Skocz do zawartości

proszę o pomoc z glonami..


Szymonss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

postanowiłem napisać tego posta bo brak mi już pomysłów na walkę z tym dziadostwem, a może bardziej doświadczeni podpowiedzą co robić bo już ręce mi opadają, nie mówiąc już, że idą Święta a ja w salonie zamiast pięknego baniaka mam zieloną szybę i obrośnięte rośliny...

Zgodnie ze schematem opis zbiornika:

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- 2, 2.5 miesiąca
2.Litraż i wymiary akwarium - 240L (120x40x50)
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 2x38W 2800K+6000K, 2x54W 10000K+4500K
4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 15 - 22 (7h)
5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa Tetra Complete Substrate + Aqua Art Substrate + ziemia ogrodowa
6.Filtracja - Tetra EX1200
7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Ogólny
8.Ozdoby (jakie)- Korzeń mangrowy
9.Rośliny (ile,jakie)- Echinodorusy, Valisnera, cryptocoryna, anubias, cyperium, bolbitis, anubiasy, żabienice
10.Ryby - obsada (jw.)- sum rekini 6 szt, skalar, 2 gurami, kosiarka, molinezje i mieczyki (ok 6szt),neonki (10szt)
11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- raz w tygodniu 1/3 zbiornika, kranówa
12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- gotowa mieszanka mikro+makro zgodnie z zaleceniami (ok 25ml/tydzień)
13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-całą dobę, butla 6kg
14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - testy kropelkowe Zoolek PH-7, KH-7/8, GH-13,NO3- 7
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? chwilowo odstawiłem wlewanie nawozu
16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?  raz dziennie, napewno nic nie zostaje
17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - 

 

Proszę o jakieś podpowiedzi, jeśli czegoś nie ująłem to napiszcie, uzupełnię, z góry dzięki!
 

post-10451-0-53723900-1448909424_thumb.jpg

post-10451-0-88761900-1448909468_thumb.jpg

post-10451-0-97910900-1448909550_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jak na moje to akwa. jest przenawożone. Do czego Ci tyle substratów? Albo Tetra Complete Substrate i na to żwirek, albo sam Aqua Art Substrate, a ty do tego jeszcze dowaliłeś ziemię, toż to bomba nawozowa. Po 2 za dużo micro, zmniejsz o połowę, a nawet 1/3. Po 3 mało gazujesz, podkręć trochę CO2 z butli. Po 4 za słaba filtracja, przydałby cię jakiś wewnętrzny mechanik aby poprawił cyrkulację. Po 5 niech inni się wypowiedzą bo to tylko moje myślenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiask akwarium zrobiłeś  glonarium z idealnymi warunkami .

Jak już kolega wspomniał podłoże ..... mega przekombinowane  wystarczyła by sama ziemia   + żwir/piach lub substrat jedne + żwir/piach

Kolejna sprawa to oświetlenie  masz 0,76W/L !  po co Ci takie światło jak roślimy masz cieniolubne  i wolno rosnące ! To się kupy nie trzyma  .

 

Robisz podłożę  bombę nawozową  dowalasz światło ostre  a rośliny cieniolubne !

 

Co znaczy ze Co2 podajesz naprawdę dużo ? jakie masz faktyczne stężenie CO2 w wodzie ? posiadasz jakiś test ?

 

Moja rada tak :

-żadnego nawożenia przez najbliższe 3 miesiące  jak nie dłużej  masz tyle nawozów w podłożu że głowa małą  jakie kolwiek nawożenie dopiero przy wyraźnych brakach

 

-  światło  zmniejsz  do 0.4W /L   lub zmień obsadę roślinną na  szybko rosnące i wymagające rośliny   ( ja bym wybrał opcję  pierwszą  zmniejszenie światła)

-Usunąć ręcznie (wyciąć) wszystkie zaglonione rośliny ,liście

- Robić spore podmiany aby te nawozy nieco wypłukać

-Odstawić wszelkie gotowe nawozy itp sprawy

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...  ok zrobię jak polecasz i dam znać za jakiś czas jak to wygląda. Jeśli chodzi o CO2 to mam tylko taki zbiorniczek z płynem w środku który zabarwia się w zależności od ilości CO2 w wodzie i cały czas trzyma mi odpowiednią barwę. Co sądzisz o pomyślę podrzuconym post wyżej o dodatkowym filtrze mechanicznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz test stały CO2  to dobrze jak trzymasz kolor zielony 20mg/l co2   to idealnie .

