Skocz do zawartości

Oświetlenie LED akwarium 60x30


pk92
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
mam akwarium o wymiarach 60x30x35 (63L). Do tej pory świeciła w nim świetlówka 1x15W Philips Aquarelle. Posadzone rośliny to valisinerie, cryptocoryna rubella, rogatki, moczarki. Rosło to całkiem fajnie, ale po bokach akwarium było niedoświetlone i nawet rogatki nie dawały tam rady. Chciałem przerzucić się teraz na LEDy i dodatkowo planuję mały trawnik - eleocharis parvula. Czy urośnie mi to ładnie na oświetleniu LED 5630: 50cm, 6500K, 3480 lm/m (8,1W), czy też konieczne będzie dokupienie drugiej takiej świetlówki?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie? Wydaje mi się, że 8 W ledów to nie tak mało, szczególnie, że nowe 5630 faktycznie dają sporo lumenów, w tych 50 cm wychodziłoby... 1740 lm, czyli jakieś dodatkowe 27 lm/l. Watów w ledach to nie ma co przeliczać, lumeny to też nie do końca to, bo światło widzialne dla nas, to niekoniecznie światło dla roślin, ale zawsze to jakiś przelicznik. Z drugiej strony słyszałam, że znacznie lepsze są diody power led.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to może nie dają tyle (nie wiem, ile powinny dawać, interpretuję tylko liczby, które widzę przed nosem), ale załóżmy nawet, że dają 1/2, czy 1/3 tego, to wciąż będzie niezła liczba jak na taki mały paseczek. Można zawsze zamontować 2-3, a wciąż nie zajmą zbyt wiele miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, tak podaje facet na aukcji - niby sprawdzony i wszyscy chwalą. Czytałem, że ledy dobre dają około 200 lm/W, także macie rację, że coś tu nie gra. Dzwoniłem do faceta, powiedział, że 1 pasek starczy, ale kurcze mam wątpliwości. Przecież 6 albo 7W jest montowane w kostkach 30l, albo w tych akwariach 60l aquaela (ludzie piszą wszędzie, że ten moduł w tym zestawie nie daje rady). Nie chcę się bawić w żadne wielkie przeróbki, stąd chciałem kupić już gotowy produkt i ew. pociąć lekko pokrywę. To jak uważacie, 1 czy 2 paski i jakiej barwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne sposoby doboru ilość lm/l ale tak plus/minus można podzielić tak:

- akwarium typu LT (mało wymagające rośliny) - do 30 lm/l

- akwarium typu MT (średnio trudne rośliny) - 30-40 lm/l

- akwarium typu HT (wymagające rośliny, pełne nawożenie) - powyżej 50lm/l

Czyli w Twoim przypadku 63 litry to:

LT - 1800 lm

Weź dla łatwego policzenia średnio że 1W dioda daje około 100 lm - moc sobie już wyliczysz.

Edytowane przez grzesio764
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mojego 54L dałem, jakiś czas temu, taką właśnie 'rurkę z taśmą'... do niczego. Może gdybym dał ze 3-5 takich lampek. Przy jednej było ciemniej niż przy 24w świetlówce i to bardzo. Rośliny marniały i po miesiącu dałem świetlówkę, a LEDy podświetlają mi teraz klawiaturę na biurku.
Odpuść sobie taśmy LED, możesz w PowerLED wejść (3 barwy na belce) ale nie sprawdzałem takich w formie samodzielnego oświetlenia, jedynie jako oświetlacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pasków dałbym power ledy 1W na profilu aluminiowym. Ilość i barwę dopasowujesz jak Ci sie podoba, możliwości nieograniczone. Na akwarium 60x30 myślę, że około 25W będzie wystarczające (po 12 na profil). Robisz przewagę o barwie 6500K i dokładasz po 2-3 o barwie czerwonej i niebieskiej. 

