Jump to content

Krwawe ślady - złota rybka

Merka
 Share

Recommended Posts

Witam, mam problem z moją złotą rybką. Od 2 dni ma coraz większe krwawe ślady u nasady płetw. Stała się nerwowa, pływa bardzo energicznie.Tydzień temu kupiliśmy 2 nowe rybki (welonki) więc w sumie mam 2 dorosłe rybki -czyli welonkę-czerwonego kapturka i właśnie chorą-złotą+ 2 maluchy. 

Dane mojego akwarium to:

1. Litraż zbiornika-112 l.
2. Założenie- kwiecień 2015.
3. Filtr JBL e901 greenline -kubełek-pracuje cały czas.
4. Gatunki i ilość ryb-4 sztuki-2 dorosłe-welon czerwony kapturek, złota rynka+2 maluchy welony
5. 2 roślinki : cryptocoryne undulata i chyba anubias niski.
6. Inne sprzęty: grzałka 
7. Parametry wody-prawidłowe
9. Temperatura w zbiorniku22-24 max
10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra-podmiana wody max co 2 tyg, ostatnio co tydzień-oddawaliśmy 2 duże glonojady więc część wody była oddana do transportu więc zrobiłam podmianę przy okazji; co 2 tygodnie czyszczony żwirek odmulaczem, filtr-czyszczony 4-5 tyg temu (kubełek), rurki-co 2 tyg czyszczone żwirkiem.
11. Problem jaki mamy z podopiecznymi- wprowadziły się tydzień temu 2 nowe welonki-małe i roślinka cryptocoryne. Na początku tygodnia zaobserwowaliśmy, że małe welonki skubią bardzo złotą rybkę. Ok środy zaobserwowaliśmy drobne krwiaczki na płetwach, wczoraj były już wyraźniejsze...ale dziś już są dość spore. Rybka stała się dziś nerwowa, pływa bardzo energicznie. Ma bardzo zaczerwienione/krwawe płetwy u nasady-i tylko płetwy. Oczy, odbyt, łuski są normalne. Zauważyłam też zaczerwienienie na dole pyszczka.  
Nie wiem co się z nią dzieje-inne rybki wyglądają na zdrowe. W ciągu dnia czasami stawała w bezruchu i dawała skubać się małym welonom-a one dziobały ją w płetwy-później znów zaczynała pływać i po jakimś czasie znowu stawała-jak by specjalnie. 

Proszę o pomoc-co może być mojej złotej i jak to leczyć??

Pozdrawiam.

ps. zdjęcie robione podczas karmienia-miałam nadzieję, że rybka "zwolni" i łatwiej zdjęcie zrobię-stąd "pyłki" na zdjęciu z przybliżenia.

Tak myślę, że może jeszcze dopiszę...w ciągu 2 tyg trochę było różnych wydarzeń w naszym akwa. 2 tyg temu był wypadek-czyli nasze glonojady rozpychały się i strąciły sitko zabezpieczające wlot do filtra-welonka-czerwony kapturek przyssała się główką i cudem ocalała-mimo, że miała uszkodzoną główkę-złota rybka denerwowała się i widać to było po jej zachowaniu, że pilnowała welonki 2-3 dni-jak by sprawdzała czy z nią wszystko jest dobrze, później tydzień temu oddawaliśmy 2 glonojady (za dobrą radą forumowiczów) w lepsze warunki-nasze akwa jest za małe na takie spore osobniki-a dzień później kupiłam 2 maluchy-welonki-aby troszkę dopełnić nasze akwarium. 

Czy to możliwe, że nasza złota rybka zestresowała się na tyle, że ma takie wybroczyny? Wyczytaliśmy właśnie w jednym artykule, że ryby też mogą tak reagować, że może dojść nawet do martwicy płetw:-(

post-22775-0-40623800-1446239948_thumb.jpg

post-22775-0-01510900-1446240647_thumb.jpg

Edited by Merka

1. Litraż zbiornika-112 l.

Nie ma bata, by było tyle.  Wymiary na najszerszej wypukłości może i są takie, jak w 112l, ale w profilowanych traci się sporo litrów na utworzenie wypukłości.

