Skocz do zawartości

Rośliny padają


lucyferek92xd
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z roślinami i oby mi ktoś z, was pomógł.

Po długiej walce z, krasnorostami, które atakowały wszystko, a głównie uwzięły się na rośliny, udało mi się ich pozbyć, używałam EasyCarbo, ale teraz widzę, że rośliny mi zdychają. Jak zajmuję się akwarystyką tak nie wiem co jest grane i w akwariach się nic nie zmieniło, a przedtem rosły jak szalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyniosłeś herbaty... a bez fusów nie wywróżę...:P

 

A tak serio, opisz proszę zbiornik.

http://forum.superakwarium.pl/forum-5/announcement-3-jak-zadawa%C4%87-pytania-na-forum-superakwariumpl/

 

Z doświadczenia wiem, że akwarystyka jest zabawą w balansowanie wielu czynników. Samo podanie określenie problemu bez podania informacji o całości nie pozwoli na diagnozę, a sama diagnoza prawdopodobnie nie będzie się odnosić do jednej kwestii tylko do kilku na raz.

Przyczyny mogą być różne; nieprawidłowe nawożenie, wirusowe czynniki biotyczne, środowisko wodne, skumulowanie się kilku mniej szkodliwych czynników... jak całość opiszesz to spróbujemy pomóc.

Starczy gdybania... za wczesna godzina na takie rzeczy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie wiem co jest grane i w akwariach się nic nie zmieniło, a przedtem rosły jak szalone.

 

  1. Najpierw rosły jak szalone i nie było glonów,
  2. potem pojawiły się glony bo rośliny przestały rosnąć.

 

Podejrzewam, że wyczerpały się składniki pokarmowe albo tylko jeden z nich. Jeszcze kwestia podmian wody. Mogły się kumulować metabolity ryb, które wykorzystały glony, jeśli podmiany były za małe lub rzadko wykonywane. Może filtr jest niewydolny.

 

Musisz podać więcej danych:

 

  1. oświetlenie
  2. podłoże
  3. filtracja

Wstawienie zdjęć też będzie pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj więcej danych ale wiesz EasyCarbo tylko zminimalizowałeś występowanie glonów a zarodniki będą ZAWSZE musisz zlokalizować problem np za dużo świecisz albo może jakieś nawozy ? A teraz kiedy glony zniknęły to dalej chemie stosujesz ? bo to ci tępi rośliny a jak przestaniesz stosować to glony "rozwalą'' ci akwa dane chłopie ! DANE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mój wpis został przeniesiony ;) Wybaczcie pośpieszyłam się a, powinnam się wdrążyć co i jak.

 

Wstyd się przyznać ale, nigdy nie stosowałam nawozów do roślin i było wszystko piękne, nigdy nie miałam problemu z glonami a, krasnorosta chyba gdzieś, od kogoś przyniosłam.

Do walki z krasnorostami tak jak wspomniałam, używałam EasyCarbo ale, pomogły też otoski, kosiarki właściwe i ślimaki zebra, hełmy.

EasyCarbo stosowałam codziennie, teraz raz, dwa razy w tygodniu. Czy po stosowaniu tego środka może coś być nie tak?

Pojawia mi się biały nalot na korzeniach, wszystko w akwariach jest dziwne w dotyku po tym środku.

 

Mam pięć akwariów, w czterech jest żwir 2-16mm a, w dwóch był problem z tym krasnorostem a, obecnie wszędzie problem z roślinami.

 

To po kolei.

- 240l profilowane.

- oświetlenie dwa rodzaje.

Sylvania Aquastar T8 30W, światło świeci się 4 godziny.

Sylvania Grolux T8 30W, światło świeci się 4 godziny

czyli 8 godzin światła.

- filtr JBL Cristal Profi E900 i wspomagający Jialu HBL-701

- podmiany wody to co tydzień 30-40 litrów.

 

Kolejne.

- 112l profilowane.

