Jump to content

Keramzyt czy Ceramika (a może jedno i drugie)?

Keldorn
 Share

Recommended Posts

Witam,

Posiadam filtr Aquael Versamax FZN-2, a w nim dwie gąbki (otrzymane w zestawie). Mam możliwość zakupu 1L Keramzytu 8-16mm oraz 0,5L Ceramiki. Mógłby ktoś z tym obeznany doradzić, który z tych dodatkowych materiałów filtrujących byłby bardziej użyteczny (a może wypadałoby mieć jeden i drugi)? Oraz w jakiej ilości i kolejności dobrze by było go dorzucić do tego filtra? Z logicznego punktu widzenia wydaje mi się, że najlepiej po gąbce, ale przydałoby się żeby ktoś mi to potwierdził oraz pomógł z wyborem wkładu i jego odpowiednią ilością.

Keramzyt ma fajną, bardzo dużą porowatość. O ceramice nic nie piszesz, a ceramika, ceramice nierówna.

Gąbkę daj na samą górę.

Keramzyt czytałem kiedyś o tym, że zmiękcza wodę. Na ile to prawda? Nie wiem bo nie sprawdzałem.

Jeżeli chciałbyś użyć tego i tego to, daj keramzyt na sam dół, potem ceramika i na górę gąbkę.

Dowiedz się tylko, jaka to ceramika?

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

który z tych dodatkowych materiałów filtrujących byłby bardziej użyteczny

Ceramika jest w powszechnym użyciu. Oferuje ją wiele firm a keramzytu nie. Keramzyt jako materiał filtracyjny to pomysł akwarystów szukających taniej alternatywy dla ceramiki. Dobrej jakości ceramika kosztuje niemało, np: Sera Biopur Forte -bardzo dobre medium jeśli chodzi o powierzchnię dla bakterii (40 zł za 800 ml). Ceramika no name to jakieś 7 zł za litr. Swoją ceramikę ma Eheim, JBL, Aquael, Seachem. W kształcie rurek, kulek, krążków lub o nieregularnym kształcie. Żadna z w/w firm nie oferuje keramzytu.   

Dowiedz się tylko, jaka to ceramika?

Ceramika, to właśnie taki no name:

http://allegro.pl/bio-ceramika-porowata-0-5l-wklad-do-filtra-mikolow-i5111300039.html

Natomiast keramzyt:

http://allegro.pl/bio-wklad-porowaty-do-filtra-1l-8-16mm-mikolow-i5045145066.html

Jeśli uważacie, że beznadzieja, to zrezygnuję. Po prostu będę w Mikołowie przejazdem i będę brał inne przedmioty u tego sprzedawcy więc gdyby te wkłady były ok, to wziąłbym przy okazji.

Jeżeli chciałbyś użyć tego i tego to, daj keramzyt na sam dół, potem ceramika i na górę gąbkę

To chyba powinienem jakiś prefiltr na wlocie z gąbki założyć? Żeby się większe zanieczyszczenia na niej zatrzymywały, zamiast na keramzycie?

I jeszcze ile tego wkładu umieścić jak coś? Ile tylko się zmieści?

Przypomniało mi się, że Filtus miał kulki gliniane (takie grube Manado), nawet to miałem. U innych firm nie widziałem keramzytu. 

Co do mediów, to znana, stara głąbka nie jest zła - dobra jako medium biologiczne i mechaniczne. Mam w JBL e901 chyba w dwóch koszykach i jak ostatnio czyściłem to sam brązowy szlam był. Zamierzam sukcesywnie wymienić wszystkie media na gąbkę.

Nie sądzę żebyś zauważył dużą różnicę w filtracji, w tym filtrze ,po wymianie gąbki na ceramikę. 

Właśnie miałem dodatkowo pytać o ceramikę od Filtusa, bo sklep w mojej okolicy taką posiada:

http://www.e-torro.pl/c-34_39_49/p-1850/filtus-wklad-ceram-bio-500ml

Zamierzam sukcesywnie wymienić wszystkie media na gąbkę.

Uważasz, że ceramika jest porównywalna do podstawowych wkładów gąbkowych załączonych od producenta i same te gąbki w zupełności wystarczą?

Nie sądzę żebyś zauważył dużą różnicę w filtracji, w tym filtrze ,po wymianie gąbki na ceramikę. 

To znaczy nie miałem w planach wymieniać gąbki na ceramikę. Raczej zrobić coś w stylu:

Prefiltr na wlocie --> ceramika na dno --> gąbka nad ceramiką

Lub:

Prefiltr na wlocie --> gąbka pod ceramiką --> ceramika --> gąbka nad ceramiką

Właśnie miałem dodatkowo pytać o ceramikę od Filtusa, bo sklep w mojej okolicy taką posiada:

http://www.e-torro.pl/c-34_39_49/p-1850/filtus-wklad-ceram-bio-500ml

Uważasz, że ceramika jest porównywalna do podstawowych wkładów gąbkowych załączonych od producenta i same te gąbki w zupełności wystarczą?

To znaczy nie miałem w planach wymieniać gąbki na ceramikę. Raczej zrobić coś w stylu:

Prefiltr na wlocie --> ceramika na dno --> gąbka nad ceramiką

Lub:

Prefiltr na wlocie --> gąbka pod ceramiką --> ceramika --> gąbka nad ceramiką

Ja mam akwarium roślinne i w takim gąbka lepiej się sprawdza niż ceramika. Kiedyś w Polsce stosowało się wyłącznie filtry fajkowe z watą syntetyczną lub gąbką. W akwarium 72l mam wewn. JBL cpi 100 z fabrycznymi gąbkami i woda jest krystaliczna.

