Jump to content

Obniżanie pH


Korund
 Share

Recommended Posts

Witam,
Wkrótce planuję start zbiornika 160l. W akwarium planuję mieć prętniki oraz kiryski preferujące nieco wyższe temperatury (25st). Przed ostatecznym wyborem obsady zakupiłem testy zooleka i pomierzyłem kranovit :)

uzyskane wyniki: pH 7,6 GH 11 KH 7

Stwierdziłem, że pH można by nieco obniżyć, tyle tylko, że nie chcę bawić się w szyszki czy torfy - cenię sobie krystaliczną wodę :) Dlatego też zakupiłem aquacid tropicala i przeprowadziłem mały test - do 1l wody dodałem 4 krople i odczytałem wynik. Do kolejnego litra wody dodałem 1ml octu spirytusowego.

Uzyskane wyniki: aquacid pH/GH/KH 6,8/10/5 ocet 6/9/6

Moje pytanie brzmi czy takie eksperymenty mają sens? Tj. czy wyniki będą w miarę trwałe, on i czy w ten sposób przygotowana woda nadaje się w ogóle dla ryb?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Z octu tak czy siak rezygnuję - doczytałem, że nie wpływa za dobrze na mikroorganizmy w akwarium. Mam jednak możliwość zastosowania kwasu solnego. Co o tym myślicie

No więc powiem Ci tak...

Ocet to słaby kwas, działa ogólnie tak samo jak kwas solny, podczas reakcji wydziela się CO2, może toźle wpływa na organizmy.

Tylko,  że nikt nie mówi o zakwaszaniu wody w akwarium a do podmian.

 

 

 

Wystarczająco by móc bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw kwasu solnego.

No to do dzieła, kwas solny potrzebuje około 12 h na pełną reakcje i pamiętaj chemiku młody kwas zawsze się leje do wody.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...