Jump to content

Padające Neonki


Dareczek
 Share

Recommended Posts

Witam

 

Zacznę od tego ze jestem nowy na forum i początkującym. Mój problem to padające neonki. Ale zacznę od początku..

 

Zbiornik=105l

Filtr=Aquel fan-1

Oświetlenie=led 18W

Rośliność=dwa typy roślin łodygowych szybko rosących, jedne tak szybko ze co trzy dni ucinam łodyge i posadzam obok w ten sposób tylna szybko jest rzadko ale porośnieta. cztery ogniska roślinek małych,wolno rosących z sercowatymi listkami i jedna roslina z dużymi jak dłoń liśćmi. (przepraszam za brak nazw)

Żwir=3 cm Tetra Cpmplete Subtrate i 3 cm żwirku budowlanego (płukany i wyparzony)

Temp= 25 stopni

korzeń=kupny

 

Obsada= 3 glonojady, 4 molinezje, 8 neon czerwony, 2 gurami mozaikowe, 2 kirysy, 6 danio (pręgowane, lamparcie, czerwone)

 

 

Poblem zaczął się od tego ze zalałem akwarium wodą a na drugi dzień kupiłem rybki... Wogóle nie wiedziąć a cyklu azotowym i o dojrzewaniu i to widziałbym  przyczyne mojego problemu. Do dziś padło juz 2 gurami, danio i molinezja

Nie posiadam zadnych testów bo awarium jest już 4 tygodnie i po za czasem i podmianami wody (5 razy) chyba nie ma lepszego rozwiązania w moim przypadku i mimo podstawowego błędu straty nie są aż tak dużę. Co najciekawsze przez 3 tygodnie żaden neonek nie padł.. lecz właśnie w tym trzecim tygodniu zauważyłem rybio ospę u nich i delikatnie na molinezjach zastosowałem preparat ICHTIO temperature podniosłem do 28 po trzech dniach podmieniłem 30% wody podałem znów ichtio tak jak zalecali... Kropki ustąpiły a ryby wydawały sie być w dobrej kondycji ( poza jednym danio które jest straszne chude ale takie kupiłem i jednym kiryskiem który jest mniej rzwawy od drugiego). Gdy wydawało mi się ze sytuacja sie stabilizuje w tym właśnie 4 tygodniu zaczęły padać neoki z 8 sztuk w 3 dni zostały sie 4 a już widzę ze jeden odłączył sie od reszty i słabnie w oczach...

 

Dodam ze mocno ruszają pyszczkami i ze u niektórych brakuje końcówek ogonków i w tych miejscach są bielsze zakończenia co by swiadczyło o kolejnej chorobie (nie mają ze mną lekko;( )

 

Co myślicie o tym wszystkim??? czy poprostu tyle przeszły i są tak wyniszczone ze nie da sie już ich uratować czy to może jakieś grzyby je zaatakowały?? i czym je leczyć?? (dodam ze już chemi troche dałem bo do uzdatniania wody, startery i ichtio)

 

Czekam na opinie, wkazówki i rady.

Link to comment
Share on other sites

Tutaj niestety wypadałoby oddać ryby i wystartować akwarium bez nich. Pójdzie szybciej, niż fanatyczne podmiany wody, jakie byłyby wymagane do zamknięcia cyklu z rybami i uniknięcia wykończenia obsady.

 

PS. masz ryby o rozbieżnych wymaganiach co do parametrów wody, zastanów się, które z nich chcesz trzymać w docelowej obsadzie i zapewnij im odpowiednie warunki.

Link to comment
Share on other sites

Z tym oddaniem ryb bedzie trudno.. nie mam za bardzo możliwości.. reszta ryb poza tymi trzema neonkami wydaje sie być w dobrej kondycji mniejmy nadzieje ze ich kondycja to oznaka poprawy warunków a nie że przed śmiercią każdemu sie poprawia..

 

 

 

PS. masz ryby o rozbieżnych wymaganiach co do parametrów wody, zastanów się, które z nich chcesz trzymać w docelowej obsadzie i zapewnij im odpowiednie warunki.

 

Mógłbyś mi poradzić które z gatunków kompletnie do siebie nie pasują???

 

I drugie pytanie... Nie chcę mieć glonów a takie sie na szybie i roślinach pojawiają dlatego będę patrzył zakupić otoski jakie gatuki mają podobne wymagania??

Edited by Dareczek
Link to comment
Share on other sites

 

 

Mógłbyś mi poradzić które z gatunków kompletnie do siebie nie pasują???

Glonojady - zbrojniki, nie glonojady. temperatura 22-24 stopnie, woda miękka, lekko kwaśna.

Molinezje - woda twarda, zasadowa, ~25 stopni, za małe akwarium, by móc powiedzieć, że będą się w nim mieć dobrze

Neon czerwony - woda miękka, lekko kwaśna, temperatura ~26-27 stopni

Gurami mozaikowe - temperatura powyżej 25 stopni, twardość i pH mało istotne

Kirysy - za małe akwarium.

Danio - temperatura ~20 stopni, okresowo może być wyższa(np. podczas upałów), woda miękka do średnio twardej, odczyn w pobliżu obojętnego

 

 

 

Nie chcę mieć glonów a takie sie na szybie i roślinach pojawiają dlatego będę patrzył zakupić otoski jakie gatuki mają podobne wymagania??
Utrzymuj w akwarium stabilne warunki, to nie będziesz mieć glonów. Kupowanie ryb, by je zjadały, oznacza dokładanie producentów nawozu dla glonów. Błędne koło. ;) A jak glony wyjdą na szyby, to skrobaczka w dłoń i do boju.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...