Uważam, że gąbka jest na tyle uniwersalna, że ta garść ceramiki którą chcesz tam dać nic nie zmieni.

Juz nie przesadzaj z ta gąbka. Mialem. Fzn2 z prefiltrem na dnie cieniutka gabka a w koszach po brzegi ceramika i byla malina.

TapaTalk Lumia 630

Już nie przesadzaj, że jest taka zła. :) Mam w koszykach JBL e901 i sprawdza się znakomicie. Przy czyszczeniu jest bardziej zabrudzona niż ceramika w dolnym koszu. Czyli gąbka lepiej wychwytuje zanieczyszczenia.  

W FZN maliny miałbyś nawet bez tej ceramiki.

A gdzie napisałem ze jest dla? Wystarczy ze da prefiltr i gąbkę po ceramikę.

Bystre spostrzeżenie ze gabka lepiej wychwytuje syf bo od tego jest a ceramika jest dla bakterii. A nie do wyłapywania syfu

TapaTalk Lumia 630

A gdzie napisałem ze jest zla? Wystarczy ze da prefiltr i gąbkę po ceramikę.

Bystre spostrzeżenie ze gabka lepiej wychwytuje syf bo od tego jest a ceramika jest dla bakterii. A nie do wyłapywania syfu

TapaTalk Lumia 630

Ceramika jest w powszechnym użyciu. Oferuje ją wiele firm a keramzytu nie.    

No i co? Jak nie oferują to znaczy, że jest nieodpowiednia? 

Keramzyt jest lepszy niż najtańsza ceramika. Takie jest moje zdanie i kropka. 

Wypełnienie kaskady samą gąbką? Bzdura na kółkach. 

Producent uzupełnia ją gąbką bo tak jest taniej. Jeżeli mamy już tą przestrzeń na media, to czemu by jej nie wykorzystać?  Pchaj ile wlezie.

Żadnego prefiltra nie trzeba. Chyba, że masz małe rybcie, narybek, krewcie. 

Gąbkę dlatego proponuję na samej górze, bo łatwiej jest ją czyścić. Nie musisz wtedy całego kosza wyciąga tylko samą gąbkę z góry. 

Miałem u siebie kaskadę FZN3 Aquael, jest mocniejsza i wciągnął mi tylka raz microrasbora perłową, ale akurat ona była trochę "lewa".

Ja bym dał większość część keramzytu i trochę tej noname'owej ceramiki i na górę gąbkę. Jak chcesz mieć lepszy kryształ wody, to pod gąbkę daj sobie watę. 

Keramzyt jest lepszy niż najtańsza ceramika. Takie jest moje zdanie i kropka.

Twoje zdanie podziela tylko firma Filtus. Liderzy branży jednak tego nie dostrzeli i nie pieką keramzytowych mediów filtracyjnych. :) Moje zdanie jest natomiast takie i kropka. że skuteczną filtrację można uzyskać zarówno na gąbce, ceramice, keramzycie oraz wacie perlonowej.

Więc: Podział na media mechaniczne i biologiczne jest życzeniowy. Każde medium będzie mechaniczne i z czasem biologiczne.

A gdzie napisałem ze jest dla? Wystarczy ze da prefiltr i gąbkę po ceramikę. Bystre spostrzeżenie ze gabka lepiej wychwytuje syf bo od tego jest a ceramika jest dla bakterii. A nie do wyłapywania syfu

Trochę Lumia pozamieniała Ci chyba słowa podczas pisania, powrót protoplasty tej marki do produkcji kaloszy jest jak widać uzasadniony. :) Uważasz, że "gabka lepiej wychwytuje syf bo od tego jest a ceramika jest dla bakterii" czyli "gabka" wg Ciebie nie jest siedliskiem dla bakterii, a ceramika nie wyłapuje i tylko osiedla bakterie? No i znowu: Podział na media mechaniczne i biologiczne jest życzeniowy. Każde medium będzie mechaniczne i z czasem biologiczne.

Trochę Lumia pozamieniała Ci chyba słowa podczas pisania, powrót protoplasty tej marki do produkcji kaloszy jest jak widać uzasadniony. :) Uważasz, że "gabka lepiej wychwytuje syf bo od tego jest a ceramika jest dla bakterii" czyli "gabka" wg Ciebie nie jest siedliskiem dla bakterii, a ceramika nie wyłapuje i tylko osiedla bakterie? No i znowu: Podział na media mechaniczne i biologiczne jest życzeniowy. Każde medium będzie mechaniczne i z czasem biologiczne.

Człowieku  gdzie ja napisałem ze gąbka nie jest siedliskiem bakterii ?  starasz się wcisnąć ze twoja racja/zdanie jest  jedynym słusznym a tak nie jest .

Gąbka jest od tego aby łapać  większy syf ,a przy okazji bakterie się  w niej  "zasiedlą"    ale  ceramika do dużo lepsze siedlisko dla bakterii a gąbka ma ją chronić  przed zasyfieniem  .

NIe lumia ale TT coś szwankuje  ,słaba ta twoja ironia

Edited by raiders
  • Like 2