Skocz do zawartości

Bojek z czym


Rekomendowane odpowiedzi

Kup krewetki karmowe, Palaemonetes varians. Jeśli przeżyją spotkanie z bojownikiem, możesz pomyśleć o jakichś ozdobnych gatunkach krewetek lub małych rakach. :P Moja bojownica żadnym bezkręgowcom nie przepuściła. Na krewetki rzucała się jak wściekła, gdy je widziała w sąsiednim zbiorniku. A ślimaki dopóty memłała, dopóki ich ze skorupki nie wyciągnęła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krewetki i bojownik to złe połączenie. A w 30L można trzymać samego bojownika.

 
Z tego co widzę i czytam to raczej nikt nie widzi problemu w trzymaniu paru (dosłownie paru) krewetek lub raczków dla tej wielkości, masz tutaj jakiś konkretny problem na myśli?

 

Póki co widzę dziesiątki Twoich tematów, wiele pomysłów i ani jednej realizacji. Może lepiej skończyć pierwszy projekt nim się zacznie kolejnych... tysiąc?

 

Doczytaj dokładnie o co kaman; najpierw muszę się zdecydować na to co dokładnie chcę, rozwinięcie pomysłu poza papier to co najmniej 1000zł, po ulicy nie chodzi.

 

A tak FYI. ktoś jakby twierdził, że lepiej zapytać tysiąc razy a raz zrobić?

 

ps1. to pomysłów jest kilka, a nie dziesiatki, pytań jest może 10,

 

ps2. do tego co widzisz na zdjęciu to sam widzisz, że trochę czasu zostało..

12068841_10153110600220079_7147252112376

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

rozwinięcie pomysłu poza papier to co najmniej 1000zł, po ulicy nie chodzi.


Ale zdajesz sobie sprawę, że rozmawiasz z akwarystą, na forum akwarystycznym? Ja zdaje sobie sprawę ile kosztuje założenie zbiornika i jestem świadom tego, że za 1000zł, to można zrobić pare zbiorników :)

Tak więc temat kasy to temat zbędny bo jak ktoś umie, to założy 200L za 200zł, a jak ktoś nie umie to w 60L właduje 600zł :).

Pomysłów masz dużo i Twoich tematów naprawdę jest wiele. Jak sam zaznaczasz- minimum 10. Nie uważasz, że to zbyt duża ilość? Nie lepiej łączyć wątków niż zakładać kolejne jak tylko wpadniesz na nowy pomysł?


Zbiornik masz odpalony, więc już praktycznie gotowy :). I dosyp piasku jeżeli chcesz faktycznie mieć możliwości obsadowe.


 

Z tego co widzę i czytam to raczej nikt nie widzi problemu w trzymaniu paru (dosłownie paru) krewetek lub raczków dla tej wielkości, masz tutaj jakiś konkretny problem na myśli?

 

Miałem na myśli samego bojownika- bez żadnego towarzystwa.

Oczywiście raczki lub krewetki też wchodzą w grę, ale nie jako uzupełnienie obsady bojownika :). Tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale zdajesz sobie sprawę, że rozmawiasz z akwarystą, na forum akwarystycznym? Ja zdaje sobie sprawę ile kosztuje założenie zbiornika i jestem świadom tego, że za 1000zł, to można zrobić pare zbiorników :)

 

Tak więc temat kasy to temat zbędny bo jak ktoś umie, to założy 200L za 200zł, a jak ktoś nie umie to w 60L właduje 600zł :).

 

Pomysłów masz dużo i Twoich tematów naprawdę jest wiele. Jak sam zaznaczasz- minimum 10. Nie uważasz, że to zbyt duża ilość? Nie lepiej łączyć wątków niż zakładać kolejne jak tylko wpadniesz na nowy pomysł?

 

Zbiornik masz odpalony, więc już praktycznie gotowy :). I dosyp piasku jeżeli chcesz faktycznie mieć możliwości obsadowe.

 

Miałem na myśli samego bojownika- bez żadnego towarzystwa.