Co do filtracji to   według mnie  jest ok  pytanie jakie wkłady masz w tym kuble ja bym zasypał tam full ceramiki jedynie ostatni kosz gąbka .Filtr mechaniczny  nic tu nie poprawi  bo obsady jakoś  wybitnie brudzącej nie masz .Co innego jej skład ...ale to już niech inni się wypowiadają .

 

 

 

Na pewno  zmniejsz światło ,zostaw Co2 tak jak masz , usuń ręcznie wszystkie zaglonione liście i większe skupiska glonów , wyczyść szyby ,zrób większą podmianę wody  z 2-3 razy ,odstaw wszelakie nawozy  .

Jedyne co bym podawał to czysty Potas  dla wzmocnienia roślin .

 

Pilnuje parametrów No3 i PO4   nie pozwól im spaść do z u mnie sprawdza się no3-15 ,PO4 -1 z tym że ja mam inną roślinność

 

Możesz   lać węgiel organiczny Carbo pomaga w walce z glonami  ja używam EL  ,ale nurzańce nie lubią Carbo i mogą się rozpuścić

 

Zobaczysz jakie będą efekty  po 2 tyg   ,jak glon zacznie ustępować lub zostanie chociaż  zatrzymany jego przyrost  to już  dobrze  . 2-3 miesiące i akwa wyjdzie na prostą :)

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment moment, piszecie o bombie nawozowej, a Ja tam żadnej bomby nie widzę. NO3 na poziomie 7mg/l przy takiej solarce to nie jest dużo. Kup test na fosfor, tu może być problem bo ziemia może go sporo zawierać. Dodatkowo jest opcja że podając dodatkowy fosfor z gotowego makro robisz sobie kuku. Rośliny wyglądają źle, to oznacza że nie mają któregoś składnika do wzrostu lub któregoś jest ostro za dużo. Z tym CO2 uważam że jest go za mało. Kłopot w tym, że nie w każdej części zbiornika. Zauważ że są miejsca bardziej i mniej zaglonione. To wskazywało by na problemy niektórych roślin lub(bardziej prawdopodobne) kiepską cyrkulację wody. Polecam tam dodać filtr mechaniczny (czy nawet samą pompę, byle zabezpieczyć wlot). Masz ryby które mocno brudzą, polecał bym kupić test na amoniak i sprawdzić czy go nie ma. Filtracja biologiczna może niedomagać. Rób częstsze podmiany ale wlewaj wodę bardzo ostrożnie. Odpuść węgiel organiczny. I tak masz go dużo w zbiorniku z gnijących części roślin. Poza tym, masz dużo CO2, roślinom nie pomożesz, glonów nie ma co karmić a walka ze skutkami jest często na krótką metę skuteczna. Ja jestem zdania, że zbiornik idzie ustabilizować.

Podsumowując:

-Masz możliwość, polepsz cyrkulację wody

-Zaopatrz się koniecznie w test PO4, fajnie było by jakbyś miał test na amoniak i Fe

-Częstsze podmianki w celu usunięcia DOC

-Walcz usuwając ile się da

Czego bym nie robił:

- Nie manipulował bym oświetleniem, roślinom nie trzeba dodatkowego stresu związanego ze zmianą warunków

-Nawozy odstawił bym na krótko celem obserwacji poziomu NO3

 

Pytanie co masz w kuble jest zasadne.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zgadzam się z Witoldem.

 

1. Po4 nawet w nadmiarze nie szkodzi. Chyba, że ma no3 zerowe. Nie obwiniajmy fosforu, to stary mit.

2. Podkręć co2 i obserwuj ryby aby nie zagazować.

3. Popraw cyrkulację.

4. Uczepiłbym się barwy światła. Nie wiem czy ono jest przydatne dla roślin w takiej postaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...