Skocz do zawartości

Akwarium 40l kilka pytań


Bodziuś
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pierwszy post, proszę o wyrozumiałość :)

 

Przejmuję niedługo akwarium profilowane 40l, głównie z powodu braku ogarnięcia właściciela.

I tu moje pytania:

 

1. Podłoże piasek kwarcowy + kulki gliniano-torfowe. Zda to egzamin(rośliny się utrzymają, czy wrzucić jakąś siatkę w podłoże? Z racji litrażu, ryb dennych nie będzie)

 

2. Oświetlenie 15W czyli ok 0.37 na litr powinno być wystarczające dla niezbyt wymagających roślin?

 

3. Chciałbym, aby akwa było dosyć mocno obsadzone zieleniną ze względu na to, iż filtr wewnętrzny będzie filtrem mechanicznym, a roślinki powinny spełnić pozostałe zadania(?)

 

4. Czy przemiał wody 200l/h będzie w miarę optymalny?

 

5. Czy mocne zaangażowanie roślin w biologię zbiornika oraz w/w oświetlenie da mi jakieś zabezpieczenie przed zielonymi przyjaciółmi(glonami)? Akwa nie będzie za bardzo wystawione na działanie Słońca.

 

6. Grzałka 50W z termostatem da radę?

 

Za każdą odpowiedź, ewentualne rady będę bardzo wdzięczny. Przed zabraniem się za akwa chciałbym być pewien, że nie popełnię zbyt wielu błędów.

 

O cyklu azotowym czytałem.

O Obsadzie rybnej na razie nie myślę, do czasu ustabilizowania się szklanki i zobaczenia co się wykluje :)

Chociaż chciałbym troszkę się pobawić w jakieś niewielkie rybki z akcentem krewetkowym :)

 

A i jeszcze jedno, nie chciałbym stosować zbytnio żadnych uzdatniaczy czy innych chemicznych/biologicznych zabawek :)

Edytowane przez Bodziuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, jakie ryby chcesz trzymać i jakie rośliny uprawiać. Przy takim oświetleniu kryptokoryny i mikrozorium, bo nie wiem, czy inne zielsko pociągnie. Rośliny nie filtrują wody. Co najwyżej zużywają końcowe efekty przemiany materii ryb, ale to nie neguje potrzeby robienia podmian wody. 5 objętości akwarium na godzinę powinno wystarczyć, jeśli nie przerybisz. Grzałka 50W jak najbardziej pasuje.  Dobrze byłoby, byś sprawdził sobie jakie masz parametry wody w kranie, wtedy łatwiej będzie doradzić obsadę lub sposoby dostosowania wody pod upragnione ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie więc atakuję encyklopedię rybną.

 

Czyli biologia są bakterie, które wytwarzają się w wodzie oraz w filtrze(gąbka/ceramika podczas dojrzewania baniaka?(odpowiedź tak lub nie wystarczy :) nie=doczytam).

Właśnie wyczytałem gdzieś, aby dla w miarę dobrego pochłaniania efektów rozkładu/srania dno baniaka powinno być zarośnięte w ok 50%.

 

Twardość: średnia

Azotany: średnio 0  max 0.84

Azotyny średnio 0 max <00,2

Mieszkam w Warszawie, jakie jeszcze parametry sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałyby się testy kropelkowe do wody. Będą potrzebne również później do kontroli parametrów. pH, GH, NO2, NO3 na start. Ale raczej masz typową polską kranówkę, czyli twarda i wyższe pH. W takich warunkach, jeśli chcesz roślinniaka, sugerowałbym drobniczki lub drobnotki, ewentualnie żyworódki Endlera. Do obsadzenia 2-3 gatunki roślin. Na start wystarczy po kilka sadzonek i 2-3 pary ryb.

 

Co do filtracji - ceramika bije na głowę gąbkę, ale potrzebujesz obydwu. Gąbka na pierwszy plan do wyłapywania zanieczyszczeń mechanicznych, ceramika dalej do filtrowania biologicznego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roślin, którym wystarczy takie oświetlenie - jest ich wbrew pozorom dość dużo i nie trzeba się zamykać w zwartkach i mikrozoriach, które rosną wolno. Możesz się rozglądać za nurzańcami, mchami, pellią, subwassertangiem, mini pellią, bolbitisem, strzałką, najasem, hygrophilą polyspermą, anubiasami, rogatek, ludwigią rapens, itp. Jednak tak jak kolega Dhuz wyżej napisał - nie szalej z ilością gatunków, bo taki misz-masz nie wyglada estetycznie ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To jutro zaopatruję się w kropelki zooleka :)

PH i Gh są często razem sprzedawane?

Czy filtr Aquael FZN-3 będzie odpowiedni?(jak mi będzie wychodziło to będę chciał przeskoczyć na 80l) i czy będzie miał odpowiednio duży koszyk?

Edytowane przez Bodziuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyśliłem sobie obsadę typu bojownik syjamski, do tego stadko razbor klinowych i ślimaczki jakieś. Ma to prawo współistnieć? Akwarium będzie jednak 54l, 60x30x30. Mam lekkie wątpliwości co do twardości.

Ponoć często trzyma się takie zestawy, ale info z forum gdzie do 54l do bojownik polecają grupę otoskow. Bojownik.pl

Wymyśliłem sobie obsadę typu bojownik syjamski, do tego stadko razbor klinowych i ślimaczki jakieś. Ma to prawo współistnieć? Akwarium będzie jednak 54l, 60x30x30. Mam lekkie wątpliwości co do twardości.

Ponoć często trzyma się takie zestawy, ale info z forum gdzie do 54l do bojownik polecają grupę otoskow. Bojownik.pl

Krewetki z racji temperatury odpadają niestety.

Edytowane przez Bodziuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast T. heteromorpha lepiej T. hengeli - mniejsza i IMO lepiej prezentująca się w grupie.

 

Twardość zbij poniżej 6 stopni niemieckich, pH utrzymuj w granicach 6-6.5. Temperatura 26-27 będzie adekwatna.

Samiec bojownika i 15 razbor Hengela powinno bez problemu w takim zbiorniczku funkcjonować, jeśli filtrację będziesz mieć 5x pojemność akwarium na godzinę i będziesz pilnować tygodnowych podmian wody. :P Co do ślimaków... zacznij od zatoczków, np. różowych. Otoski odradzam - nie wypełnią Ci tak przestrzeni jak razbory, a obydwa gatunki są stadne, więc trzymając mniej, niż ~10 sztuk odebrałbyś sobie możliwość obserwacji ich naturalnych zachowań.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy to z otoskami to ironia była, uwielbiam te maluchy, no ale jednak jestem na nie za głupi :)

 

Czy w/w parametry "utrzymują" się stale, czy też należy dbać o nie przy podmiankach?  :)

 

A i serdeczne dzięki Panowie :)

Bez Waszych sugestii bawiłbym się strasznie długo i palnąłbym głupotę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy w/w parametry "utrzymują" się stale, czy też należy dbać o nie przy podmiankach?
Przy podmianach będziesz potrzebować spreparowanej wody - demineralizowanej i zakwaszonej. Taką możesz otrzymać z filtra RO + armatki torfowej, lub druga opcja to używanie kationitu. Nie są to długoterminowo jakoś bardzo drogie sposoby, a po parunastu przygotowaniach wody i zmierzeniach przygotowanych parametrów będziesz wiedzieć, jakimi proporcjami mieszać tą wodę z kranówką, by uzyskać odpowiednie parametry do swojego akwarium i nawet nie będzie potrzeby częstego sprawdzania co wlewasz. :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...