Skocz do zawartości

malawi z roślinami i korzeniami


Vercynogetorix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Obadałem sobie wstępnie rybki azjatyckie; nie jestem do końca usatysfakcjonowany.

 

Zastanawiam się więc nad zestawieniem biotopowym z ameryk lub afryki; wybór padł na twardowodne ryby, bo akurat jak większość, mam łatwy dostęp do dobrej twardej wody.

 

Jeśli chodzi o Malawi to widzę że jest sporo niedomówień, głównie jeśli chodzi o rośliny i korzenie w akwarium, co prawda nie jest to podejście ortodoksyjne, ale jak najbardziej poprawne, gdyż poza gatunkami mbuna, część żyje przy zarośniętych brzegach.

 

 

Pytanie przy małej ilości zarośli co można hodować w takim akwarium:

 

100x40x60 (netto 214L)

Korzenie + skąpe rośliny

Silne oświetlenie (można się z tym zapewnie pobawić)

Filtr e1501

 

Chyba najczęstsze sugestie są o pyszczakach saulosi i żółtych, co jeszcze można tu zasugerować?

 

Czy wymienione (lub które gatunki) wymagają piasku? czy drobny żwir (ze względu na rośliny) też może być? 

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mam łatwy dostęp do dobrej twardej wody.


Tylko zwróć uwagę na to, że właściwie woda w Malawi jest miękka, ale alkaliczna, a nie twarda. 

Ale to pominę, bo to nie jest główny temat.

 

eśli chodzi o Malawi to widzę że jest sporo niedomówień, głównie jeśli chodzi o rośliny i korzenie w akwarium, co prawda nie jest to podejście ortodoksyjne, ale jak najbardziej poprawne, gdyż poza gatunkami mbuna, część żyje przy zarośniętych brzegach.


Często przyjmuje się, że Malawi/ Tanganika/ Wiktorii akwaria biotopowe muszą być zaaranżowane wyłącznie kamieniami. Jest to błąd bo w wszystkich jeziorach znajdują się miejsca, gdzie występują i rośliny jak i drewno.

Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że zbiornik jakim jest akwarium jest wielokrotnie mniejszy od jeziora. Np ryby z Tanganiki są wrażliwe na nadmiary garbników i wrzucając duże ilości zielska (które może paść) lub drewna trzeba mieć to na uwadze.

Tak więc nie musisz mieć zbiornika wyścielonego wyłącznie kamieniami, ale jak już decydujesz się na drewno i rośliny to zachowaj zdrowy rozsądek.


 

Pytanie przy małej ilości zarośli co można hodować w takim akwarium:

 

Rozumiem, że Twój zbiornik jest profilowany?

Jeżeli tak, to Ps. saulosi będzie fajnym rozwiązaniem i jedynym właściwym z w/w podanych gatunków. Alternatywą dla saulosów mogłyby być Pysie rdzawe.

 

Czy wymienione (lub które gatunki) wymagają piasku? czy drobny żwir (ze względu na rośliny) też może być? 


To są pielęgnice, więc wymagają piasku, a roślinami się nie przejmuj. W piasku rosną równie dobrze( a czasem i lepiej ) jak w żwirku. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

[...] mam łatwy dostęp do dobrej twardej wody.

 

Dobra bo twarda? :)

 

Jeśli Afryka, korzenie i rośliny to proponuję Buszowce. Bardzo ładne i ciekawe ryby. Niestety raczej nie nadają się do akwarium towarzyskiego, bo wszystkie ryby niewiele większe od nich staną się ich pokarmem. Waham się do tej pory ale boję się, że mi neonki zjedzą.   :)

 

Poglądowe zdjęcia z internetu:

 

6.jpg

 

95.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że Twój zbiornik jest profilowany?

Jeżeli tak, to Ps. saulosi będzie fajnym rozwiązaniem i jedynym właściwym z w/w podanych gatunków. Alternatywą dla saulosów mogłyby być Pysie rdzawe.

 

 

Nie jest profilowany, skąd takie założenie?

 

 

 

Jeśli Afryka, korzenie i rośliny to proponuję Buszowce

 

Buszowce faktycznie wyglądają ciekawie.. :D ale z tego co widzę, to jestem w dolnym spektrum tego co potrzebują :(

 

Dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...