Skocz do zawartości

Założenie nowego akwa-woda ze starego?


alsat1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Postaram się napisać dokładnie o co mi chodzi.

Obecnie mam akwa 130 litrów i w nim 17 neonek,2 zmienniaki,5 dzwonników latarników i kosiarkę.

W akwarium było parę miesięcy temu zmieniane częściowo dno,tzn woda była zlana do wiader i w awkarium co był żółty żwirek na okołó 3cm zasypałem czarnym oczywiście przepłukanym żwirkiem co daje około 6cm grubości łącznie.

Miały rosnąć na tym żwirku roślinki i jakieś tam mam ale nie rosną i w sumie nigdy mi nie rosły jak powinny.

Mam co2 w sprayu z dozownikiem i lampy neonowe 2 x 24w.

W akwa jest napowietrzacz,grzałka temp.wody 24-25c,jest też filtr zewnętrzny.

 

A teraz o co chodzi.

Jako że to akwa co mam kupiłem jako używane i nie jest wizualnie w sumie za ciekawe bo widać ryski na szybach i klapa jest luźna plus parę innych rzeczy postanowiłem kupić nowe nie używane akwa ale tym razem bez pokrywy.

Znalazłem już na necie 126 litrowe podobno wielkościowo do tego co mam.

I mianowicie chciałbym założyć wsio od nowa z tym że tym razem już nie chcę żadnego żwirku tylko dałbym na dno nowy piasek do piaskownicy(przepłukany) na grubość około 5cm.Do tego parę roślin na próbę czy sie przyjmą.Wodę w 1/3 chcialbym dać z obecnego akwa a resztę zalać świerzą odstaną.W filtrze zewnętrznym chciałbym zmienić wkłady na nowe.Zamontuję grzałkę,ten filtr a jako oświetlenie kupiłbym taką specjalną listwę dla tego typu akwa z ledami smd.

Co do ryb to chciałbym zachować tylko neony,dzwonniki i te kosiarkę i to wszystko.Może ewentualnie później bym dorzucił jakąś większą rybkę.

 

Powód zmiany to taki że tą wymianą dna to chyba nie bardzo mi się udało bo widać jakieś naloty tuż nad żwirkiem i w środku żwiru też jakby cos sie działo.Do tego padł mi ostatnio jeden neon i zmienniak.Akwa też jest leciwe,kupione używane i nie ma tego efektu jak nowe.

 

Proszę zatem o poradę czy dobrze kombinuję z to wymianą a jeśli nie to jak powinienem to zrobić.

 

Pozdrawiam i liczę na wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę  chaotycznie  ale ...

Czy twoje obecne akwarium jest dojrzałe  ? jak długo je masz ?

Posiadasz jakieś testy (ph,gh/kh ,no3 ,no3 ,po4 )? 

 

Pytam pod kątem tych padniętych ryb jak i założenia nowego zbiornika .

 

Jesli masz zamiar zalać nowy zbiornik tylko 1/3 starej wody i w dodatku wymienić całe wkłady w filtrze to niestety czeka cię dojrzewanie zbiornika a to trwa kilka tyg i przez ten czas zbiornik powinien być bez ryb  z prostego powodu NO2 .

 

Co do podłoża to jak najbardziej zwykły piasek jest ok ,ale na samym piasku to ci nic nie urośnie .Pod piasek powinieneś dać jakiś substrat no JBL AquaBasisplus lub zwykłe kulki GT.

 

Co do oświetlenia  i tej specjalnej listwy led smd to nie wiem o czym mówisz  daj link  jak to wygląda ,ale z doświadczenia powiem ci ze ledy smd  to się  nadają do podświetlania półek i schodów . Jak chcesz ledy to tylko PowerLed   lub belka  na świetlówki t5.CO do mocy oświetlenia to wszystko zależy od tego  jakie rośliny planujesz ,ale miej na uwadze fakt ze przy mocnym świetle 0,5W/L  to już trzeba co2 podawać  chociaż by z bimbrowni .Co do  tego Co2 w sprayu  to  osobiście nie mam przekonania do tego  kumpel miał taki zestawik w  45L akwa i taka butla 1000ml starczała mu na 3-4 tyg ,ale efekt dozowania był raczej mizerny .

Zdecydowanie  lepsze efekty daje bumbrownia lub butla wysoko ciśnieniowa . Przy takim litrażu jak twój 126L zagazowanie z bimbrowni   raczej wątpliwa sprawa.

 

A co do obsady to  przyjdzie na to czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa mam ponad rok.Testy mam tylko paskowe i zawsze się zgadzało te kolory,tzn wg opisu na ulotce było ok.Jakis miesiąc temu wyczyściłem ten filtr zewnetrzny bo nie był czyszczony dość długo,myłem te wkłady w wodzie odlanej z akwa,sam kubełek płukałem wodą z kranu i potem z powrotem zalałem do pełna wodą z awka.Zauważyłem że trochę woda stała się twardsza(wg testów)ale nie drastycznie.Co do filtra to wkłady są mocno zużyte dlatego chciałem zmienić na nowe.Mogę zrobić tak że te wkłady wymienię na tym akwa co mam i niech filtr dojrzewa ze 3 tygodnie.Ale najlepiej jakbym zalał nowe akwa od nowa i niech dojrzewa z miecha wraz z nowym wkładem we filtrze,wtedy miałbym pewność że wszystko jest ok bo nie mam zaufania do tego podłoża co mam obecnie w akwa,nie wiem czy nie wytwarza się tam jakieś badziestwo.