 

Oczywiście raczki lub krewetki też wchodzą w grę, ale nie jako uzupełnienie obsady bojownika :). Tyle. 

a) Zestaw ryb do mojego akwa to licząc lekką ręką 400zł, bez roślin, a to duże akwa, ile będę musiał doliczyć wszystkiego innego? Pewnie da się zacząć od giełdy, albo allegro, albo znajomych, ale ja tego nie mam.

b) Jakbym wpisał wszystkie pytania czy wątpliwości, to bym dostał 10% odpowiedzi

c) O co chodzi z piaskiem? co do obsady nic nie zdecydowałem jeszcze, jak zdecyduję malawi, to będzie piach na wierzch (mieszanka piaskowa jest na dnie, pod żwirem), jeśli będzie coś innego, to pewnie nie

d) O co chodzi z warunkami dla krewetek i bojka, proszę jaśniej, "tak", "nie", "zły pomysł" - nic mi to nie mówi

Krewetki i bojownik to złe połączenie a chodzi mianowicie o parametry i temperaturę wody.

Dla jakich konkretnie warunków, nie wiem jeszcze jakie brałbym i czy wogóle, więc nie wiem jeszcze jakie warunki wodne by były

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a) Zestaw ryb do mojego akwa to licząc lekką ręką 400zł,


No to nie wiedziałem. Zazwyczaj kosztu ryb nie wlicza nikt do budowy zbiornika bo obsadę zawsze można zmienić ;)

 

b) Jakbym wpisał wszystkie pytania czy wątpliwości, to bym dostał 10% odpowiedzi


Na większość Twoich pytań jest juz odpowiedź wszedzie, ale tutaj już zalezy od Twojego zaangażowania. Pytasz, bo tak wygodniej.

 

c) O co chodzi z piaskiem? co do obsady nic nie zdecydowałem jeszcze, jak zdecyduję malawi...
 

Piasek jest idealnym złożem biologicznym i nie jest on wymogiem wyłącznie w Malawi. Wiele ryb (i nie tylko pielęgnice czy kiryski) wymaga piasku bo dzięki niemu mogą zachowywać się tak, jak są "zaprogramowane". Dochodzi też kwestia higieny u ryb (przesiewanie przez skrzela). 

 

 

 

d) O co chodzi z warunkami dla krewetek i bojka, proszę jaśniej, "tak", "nie", "zły pomysł" - nic mi to nie mówi


I to właśnie wyjaśniłem w AD2.
Gdybyś chciał, to byś znalazł informacje bo rozmowy na ten temat były omawiane na tym i innych forach wieokrotnie.

Chodzi o parametry, a konkretniej temperature.

No i oczywiście temperament bojownika, który krewetki chętnie zje.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pomijam temperament bojownika bo do krewetek z czasem mógłby się przyzwyczaić i przestać je atakować.
Chodzi o temperaturę wody. Bojownik to powyżej 25 a krewetki poniżej 25.
Wyższa temperatura przyśpiesza ich metabolizm i skraca ich i tak krótki żywot.
Im wyższa temperatura tym mniejsze stężenie tlenu w wodzie na co krewetki są szczególnie wrażliwe.
Natomiast bojownikowi nie będzie to przeszkadzało gdyż oddycha on tlenem atmosferycznym.

Edytowane przez locdog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pomijam temperament bojownika bo do krewetek z czasem mógłby się przyzwyczaić i przestać je atakować.

Chodzi o temperaturę wody. Bojownik to powyżej 25 a krewetki poniżej 25.

Wyższa temperatura przyśpiesza ich metabolizm i skraca ich i tak krótki żywot.

Im wyższa temperatura tym mniejsze stężenie tlenu w wodzie na co krewetki są szczególnie wrażliwe.

Natomiast bojownikowi nie będzie to przeszkadzało gdyż oddycha on tlenem atmosferycznym.

 

Zależy jakie krewetki i generalnie o to jest pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie krewetki karłowate źle znoszą wysoką temperaturę.

Zdefiniuj wysoką, bojki się czują spoko od 22 stopni, najlepiej przy ok 26. 70% krewetek czuje się ok przy 25 stopniach, a caridina simoni, atyopsis moluccensis, atya gabonensis czują się dobrze przy 26 stopniach, gdzie widzisz problem? Zaledwie parę gatunków lubi mieć mniej niż 25 stopni, a dla zdaje się tylko jednego 25 stopni to poważny problem.