4. Gatunki i ilość ryb-4 sztuki-2 dorosłe-welon czerwony kapturek, złota rynka+2 maluchy welony

Czyli oddaliście dwa zbrojniki, a dołożyliście dwie złote rybki, które syfią jeszcze bardziej. Do akwarium, w którym 2 złote rybki to takie bardzo, ale to bardzo naciągane maksimum przy zapewnieniu pierwszorzędnej opieki  ze strony akwarysty... której nie zapewniacie. Dlaczego? Zaraz się w to zagłębię.

6. Inne sprzęty: grzałka 7. Parametry wody-prawidłowe 9. Temperatura w zbiorniku22-24 max

Jeśli macie grzałkę z termostatem, ustawcie go na 18 stopni. Nie świecić więcej, niż 10 godzin. Jeśli temperatura będzie sie podnosić powyżej 23, zamontujcie mały wentylator pod pokrywą, by wspomagał parowanie i chłodzenie wody. Nie rozumiem stwierdzenia "parametry wody prawidłowe" - mierzyliście amoniak, NO2 i NO3? Bo to zazwyczaj one są winne krwawym zmianom na ciele/płetwach, jakie wystąpiły u waszej ryby.

Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra-podmiana wody max co 2 tyg, ostatnio co tydzień-oddawaliśmy 2 duże glonojady więc część wody była oddana do transportu więc zrobiłam podmianę przy okazji; co 2 tygodnie czyszczony żwirek odmulaczem, filtr-czyszczony 4-5 tyg temu (kubełek), rurki-co 2 tyg czyszczone żwirkiem.

Bardzo mglisty opis. Podmiany wody przy obecnej obsadzie powinny być 30 litrów dwa razy w tygodniu. Tutaj szukałbym przyczyny wybroczyn u ryby.

Proszę o pomoc-co może być mojej złotej i jak to leczyć??

Biorąc pod uwagę ubogą ilość informacji, mogę zasugerować co najwyżej natychmiastową podmianę 50% wody na odstaną/uzdatnioną i obserwację ryby. Dopilnujcie długoterminowej prawidłowej opieki, bo póki co zaniedbujecie tę kwestię i wasze ryby na bym cierpią(gdyby pojawiło się w waszej głowie takie pytanie, to TAK, ryby odczuwają ból związany z uszkodzeniami mechanicznymi i zmianami chorobowymi). Regularne, cokilkudniowe podmiany wody przy welonkach to kategoryczna konieczność, nie zaś zbytek łaski. Na podmiany wody co, cytuję, 'max 2 tygodnie' można sobie pozwolić w dobrze pracującym akwarium roślinnym z prawidłową obsadą, nie zaś w przerybionym akwarium ze złotymi rybkami.

a dzień później kupiłam 2 maluchy-welonki-aby troszkę dopełnić nasze akwarium.

Przepełnić*. Tłumaczyłem już poprzednio, szkoda, że nie poskutkowało.

Powodzenia.

Edited by Dhuz

No dobrze...więc widzę, że jeszcze sporo nauki przed nami:-( bo to nie olewactwo a brak wiedzy. Aż nie wiem od czego zacząć...może tak-podmiana zrobiona-50%, parametry wody mierzę paskami JBL 6 w 1 (już poczytałam na forum,że to może być za mało i kupię lepsze).

Parametry po podmianie:

NO3-25 (wczoraj było 50 ), NO2-0 (wczoraj było 2), GH > 7, KH 6 (zabarwienie miedzy 3 a 6), pH 6,8, Cl2mg/l-0

Sprawdzam właściwości wody co kilka dni, podmiany robimy gdy NO2 i NO3 wskaże, że jest podwyższone stężenie. 

Żwirek czyszczony przy każdej podmianie, akwarium myte również.

Co do obsady-mamy w sumie 4 rybki. Były 2 po oddaniu zbrojników ale będąc w sklepie akwarystycznym zapytałam czy do naszych 2 można przy 112 l coś dołożyć-pan powiedział, że jak 2 welonki dodamy to będzie ok i żeby na tym poprzestać.  

Z Waszych uwag wynika, że jednak nasze akwa za małe na taką obsadę więc chyba poszukam większego. Na chwilę obecną będziemy częściej wymieniać wodę, rybkę będziemy obserwować. 

Dopiszę-do podmiany woda jest ustana 24h, za radą kolegi akwarysty z doświadczeniem dodaję 10 ml uzdatniacza na 40 l wody, po godzinie odrobinkę bakterii-Denitrol (1 ml na 30 l wody) .Dodatki firmy JBL.