 

Tylko gdzie na miesiąc miałbym dać te rybki co mam teraz?

 

Czy w akwa bez pokrywy jest nadal potrzebny napowietrzacz czy też nie z racji tego że cała tafla wody bedzię odkryta i woda ma łatwy dostęp do tlenu?

 

Co do roślin to nie chciałbym bym mieć ich dużo,może nawet takie z dwa pieńki z wyrastającymi roślinkami i jakieś z 3 roślinki w podłożu.

 

Co do listwy naświetlającej to myślałem o czymś takim:

http://www.ebay.co.uk/itm/Aquarium-Fish-Tank-Over-Head-SMD-LED-Lamp-Light-35-45-58-76-95-115-CM-White-Blue-/351284314147?var=&hash=item51ca2d4023:m:m9VvygldUbY63MOVH170yjw

 

Nie chcę dużo rybek,myślałem tylko o neonkach bo mi sie podobają i o dzwonnikach plus ta kosiarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak przy starcie nowego baniaka  dojrzewania nie  ominiesz  możesz je "złagodzić ,skrócić" właśnie zalewając akwa dojrzałą wodą (jak najwięcej) .Z filtrem dobrze kombinujesz   jak chcesz wymienić już wkłady to zrób to teraz niech  sobie dojrzewają  ,przy likwidacji starego akwa zlej jak najwięcej wody  i nią zalej nowe akwarium .

 

Testy paskowe  są mało wiarygodne  musisz brać na nie sporą poprawkę (mam jbl paskowe) i odbiegają  sporo od kropelkowych  także proponował bym zakupić testy kropelkowe np zoolek .Na pewno zakup test na NO2  przy starcie to konieczne  .

 

 

Napowietrzacz/ brzęczyk  nie jest wcale  potrzebny czy to w akwa odkrytym czy zakrytym  wcale  to nie napowietrza   tylko daje efekt wizualny .Ustaw  wylot filtra tak aby był ruch tafli i po krzyku .

 

Roślinki tutaj droga wolna  jak coś na korzeń to np anubiasy,microsorium  itp ,rotala ,ludwigia repens ,hydrocortyle  sp japan, jest tego sporo popatrz co ci się podoba i wybierz .

 

Oświetlenie  osobiście  nie mam przekonaia do led smd  i odradzam   u mnie się nie spisało w 30L akwarium .Jeśli jednak chcesz to kupuj i próbuj  ja bym osobiście robił belkę z powerLed 1W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem jeszcze na taki pomysł.

 

Odłączę filtr zewnętrzny z obecnego akwarium,odleję ponad połowę wody z niego i to akwarium wraz z rybami przeniosę w inne miejsce,do innego pokoju.Wleję z powrotem te wodę i podłączę filtr wewnętrzny z lampą UV.ten filtr jest cały czas w tym akwa tylko że używany sporadycznie.

 

W miejsce starego akwa założę nowe od podstaw,tzn na dno substrat potem piasek do piaskownicy-grubość razem około 5-6cm.Filtr zewnętrzny dokładnie umyję i wymienię wkłady na nowe.Wleję nową wodę odstaną 24h.Posadzę też jakieś roślinki,postaram się o takie co nie potrzebują dużo światła i może też jakiś peniek z roślinkami.Zrobię bimbrownię bo ten co2 w sprayu to raczej lipa.Nie będę tam napowietrzał,zrobię jak kolega radzi żeby wylot wody z filtra był nieco pod taflą wody co by się robiły lekkie fale.Grzałki też nie podłączę bo mam jedną i by była na ten czas w starym akwa z rybkami.

 

I tak zalane nową wodą akwa,z nowym podłożem i roślinami,nowym filtrem i działającą bimbrownią niech sobie dojrzewa do grudnia a do tego czasu niech rybki żyją w tym starym akwa ze starą wodą.Jak woda dojrzeje(mam zamiar czekać 4-5 tygodni)i testy będa ok to wpuszczę te rybki do nowego.Mam zamiar mieć tylko neonki około 17 sztuk i te zwinniki 5 sztuk plus kosiarkę.Potem może bym dokupił jeszcze jedną kosiarkę,parę neonków czerwonych i parę krewetek.I to wsio.Myślę że ekipa była by ok.

Jak myślicie można iść taką drogą?

 

 

 

Może chodzi Ci o zwinniki latarniki, a nie dzwonniki

Tak masz rację kolego,chodziło mi o zwinniki latarniki,nie wiem skąd mi się ubzdurało z tymi dzwonnikami :razz:

Edytowane przez alsat1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...