- oświetlenie jeden rodzaj, nie pamiętam jakie świetlówki są ale, świecą jasnym światłem.

8 godzin światła.

- filtr Tetra EX-700.

- podmiany wody to co tydzień 10 litrów.

 

Nie mam zdjęć tych roślin jak wyglądały zawszę a, te niech pomogą.

Trochę jak by je coś zeżarło, prawda? Zapewniam, że nic nie zjada mi roślin, zachowują się jak by gniły, rozsypują się liście.

6035c5ca64644.jpg

63c31eec3c4d2.jpg

07382b3880bc4.jpg

de008ce5a6604.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiany są zdecydowanie za małe. w 240 ze 60, 70 litrów, a w 112 30 litrów - co tydzień. Na zdjęciach widać niedobory makro. Po każdej  podmianie proponuję zacząć stosować jakiś nawóz. Coś do podłoża (kapsułki, kulki, nawet Biopon) i potas do wody.

 

Tu jest taki klucz do oznaczania niedoborów: http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/nawozenie/209-klucz-do-oznaczania-niedoborow.html#top możesz sama spróbować określić co dolega Twoim roślinom.

 

Tu też: http://www.aqua-rebell.pl/rosliny/objawy-niedoborow.html  jest to ładnie opisane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałam i wychodzi na to, że każdej z mych roślin dolega co innego.

 

DavyJones a, jaki konkretnie nawóz proponujesz?

Wnioskuje, że wszystko na raz zastosowane rozwali wszystko, tak? A, krasnorosty, nie wrócą jak zacznę zabawę z roślinami?

 

Ja podałbym coś do podłoża (kulki gliniane, kapsułki) i równocześnie nawóz potasowy + Fe dowody. Żelazo podałbym w dawce mniejszej niż na opakowaniu (1/2) jest napisane i podzielone na dawki dzienne. Po dwóch tygodniach powinna być widoczna zmiana w wyglądzie roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podałbym coś do podłoża (kulki gliniane, kapsułki) i równocześnie nawóz potasowy + Fe dowody. Żelazo podałbym w dawce mniejszej niż na opakowaniu (1/2) jest napisane i podzielone na dawki dzienne. Po dwóch tygodniach powinna być widoczna zmiana w wyglądzie roślin.

 

Więc w poniedziałek idę to sklepu i będę działać. ;)

Dzięki wielkie za ratunek.

 

Mam jednak jeszcze pytanie. Jak zastosuję do podłoża (kulki gliniane, kapsułki) to wtedy jak będę musiała odmulać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak odmulasz teraz?

 

Staram się 2, 3 razy w miesiącu odmulić za pomocą oczywiście odmulacza, ale jak odmulać dno gdy zastosuje kulki gliniane?

 

 

Resztki pokarmu i odchody wpadają pomiędzy szczeliny i gniją zanieczyszczając wodę

 

O tak, dużo tego jest, ale staram się przy odmulaniu jak najwięcej wybrać i prawie codziennie sitkiem też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak robisz taki kipisz w akwarium, że się kulki mogą nie uchować, to co się roślinom dziwić że nie rosną...

 

Tyle, że ten kipisz nigdy rośliną nie przeszkadzał, rosły pięknie a, problemy z nimi zaczęły się gdy pojawiły się krasnorosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ten kipisz nigdy rośliną nie przeszkadzał, rosły pięknie a, problemy z nimi zaczęły się gdy pojawiły się krasnorosty.

 

A krasnorosty od czego się pojawiły? Nie wiesz? A ja wiem. Podejrzewam że od wbijania odmulacza w podłoże, uwalnia się DOC i krasne mają ucztę. Taki KIPISZ przy odmulaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A krasnorosty od czego się pojawiły? Nie wiesz? A ja wiem. Podejrzewam że od wbijania odmulacza w podłoże, uwalnia się DOC i krasne mają ucztę. Taki KIPISZ przy odmulaniu. 

