Skocz do zawartości

Pomoc w zakładaniu akwarium 110 litrów.


aquasovsky
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra dzięki za rady. Została kwestia oświetlenia. Zdecydowałem się, że zamiast świetlówek będę oświetlał paskami LED. Mam zamiar właśnie przerobić pokrywę i przymocować paski ledowe. 

 

Posiadam ledy ciepłe i zimne, wymieszać jakoś te kolory np. 2 paski zimne i 2 ciepłe? I w jakiej ilości przykleić te ledy na pokrywę? Tak abym w sumie uzyskał 40 W nie zwracając uwagę na barwę światła? Tak jak założyłem ma to być akwarium z niewymagającymi roślinami na bazie ziemi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie paski led to słaby pomysł. Ich żywotność jest często wielokrotnie niższa niż nawet świetlówek T8. Dodatkowo, jeśli masz zwykłą pokrywę z czarnego plastiku, obawiałbym się, że ulegnie ona deformacji pod wpływem ciepła wydzielanego przez ledy.

 

Wbrew pozorom, lepszym rozwiązaniem mogłaby być wymiana statecznika na elektroniczny i pozostanie przy świetlówkach (takich jak teraz, albo trochę mocniejsze T5 - 24W, ale to już lepiej na osobnych statecznikach) i zastosowanie odbłyśników. Przy odpowiednio dobranych roślinach można spokojnie zrobić roślinniak nie wymagający dużo światła. A i rybom będzie przyjemniej przy mniejszym solarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat o to się nie martwię, paski LED wydzielają bardzo malutko ciepła więc o żadnej deformacji nie ma mowy. Nawet się zastanawiam, aby nie używać pokrywy, a oświetlenie powiesić nad akwarium lub coś w ten deseń. Raczej wolę dużo dużo bardziej LEDy, pytanie brzmi właśnie do tych co posiadają takowe oświetlenie. Jaka barwa światła, iloma watami świecić i czy rośliny nie będą miały problemy ze wzrostem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem w jakiej kolejności to dawać, niektórzy widzę, że dają włókninę na samo dno, znowu inni na górę. Mi się wydawało, że do koszyczka na samym dnie się daję włókninę, aby wyłapała wszystkie "śmieci", a potem biologiczna filtracja. To jak jest wkońcu :) ?

 

 

 

Ps. Dodam, że filtr ten filtruje od dołu właśnie.

Edytowane przez aquasovsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam (zgodnie z instrukcją :P ):
Od dołu
Eheim MECH (ceramika) 1l
Wkład gąbkowy
Eheim SUBSTRAT PRO ciut więcej niż 1l (na oko wygląda jak kermazyt)
Włóknina

Dodatkowo mam jeszcze wkład węglowy, ale go nie używam. Jeśli jednak chciałbyś go wpakować to na samą górę.

Przedstawione na obrazku poniżej:

http://www.zoocentras.lt/images/EHEIM_4011708221389_02.jpg


Gdybym sam to upychał ułożyłbym to pewnie inaczej, ale jako że Eheim to znana marka zaufałem ich wiedzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...