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

bojki się czują spoko od 22 stopni, najlepiej przy ok 26
Z własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że najdłużej żył i najmniej chorował mi bojownik w temperaturze ~26 stopni.  Poniżej ~25 stają się chorowite i ospałe, powyżej 27 moje były płochliwe i skryte.

 

70% krewetek czuje się ok przy 25 stopniach
Mówimy o krewetkach karłowatych. U mnie temperatura powyżej 24 wpływała wręcz negatywnie na zwykłe RCS.

 

NIGDY nie utrzymasz stałej temperatury 25 stopni w akwarium, Chyba, że masz idealnie wyważoną temperaturę pokojową i spory zbiornik. Do tego dochodzi skłonność bojowników do polowania na bezkręgowce w akwarium i fakt, że krewetek przy obecnym w zbiorniku drapieżniku nie pooglądasz wiele, bo zaczną prowadzić skryty tryb życia. Próby takiego łączenia są w większości skazane na porażkę. Dlatego właśnie sugerowałem raczej wrzucenie krewetek karmowych. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o krewetkach karłowatych. U mnie temperatura powyżej 24 wpływała wręcz negatywnie na zwykłe RCS.

 

NIGDY nie utrzymasz stałej temperatury 25 stopni w akwarium, Chyba, że masz idealnie wyważoną temperaturę pokojową i spory zbiornik. Do tego dochodzi skłonność bojowników do polowania na bezkręgowce w akwarium i fakt, że krewetek przy obecnym w zbiorniku drapieżniku nie pooglądasz wiele, bo zaczną prowadzić skryty tryb życia. Próby takiego łączenia są w większości skazane na porażkę. Dlatego właśnie sugerowałem raczej wrzucenie krewetek karmowych. ;)

 

 

myślę że z 5 cm krewetkami typu ATYOPSIS MOLUCCENISIS to sobie rady nie da, no, albo raczki jakieś mikre, pytałem raczej czy ktoś może zna jakieś gatunki mniej opisywane na ogólnie dostępnych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A. moluccensis to nie skorupiak do takiego małego akwarium. Zachowaj trochę umiaru i poczytaj o wymaganiach tej krewetki. Raki potrzebują twardej wody. Bojownik lubi miękką i lekko kwaśną. O ile nie chcesz na siłę trzymać w nieodpowiednich warunkach jednego albo drugiego, odpadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A. moluccensis to nie skorupiak do takiego małego akwarium. Zachowaj trochę umiaru i poczytaj o wymaganiach tej krewetki. Raki potrzebują twardej wody. Bojownik lubi miękką i lekko kwaśną. O ile nie chcesz na siłę trzymać w nieodpowiednich warunkach jednego albo drugiego, odpadają.

Podaje je jako przykład wielkości, nie jako przykład wspólnego utrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zaledwie parę gatunków lubi mieć mniej niż 25 stopni, a dla zdaje się tylko jednego 25 stopni to poważny problem.

 

Głupoty piszesz.

Proponuję zaczerpnąć info o krewetkach karłowatych z forum krewetkowych tudzież ze strony jakiegoś hodowcy np. Garnelli.

Wszystkie krewetki trzymane są w wodzie poniżej 25 stopni a w temperaturze od 20 do 23 są najlepsze wyniki w hodowli.

Krewetki filtrujące to nie krewetki karłowate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupoty piszesz.

Proponuję zaczerpnąć info o krewetkach karłowatych z forum krewetkowych tudzież ze strony jakiegoś hodowcy np. Garnelli.

Wszystkie krewetki trzymane są w wodzie poniżej 25 stopni a w temperaturze od 20 do 23 są najlepsze wyniki w hodowli.

Krewetki filtrujące to nie krewetki karłowate.

 

Wszystkie informacje cytowane przez mnie pochodzą z forum krewetkarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem czy zauważyłeś, ale we wszystkich tych opisach temperatura nie przekracza 25 stopni.

 

Krewetki z Sulawesi nie nadają się do Bojownika.

U nich natomiast nie pasowałyby inne parametry wody taki jak pH i twardości.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...