Jump to content

Jaki przepływ w akwarium 200L


Bioslasher
 Share

Recommended Posts

Cześć,

 

Jaki jest najlepszy przepływ dla akwarium 200L ? Chodzi mi o realny przepływ mierzony na wylocie filtra.

 

Mam możliwość ustawienia przepływu i nie wiem jaki byłby najlepszy. Filtr robi za biologa, przed nim filtr narurowy 100 mikronów jako pre filtr mechaniczny. 

 

Zastanawiam się nad przepływem 300L/h ale nie wiem czy to nie będzie za mało aby pozbyć się zanieczyszczeń mechanicznych w akwarium ?

Link to comment
Share on other sites

Fakt, że zbyt duży przepływ może utrudnić nitryfikację, ale chyba musiałby on być znacznie większy. Generalnie przy tak małym przepływie dużo śmieci będzie zalegać w akwarium, mogą się utworzyć strefy, gdzie woda w ogóle nie jest filtrowana. Najlepszą opcją byłby pewnie osobny filtr mechaniczny, żeby wodę ruszyć, a na biologu mógłbyś zostawić mały przepływ.

Link to comment
Share on other sites

Mi nie chodzi o moc filtra deklarowaną, tylko realny przepływ na wylocie w akwarium. Miałem HW-303 który ma deklarowany przepływ "na pusto" 1400h/l, a rzeczywisty +/- 450h/l. W konfiguracji prefiltr+ 3 kosze ceramika. A nie wiem czy jest taki filtr który ma na wylocie 1000l/h do akwarium 200L.

Link to comment
Share on other sites

 

 

A nie wiem czy jest taki filtr który ma na wylocie 1000l/h do akwarium 200L.

 

He he he.... Zewnętrznego nie ma . Musisz celować w filtr dedykowany do dużo większego zbiornika niż 200l. Nawet JBL e1501 będzie miał realny przepływ +- 700 l/h.

 

Wszystko zależy jakie to będzie akwarium. Roślinne, ogólne, biotopowe, jakie gatunki ryb będą w takim akwarium przebywały. Jedne lubią mocniejszy przepływ np Danio, a inne przy tym samym przepływie się zamęczą.  

 

W dużych zbiornikach sam filtr nie wystarczy żeby zapewnić dobrą cyrkulację. Dlatego instaluje się pompy typu reef, albo filtry wewnętrzne. Ja u siebie w 200l mam 2xe901 i jak wszystko zarośnie to cyrkulacja ustaje.

Link to comment
Share on other sites

Powiem tak, ja u siebie w akwarium (345l) mam dwa filtry, w sumie deklarowany przepływ ~2000l/h, nawet jeśli realny wyjdzie o połowę mniejszy wciąż są to 3 objętości akwarium na godzinę. Nie ma pralki, biolog pracuje dobrze na maksymalnym przepływie (eheim 2028), za to nigdzie nic nie zalega. Wcześniej miałam tylko tego eheima i faktycznie bywało, że zbierał się syf. Dlatego te 600l/h realnego przepływu w 200l akwarium brzmi dla mnie jak minimum :)

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie zewnętrzny  nigdy nie osiągnie deklarowanego przepływu.

 

Obsada, to głownie neon czerwony a na dnie kiryski i ostoski.

 

Co do tego przepływy 50% deklarowanej mocy, to nie był bym taki pewien. Dużo zależy od wkładów jakie są w filtrze. Tak jak mówiłem u mnie z deklarowanych 1400l/h miałem coś koło 480l/h na HW 303

 

Przeprojektowałem trochę filtrację, ponieważ HW303 chodził jak rosyjski T54 i nie szło spać w nocy, i aktualnie mam to zrobione tak :

 

Filtr narurowy - 100 micronów

Pompa CO - Junos Pico, z płynną regulacją obrotów potencjometrem - praca przy obciążeniu 50% jest niesłyszalna przy otwartej szafce.

HW303B - wyjęty wirnik i robi tylko za pojemnik na media filtracyjne, zasypany ceramiką.

 

Dlatego poruszyłem ten temat ponieważ przepływ nie stawo dla mnie problemu, przy obrotach pompy 50% wydajność przy obecnej konfiguracji to +/- 490l/h a pobór mocy w granicach 10-11W. I chcę to tak dopieścić żeby było idealnie :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...