(゚Д゚)

Sprawdzam właściwości wody co kilka dni, podmiany robimy gdy NO2 i NO3 wskaże, że jest podwyższone stężenie.
Podmiany wody robimy regularnie, nie, gdy woda zaczyna się psuć. W ten sposób zafundujecie swoim rybom huśtawkę parametrów. W podmianie nie chodzi o to, by wymienić wodę, jak chomikowi ściółkę w klatce. Zapewnia ona wymianę wody na świeżą, co w naturze załatwiają opady deszczu i dopływy z różnych cieków wodnych. W akwarium nie ma czegoś takiego, świeżą wodę dostarcza tylko i wyłącznie akwarysta. Jeśli NO3 osiąga powyżej 25 mg/l, a NO2 wychodzi poza wartości zerowe, to znak, że akwarium jest źle prowadzone i trzeba natychmiast temu zaradzić. Związki azotowe, to nie ekwiwalent śmierdzącego powietrza w klatce chomika, tylko w przypadku NO3 niekorzystne dla zdrowia w większych stężeniach, a amoniaku i NO2 wręcz trujące w jakimkolwiek wyższym, niż znikome stężeniu.

Żwirek czyszczony przy każdej podmianie, akwarium myte również.
Myte czym? To ważne.

Co do obsady-mamy w sumie 4 rybki. Były 2 po oddaniu zbrojników ale będąc w sklepie akwarystycznym zapytałam czy do naszych 2 można przy 112 l coś dołożyć-pan powiedział, że jak 2 welonki dodamy to będzie ok i żeby na tym poprzestać. Z Waszych uwag wynika, że jednak nasze akwa za małe na taką obsadę więc chyba poszukam większego. Na chwilę obecną będziemy częściej wymieniać wodę, rybkę będziemy obserwować.
Nigdy, przenigdy, w życiu nie ufajcie 'radom' sprzedawców w zoologicznym (pomijając sprawdzone, zaufane sklepy z prowadzącymi je akwarystami) co do obsady, zwłaszcza, jeśli już Wam powiedziano, że macie akwarium w dolnej lub wręcz poniżej rozsądnej dolnej granicy. Daliście sobie wcisnąć ryby, a sklep zarobił parę złotych. Biznes się kręci, dobrostan zwierząt jak w większości przypadków schodzi na dalszy plan. :/

Dopiszę-do podmiany woda jest ustana 24h, za radą kolegi akwarysty z doświadczeniem dodaję 10 ml uzdatniacza na 40 l wody, po godzinie odrobinkę bakterii-Denitrol (1 ml na 30 l wody) .Dodatki firmy JBL.
Jakiego uzdatniacza? Bakterie to zbędne dodatki. Mają one być obecne w podłożu i złożach filtracyjnych, nie w wodzie do podmian.
  • Like 1

Myte czym? To ważne.

Mam odmulacz-rurę, którą ściągam wodę i jednocześnie podnoszę żwirek aby wypłynęły jakieś nieczystości. Poza tym mam 1 gąbkę, którą myję akwarium-jest tylko do tego, od środka w wodzie z akwarium czyszczę szyby do samego dołu-odsuwając również żwirek.

Jakiego uzdatniacza? Bakterie to zbędne dodatki. Mają one być obecne w podłożu i złożach filtracyjnych, nie w wodzie do podmian.

Mam JBL Biotopol

NO2-0 (wczoraj było 2)

Zrobiłaś 100% podmianę, że tak spadło?

Ryba jest przytruta i to dość dobrze.

Przy takich twardościach wątpie żebyś miała pH poniżej 7, więc nie tylko azotyny dają rybom po "płetwach" ale również amoniak.

Mam odmulacz-rurę, którą ściągam wodę i jednocześnie podnoszę żwirek aby wypłynęły jakieś nieczystości. Poza tym mam 1 gąbkę, którą myję akwarium-jest tylko do tego, od środka w wodzie z akwarium czyszczę szyby do samego dołu-odsuwając również żwirek.

Przewracając żwirek odsłaniasz to, co pod nim gnije... Poniekąd stąd pewnie biorą Ci się skoki amoniaku i azotynów. Odmulaj powierzchnię, to, co pod spodem zostaw w spokoju. Przy podmianie i pracach porządkowych ogranicz się do sprzątania powierzchni żwirku i szyb ponad nim. Nie grzeb w nim, nie odsuwaj, nie czyść poniżej jego granicy. Co do uzdatniacza, to nie używałem, więc się nie wypowiem.