Skocz do zawartości

Woda do podmian odstana czy nie


misiek1784
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy, jak ktoś musi wodę do odstania zostawić w piwnicy, to taka cieplejsza nie będzie. Ja leję prosto z kranu, bo u mnie chlor jest niewykrywalny, fakt, spada mi temperatura w akwarium ciut, ale jedyny efekt jest taki, że jak z jakiejś przyczyny robię większą niż normalnie podmianę, to trzciniaki przymierzają się (bezskutecznie) do tarła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda lana bezpośrednio z kranu nie musi być zimna, można przecież wlewać letnią, mniej więcej o temperaturze tej akwariowej lub nieco chłodniejszą. Wlewanie całkowicie zimnej wody przy podmianie nie służy rybom, które zwykle zaciekawione wpływają pod strumień wlewanej wody. Teoria mówi, że nagłe zmiany temperatury nie powinny być większe niż 4*C.

Jeśli woda w kranie nie jest chlorowana, nie ma potrzeby jej odstawiać do podmian.

Inną sprawą są rzekome metale ciężkie i inne szkodliwe związki, czy pierwiastki, którymi "straszy się" akwarystów. Ale moim osobistym zdaniem to tylko chwyt marketingowy do sprzedaży uzdatniaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z wypowiedzią pewnej osoby która twierdziła że trzeba wodę odstawiać i ze nie chodzi tylko o chlor, chciałem się od niej dowiedzieć w takim razie o co jeszcze chodzi ale dostałem odpowiedź typu "poczytaj sobie w necie". Ja rozumiem że może być coś dodawane do wody w celu czyszczenia itp ale czy te substancje cudownie znikną po tych 24h?

Edytowane przez misiek1784
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie znikną. Szkoda, że ta osoba nie potrafiła rozwinąć myśli, może dowiedzielibyśmy się czegoś ciekawego. :/

 

Ja rozwinę. Woda w sieci jest dostarczana pod ciśnieniem. Może mieć wyższą zawartość rozpuszczonych gazów niż ta w akwarium i tak jest w rzeczywistości. W sumie można lać taką do zbiornika nic się nie stanie. Przynajmniej nie powinno. ;) Nadmiaru gazu łatwo się pozbyć przelewając kilak razy wodę z wiadra do wiadra.

 

 

Już chyba nigdzie w Polsce wody się nie chloruje, raczej stosowane są związki chloru. Do odkażania najczęściej używa się ozonu. Stosowane są tez związki srebra i miedzi. Związki chloru, i miedzi z wody nie ulotnią się poprzez odstanie. Najbezpieczniej jest użyć preparatu wiążącego wszystko co brzydkie w tej wodzie np polskim Tropical Esklarinem. Jeśli nie masz filtra RO i chcesz hodować krewetki to wyjścia nie masz.

 

Załóżmy też że masz chlorowaną wodę i akwarium 600 i do podmiany miałbyś odstawić 200l. Też musisz użyć uzdatniacza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...