 

Analizowałem mnóstwo typów oświetleń i to jest ekonomiczne i tanie i jeśli chcesz ledy to rozwiązanie najlepsze. Jest jednak mało estetyczne jeśli nie będzie zamknięte pod pokrywą. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie też belka oświetleniowa 2x15W T8, co da Ci praktycznie 0,5W/litr - maksimum przy którym nie musisz podawać CO2 z butli. 

 

Koszt oświetlenia z power led to jakieś 70zł (diody na radiatorach, przewody, zasilacz, profile). Belka natomiast to koszt około 120zł. W paski osobiście nie bawiłbym się.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich POWER ledach piszesz? Możesz zapodać jakiś link jak to wygląda?

W tym filmie masz opisane wszystko idealnie. 

 

Na allegro jest spory wybór, dokładnie tutaj: http://allegro.pl/listing/listing.php?order=qd&string=dioda+power+led+1w&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-v2-ele-1-3-0907sporo jest sprzedawców. Są też radiatory, które są konieczne. Na pewno nie idź przy tym litrażu w diody 3W dlatego, że dojdzie Ci problem chłodzenia - bardzo się nagrzewają, a źle chłodzone szybko się zużyją. 

 

Wg mnie samo w sobie nie wygląda zbyt pięknie ale zamknięte w jakiejś pokrywie albo ciekawie przemyślana a'la świetlówkowa belka oświetleniowa może dać naprawdę nie najgorszy efekt. Plusami są na pewno: koszt zakupu, zużycie prądu, nieograniczone możliwości rozmieszczenia diod i mieszania kolorów, dobre doświetlenie boków, możliwość zrobienia samemu i poczucie satysfakcji. Minusem jest wygląd, ale jeśli będzie to dobrze przemyślane to efekt może być bardzo fajny.

 

Jeszcze jedna uwaga: dobrze gdyby ta belka ledowa nie była bardzo blisko tafli, a kilka centymetrów nad. Słyszałem trochę opinii, że światło z diod czerwonych i niebieskich, które jest blisko daje takie nienaturalne refleksy (np. kawałek czerwonego korzenia) i wg niektórych może to być irytujące. Zobacz sobie tutaj sposób montażu 

(film nie ma na celu reklamowania żadnego sprzedawcy). 

 

Edit: na końcu filmu instruktażowego widać efekt, którego lepiej unikać - kolorowe refleksy, o których powiedziałem wyżej. Oprócz podniesienia belki nieco nad akwarium (np na klipsach jak w drugim filmiku) warto unikać sąsiadowania ze sobą dwóch czerwonych lub dwóch niebieskich diod.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Same paski led wybiliście mi z głowy. Belki wolałbym nie kupować z uwagi na wyskakiwanie ryb i parowanie wody. Zastanawia mnie jeszcze kwestia tego jak wypadłyby power ledy we wspomnianej konfiguracji w porównaniu z 1x24w t5 (np. Philips Aquarelle) + lekkie doświetlenie jednym paskiem led, lub 2x24w t5 z przykryciem części tafli przez Rzęsę drobną w razie zbyt intensywnego naświetlenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje akwarium to zaledwie 63 litry. Jeśli wpakujesz tam więcej niż 25W power ledów lub 35W świetlówek to możesz nie opanować glonów. Ze światła korzystają nie tylko rośliny i musisz o tym pamiętać. Przekraczając pewną barierę musisz być bardzo czujny i zacząć podawać CO2 z butli oraz intensywnie nawozić. Koszt butli to ponad 200zł, koszt testów na azot, potas, fosfor to jakieś 60-70zł, sole + mikro to jakieś 30zł lub cała linia nawozowa jednego producenta ponad 100zł. Możesz dać ile Ci się podoba. Możesz posadzić bardzo wymagające i piękne rośliny i dać im 60-80W światła ale musisz być świadomy tego jakie to generuje koszta i jakich umiejętności to od Ciebie wymaga. Wracając to połączenie świetlówki i ledów nie jest złym pomysłem ale wątpię, że to konieczne przy tych wymiarach akwarium. Pamiętaj że te belki power led możesz zamontować w pokrywie poprzez specjalną nakładkę na profil i śrubą do pokrywy. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...