Skocz do zawartości

Problem z ph i ppm w zbiorniku 200l


Piterman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, założyłem akwarium 3 tyg. i nie mogę dojść do odczynu obojętnego czyli oczywiście 7ph i twardości poniżej 200 ppm aby uzyskać wodę chociaż średnio - twardą. Pomiary to 8,5ph i 230 ppm. Wodę raz w tyg. podmieniałem 20%. Spróbowałem z szyszkami czarnej olchy ale niestety dalej nic. Szyszki są w akwarium od 5 dni. Wrzuciłem ok. 15 szt. Próbowałem również mieszanie wody bierzącej z destylowaną.

 

Sprzęt w akwa:

 

- filtr eheim bio240

- grzałka tetra 200w

- oświetlenie juwel color 30w 8500K i juwel 30W 6500K

 

Rośliny:

 

- gałęzatka kulista

- ludwigia

- pistia rozetkowa

- moczarka

 

Dodatki:

 

- kilka muszelek

- łupina kokosu

- korzeń

- kilka ozdób ceramicznych

(wszystko zakupione w zoologicznym)

 

Oczywiście rybek żadnych nie wpuszczałem, proszę o pomoc.

 

P.S.

W sklepie akwarystycznym doradzili mi tylko abym zakupił filtr odwróconej osmozy czy to konieczne?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kilka ozdób ceramicznych

Nie zatwardzają Ci one dodatkowo wody czasem i nie podnoszą pH?

 

Do zmiękczenia wody możesz użyć albo filtra RO(wtedy potem zabawa z wywarem  z szyszek np do zakwaszania neutralnego), albo kationitu. Samo z siebie nie zmiękczysz w ten sposób, a na pewno nie obniżysz pH zbyt wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak  koledzy pisali wyżej .. muszle + ozdoby ceramiczne wylatują ze zbiornika  na 90% zatwardzają CI wodę  bo nie daję wiary że masz ph8,5 w kranie .

Kolejna sprawa jakie masz podłoże ? też pewnie jakiś wapienny żwiry lub inne cuda z zoologa co zatwardzają wodę .

 

Mała  rada  do zoologa chodzimy po konkretne zakupy anie po porady !!!!   Sprzedawca g*** wie na temat  akwarystki czy  hodowli zwierząt  dla niego ważny jest obrót i zysk .

 

 

Jakimi testami mierzysz ph  i twardości ?

Jeśli faktycznie masz taki beton w kranie to nic innego jak osmoza cię  nie ratuje  . Tak czy inaczej osomoza to najlepszy  sposób  do  uzyskania wody o konkretnych parametrach  żadne szyszki olchy czy  liście  dębu nie dadzą  takiego efektu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mierzę je testerami elektronicznymi

 

http://allegro.pl/miernik-tds-3-termometr-tester-twardosci-wody-i5173564048.html

 

http://allegro.pl/miernik-ph-metr-tester-kwasomierz-pehametr-atc-i5818139941.html

 

w kranie woda jest 250ppm i ph 7,7. Muszle wyparzałem i nie są zbytnio wielkie. Podłoże to żwirek i piasek kwarcowy.


domek jest ceramiczny reszta ozdób jest z żywicy poliesterowej

Edytowane przez Piterman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardości i pH nie spadną same, wyrzucenie elementów, które zatwardzały wodę sprawi tylko, że bardziej nie zatwardzą, teraz musisz robić dużo podmian na wodę miększą i powolutku będzie spadać :)
Jeśli w kranie masz pH 7,7, to żeby w akwarium mieć nawet pH 8,1 musiałbyś wymienić 50% wody.

Jeszcze jedno przyszło mi do głowy, jakie masz wkłady w filtrze?

Edytowane przez yuurei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby na opakowaniu bylo napisane ze nie zmienia parametrow wody ale to mogl kazdy napisac.

Właśnie dlatego warto zrobić test, taki tekst napisać sobie można, a jest bardzo różnie. Podobnie często jest z keramzytem, który stosujemy w filtrach, zawsze napisane, że nie zmienia odczynu, a czasem potem mamy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczaiłem. Ty mierzysz przewodność a nie twardość. 250 ppm to jest około 12 stopni niemieckich przy założeniu, że każda sól podnosi twardośc wody, a tak nie jest. Ten tester pH też jakoś mi nie pasuje. Zaopatrz się w kropelki na twardość i odczyn. Bo moim zdaniem te testery wariują. Do takich wyników musiał byś mieć niemalże kh=gh, a to się raczej rzadko zdarza.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem na licznych forach tem miernik ktory posiadam czyli miernik tds na 100% mierzy twardosc nie przewodnosc wody. Oczywiscie zakupie testy kropelkowe dla upewnienia sie czy tester nie oszukuje. Co do testeru pH to dziala. Jestem pewny bo zrobilem roztwor na nie cale 7pH i miernik wskazywal 7.

http://www.mwik.pl/php/index.php?option=com_content&task=view&id=102&Itemid=67

 

Tutaj jest elegancka tabelka twardosci. Z tego co wywnioskowalem ppm to nic innego jak mg CaCO2. Jesli zle mysle to prosze o poprawke bo nie jestem ekspertem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość ogólna to ilość kationów głównie wapnia i magnezu w wodzie. Twardość węglanowa to ilość węglanów wapnia i magnezubw wodzie. To co podajesz(CaCO3) to węglan wapnia i się to tyczy głównie(w tym kontekście) przeliczania jednostek twardości. Miernik tego nie rozróżnia, wykorzystuje fakt, że woda nie przewodzi prądu, przewodzi go elektrolit. Wyznaczenie twardości w oparciu o ten sprzęt może być obarczone sporym błędem. Miernika TDS używa się np. W morszczyźnie gdzie sprawdzamy czy filtr RO daje nam wodę pozbawioną totalnie jonów (4 stopień filtra RO) tam jest to kluczowe.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci "specjaliści" w zologach to normalnie idioci. Żona jechała do zoologicznego to powiedziałem żeby kupiła testy na pH i twardość wody. Przyjeżdża i daje mi jedna fiolke z pH. Super ekstra zajebisty fachowiec powiedział, że to bada twardość i pH. Normalnie ręce opadają... I teraz znowu 20km robić żeby kupić testy na twardość... A wracając do tematu zrobiłem test pH i ciężko odróżnić te kolorki ale wydaje mi się, że jest kolor z 7,5 a nie z 8,5. Więc WitoldM miałeś rację z tym testerem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...