Skocz do zawartości

Obsada 200L


przemaspp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Co myślicie o tej obsadzie? gupiki będą miały młode ta jak i molinezje :P nie przerybie przypadkiem akwa?

 

200L 10 danio, 15 gupik 5+10, 2 zbrojniki 1+1, 9 molinezji 3+6, krewetki red cherry,2 gurami złote 1+1, 2 gurami mozaikowe, 6 kirysów, 12 neonek, 5 helenek, 3 military helmet 

 

 

post-23510-0-77544200-1448792312_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tej obsadzie?

Myślę, że jest do totalnej poprawki. Po pierwsze to ogromny misz masz gatunkowy, który zwyczajnie nie prezentuje się dobrze, bo zamiast "zgranej" ekipy masz zupę rybną. To jest mniejszy problem. Większy problem to wymagania ryb, które posiadasz. Każdą rybę należy dobrać pod względem twardości i odczynu wody w jakiej przebywa, jej temperatury (optymalnej, nie granicznej), podłoża, oświetlenia, charakteru oraz wielkości zbiornika (akurat tu problemu nie ma). Tak więc by bardziej Ci to zobrazować dam Ci przykład:

Neon Czerwony: pH 5-6, twardość 5-10dGH, temperatura 26-27 stopni

Kirysek Pstry:  ph 6-7, 5-10dGH, 23-25 stopni

Gupik Pawie Oczko: pH 7-8, 15-25dGH, 20-25 stopni

Molinezja Ostrousta: ph 7-8, 15-25dGH, 23-26 stopni

 

Powiedz mi teraz patrząc na powyższy przykład jak pogodzisz ciepłolubne neony z resztą obsady, albo jak pogodzisz ryby wód miękkich (neony, kiryski) z rybami wód twardych (gupiki, molinezje) ? No i odczyn wody, który wśród tych ryb rozbija je na aż 3 grupy (oczywiście zakładając że chcemy stworzyć możliwie najlepsze warunki dla każdej z tych grup).

 

Celowo nie podałem wymagań wszystkich ryb, które posiadasz bo po pierwsze dobrze byłoby gdybyś sam te wymagania przeanalizował, a po drugie skoro już dobrałeś taki mix to może oznaczać tylko jedno: nie masz testów wody, a to obowiązek. 

 

Moje rady: kup testy kropelkowe (paskowe kłamią) na pH, GH, NO2, NO3, zrób testy wody, podaj je tutaj i będziemy korygować Twoją obsadę. Przygotuj się na oddanie/sprzedanie około połowy swoich ryb, ale który, to będziemy wiedzieć po testach. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy ph 6,5-7 i twardość 9 dGH. Ze względu na pH i twardość musisz się pozbyć żyworódek (Gupik, Molinezja) bo nijak do Twojej wody nie pasują. Jeśli Twoje podłoże nie jest piaskiem (czego po zdjęciu raczej nie ocenię), to kiryski również powinny opuścić miejsce zamieszkania. Zostają więc dwie grupy ryb, które mają różne wymagania względem temperatury i są to: Neon Czerwony i Gurami (25-27 stopni), a także Zbrojnik i Danio Pręgowany (20-22 stopnie). Wspomniane wcześniej Kiryski również bardziej pasują do grupy ryb preferujących chłodną wodę. Tak więc którą grupę zostawisz to już Twój wybór. Ja preferowałbym skupić się na Neonach i Gurami, przy czy z Gurami zostawiłbym albo mozaikowe, albo złote w proporcji 1 samiec na 3 samice. To ryby terytorialne. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest w tym wątpliwego?

Przy KH = 9 pH powinno oscylować w okolicach 7.5(oczywiście zakładając, że jej nie zakwaszał czymś). Czysto hipotetycznie RO ma pH zbliżone do 7 (w praktyce to tak nie działa, bo przy zerowych twardościach węglanowych pH jest mocno niestabilne). Więc jakim cudem on zszedł poniżej 7 skoro twardość jest dość spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy to dobra ekipa. Poczytaj sobie trochę w encyklopedii na tej str lub rybkiakwariowe.eu o swojej obsadzie to zrozumiesz, że masz zupę rybną jak napisał mrkojiro.

 

Moja ekpia na przyszłość to taka (jestem wtrakcie zakładania):

 

2 zbrojnik niebieski

10-12 kirys spiżowy

5 kosiarka

15 razbora klinowa

15 neon czarny

8 barwniak czerwonobrzuchy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy to dobra ekipa. Poczytaj sobie trochę w encyklopedii na tej str lub rybkiakwariowe.eu o swojej obsadzie to zrozumiesz, że masz zupę rybną jak napisał mrkojiro.

 

Moja ekpia na przyszłość to taka (jestem wtrakcie zakładania):

 

2 zbrojnik niebieski

10-12 kirys spiżowy

5 kosiarka

15 razbora klinowa

15 neon czarny

8 barwniak czerwonobrzuchy

8 barwniaków? W 200l? A ja się moimi czterema w 345l martwię :P Możesz mieć problem z terytorialnością tych ryb. U mnie młody samiec barwniaka gania kiryski sterby, które są jego wielkości, ale również 30-40 cm trzciniaki...

Może jednak nie dawajmy tej obsady za dobry przykład do akwarium 200l. Za to również skłaniałabym się do zostawienia neonów + gurami, szczególnie że w skali roku łatwiej utrzymać wyższą temperaturę, grzałka działa zawsze, ale w lecie trudno jest zejść do tych 22 st..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...