 

Dobrze to jak więc mi wytłumaczysz to, że mam od 3 lat to akwarium i nic wcześniej przy tym kipiszu nie było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedtem, może rośliny miały wszystkiego pod dostatkiem, rosły, rosnąc walczyły z glonami i z nimi wygrywały no i.. może coś zmieniłaś?

Wypłukałaś filtr, zmieniłaś oświetlenie, wlałaś wodę o innych parametrach i nie wiadomo co jeszcze, rośliny zatrzymały swój rozwój, a w podłożu w końcu nazbierał się taki gnój, że wszystko się na siebie nałożyło i bum.

Akwarium to taki mały ekosystem, że bardzo łatwo można zburzyć jego "rytm" i wtedy zaczynają się problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw rosły jak szalone i nie było glonów, potem pojawiły się glony bo rośliny przestały rosnąć.   Podejrzewam, że wyczerpały się składniki pokarmowe albo tylko jeden z nich.

 

Podmiany są zdecydowanie za małe. w 240 ze 60, 70 litrów, a w 112 30 litrów - co tydzień. Na zdjęciach widać niedobory makro.

 

A jak odmulasz teraz?

 

"Żwirek" jest dość gruby.Właściwie to kamienie. Resztki pokarmu i odchody wpadają pomiędzy szczeliny i gniją zanieczyszczając wodę

 

Przedtem, może rośliny miały wszystkiego pod dostatkiem, rosły, rosnąc walczyły z glonami i z nimi wygrywały no i.. może coś zmieniłaś?

 

Dostałaś całą masę wskazówek co może być przyczyną braku wzrostu roślin a rozwoju glonów. Teraz musisz podjąć działania. W Twoim akwarium czas na zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada Pana w sklepie po wysłuchaniu mnie i spojrzeniu na zdjęcia brzmiała "Niech Pani podmieni po prostu więcej wody, nic innego nie pomoże". Ten sam Pan pomógł mi z krasnorostami.

 

no i.. może coś zmieniłaś?

 

Jak wspomniałam wyżej mam moje 240l 3 lata z hakiem, 112l niecałe 3 lata.

Wystrój, gatunki roślin, ryb, woda i tak dalej nie zmieniły się przez ten czas a, tego skubańca krasnorosta jestem pewna że, przyniosłam. Koleżanka dała mi Anubiasa który, trafił do 240l i kryptokoryne która, trafił do 112l więc podejrzewam że, od niej glona mam bo nie jest osobą która, ma porządek jakikolwiek w akwarium.

Nie widzę innego wytłumaczenia skąd, się wziął krasnorost jeśli, tyle lat był spokój a, z tym skubańcem walczyłam 5 miesięcy.

 

Dostałaś całą masę wskazówek co może być przyczyną braku wzrostu roślin a rozwoju glonów. Teraz musisz podjąć działania. W Twoim akwarium czas na zmiany.

 

Spróbuję z większą ilością podmian wody i zobaczę czy, poskutkuje.

W pozostałych akwariach widzę, że rośliny się poprawiły czyli, jest mały plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Relacja po dwóch podmiankach wody.

 

W 240L - zero reakcji i pojawiły się glony na przedniej szybie.

W 112L - na cztery gatunki roślin jedna dalej w kiepskim stanie, reszta śmigła pięknie. Glony na przedniej szybie i biały nalot na podłożu a, rybcie zachowują się leniwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajesz może jakiś nawóz mikro (żelazo lub jakieś inne w którym jest pełno pierwiastków)?

Jeżeli tak to to jest powód tych glonów, jak nie to za  "ostro" grzebiesz w podłożu odmulając.

 

Nic nie podaje bo w sklepie mi odradzili podawanie czegokolwiek bo i tak nie pomoże.

Jeśli chodzi o tego typu glony to również nigdy problemu nie było a, nagle wysyp.

Dobra to jak niby mam odmulić dno porządnie bez "ostrego" grzebania? I tak już nie ingeruje w nie jak dawniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...