Jump to content

Jaki przepływ w akwarium 200L

Bioslasher
 Share

Recommended Posts

Cześć,

Jaki jest najlepszy przepływ dla akwarium 200L ? Chodzi mi o realny przepływ mierzony na wylocie filtra.

Mam możliwość ustawienia przepływu i nie wiem jaki byłby najlepszy. Filtr robi za biologa, przed nim filtr narurowy 100 mikronów jako pre filtr mechaniczny. 

Zastanawiam się nad przepływem 300L/h ale nie wiem czy to nie będzie za mało aby pozbyć się zanieczyszczeń mechanicznych w akwarium ?

Fakt, że zbyt duży przepływ może utrudnić nitryfikację, ale chyba musiałby on być znacznie większy. Generalnie przy tak małym przepływie dużo śmieci będzie zalegać w akwarium, mogą się utworzyć strefy, gdzie woda w ogóle nie jest filtrowana. Najlepszą opcją byłby pewnie osobny filtr mechaniczny, żeby wodę ruszyć, a na biologu mógłbyś zostawić mały przepływ.

Mi nie chodzi o moc filtra deklarowaną, tylko realny przepływ na wylocie w akwarium. Miałem HW-303 który ma deklarowany przepływ "na pusto" 1400h/l, a rzeczywisty +/- 450h/l. W konfiguracji prefiltr+ 3 kosze ceramika. A nie wiem czy jest taki filtr który ma na wylocie 1000l/h do akwarium 200L.

A nie wiem czy jest taki filtr który ma na wylocie 1000l/h do akwarium 200L.

He he he.... Zewnętrznego nie ma . Musisz celować w filtr dedykowany do dużo większego zbiornika niż 200l. Nawet JBL e1501 będzie miał realny przepływ +- 700 l/h.

Wszystko zależy jakie to będzie akwarium. Roślinne, ogólne, biotopowe, jakie gatunki ryb będą w takim akwarium przebywały. Jedne lubią mocniejszy przepływ np Danio, a inne przy tym samym przepływie się zamęczą.  

W dużych zbiornikach sam filtr nie wystarczy żeby zapewnić dobrą cyrkulację. Dlatego instaluje się pompy typu reef, albo filtry wewnętrzne. Ja u siebie w 200l mam 2xe901 i jak wszystko zarośnie to cyrkulacja ustaje.

Powiem tak, ja u siebie w akwarium (345l) mam dwa filtry, w sumie deklarowany przepływ ~2000l/h, nawet jeśli realny wyjdzie o połowę mniejszy wciąż są to 3 objętości akwarium na godzinę. Nie ma pralki, biolog pracuje dobrze na maksymalnym przepływie (eheim 2028), za to nigdzie nic nie zalega. Wcześniej miałam tylko tego eheima i faktycznie bywało, że zbierał się syf. Dlatego te 600l/h realnego przepływu w 200l akwarium brzmi dla mnie jak minimum :)

Dokładnie zewnętrzny  nigdy nie osiągnie deklarowanego przepływu.

Obsada, to głownie neon czerwony a na dnie kiryski i ostoski.

Co do tego przepływy 50% deklarowanej mocy, to nie był bym taki pewien. Dużo zależy od wkładów jakie są w filtrze. Tak jak mówiłem u mnie z deklarowanych 1400l/h miałem coś koło 480l/h na HW 303

Przeprojektowałem trochę filtrację, ponieważ HW303 chodził jak rosyjski T54 i nie szło spać w nocy, i aktualnie mam to zrobione tak :

Filtr narurowy - 100 micronów

Pompa CO - Junos Pico, z płynną regulacją obrotów potencjometrem - praca przy obciążeniu 50% jest niesłyszalna przy otwartej szafce.

HW303B - wyjęty wirnik i robi tylko za pojemnik na media filtracyjne, zasypany ceramiką.

Dlatego poruszyłem ten temat ponieważ przepływ nie stawo dla mnie problemu, przy obrotach pompy 50% wydajność przy obecnej konfiguracji to +/- 490l/h a pobór mocy w granicach 10-11W. I chcę to tak dopieścić żeby było idealnie :)