Skocz do zawartości

Ilość mediów filtracyjnych


kruger84
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przymierzam się do restartu akwarium, ale dopiero pod koniec roku lub na początku przyszłego. Kupiłem ceramikę w ilości 3 Kg, część posłuży jako zapas. Chciałbym się Was poradzić w kilku kwestiach. Otóż do pewnego momentu w kranie miałem wodę bardzo miękką. Podczas jej badania uzyskiwałem wynik 3 GH. Cały czas także miałem w akwarium problem z wykrzywianiem się liści i całych wręcz roślin. Niestety poza GH i PH wody nie badam. Przymierzam się do restartu ponieważ będę miał drobny remont w pokoju w którym stoi akwarium, ale tym razem chciałem się poważniej tym zająć.

Obecne akwarium zakładane było na ziemi do kwiatów. Na warstwę ok. 3 cm ziemi poszło tyle samo drobnego żwirku. Oświetlenie jakie do tej pory stosowałem to 2 x 30W T8. Czas doświetlania to 12 h, a nieraz i dłużej.
Wczoraj dorzuciłem belkę świetlówkową 21W T5. W podłoże poszły (etapami) pałeczki nawozowe Agrecol Rośliny zielone - ok. 1/2 opakowania, oraz Agrecol Do roślin kwitnących 1/3 opakowania. Przez ten czas próbowałem na różny sposób zaradzić temu wykrzywianiu się liści, ale niestety przerosło to mnie :) Problem z tymi roślinami jest też taki, że obrzeża liści np. anubiasa nana, są przy obrzeżach znacznie mniej zielone niż środek liścia. Nadwódka szerokolistna składa liście w dół, czasami wygina niektóre liście do góry. Nadwódka wykazuje dużo jaśniejsze liście niż powinna. Pozostałe rośliny także zwijają czasem w rulon liście. Jedyną rośliną z którą nie miałem większych problemów to żabienica bartha którą przygarnąłem jako uszkodzoną. Udało mi się jednak ją uratować. To w jakim tempie mi ona rozrosła zaskoczyło mnie. Po dwóch miesiącach roślina już całymi liśćmi leżała na tafli wody.

Posiadam filtr HW 302B. Media filtracyjne jakie aktualnie są w tym filtrze to jeden kosz z ceramiką na dole, oraz drugi  kosz z zeolitem powyżej. Nad nimi gąbka. Do niedawna działał jeszcze drugi wewnętrzny filtr gąbkowy o wydajności 1000l/H Woda podmieniana jest co tydzień, w ilości 25%. Od paru dni nawożę węglem w płynie. Stosuję od tygodnia FLORAMIX Rośliny wodne, w dawce 5 ml jednorazowo. Wyciągnąłem filtr wewnętrzny, który służył mi też do napowietrzania wody. Aktualnie nie napowietrzam, wylot wody filtra zewnętrznego powoduje minimalny ruch tafli wody. Od dwóch dni leję ocet w ilości 2 ml dziennie, nie zamierzam zwiększać dawki.

Myślę wymienić wkład ceramiczny na nowy. Zakupiłem BIO ceramikę o zwiększonej porowatości. Ile tej ceramiki mam włożyć ? Z tego co wyczytałem to przewiduje się jeden lkg ceramiki na 200 litrowy baniak, nie lepiej byłoby dać nieco więcej ? Czy wyciągnąć zeolit ? Ostatnio go regenerowałem i pomieszałem go ze świeżym. W akwarium które prowadzę w sumie bez testów, nie miałem do tej pory większych problemów z glonami czy zakwitem. Zakwit owszem zdarzył się, ale to w początkowym etapie kiedy zdarzyło się łamać pewne kluczowe zasady ;)

Przydatną rzeczą wartą dodania jest to, że podlewając kwiatki domowe wodą czy to z kranu czy z akwarium podczas podmian kwiaty marnieją. Czubki kwiatów dotyka nekroza. Nieraz zdarza się, że całe liście wraz z łodygą dotyka nekroza. Wczoraj po raz drugi już pytałem w odpowiednich miejscach o jakość wody dostarczanej na ulicę przy której mieszkam, i dowiedziałem się interesującej rzeczy. Kiedy dzwoniłem po raz pierwszy dowiedziałem się że wodę mamy ze studni głębinowej, i z niej odflitrowywany jest magnez i mangan. To ta woda właśnie która miała wówczas GH 3... W ostatnich dniach jednak wydarzyła się rzecz niezwykła bo ujrzałem dosyć grubą warstwę kamienia w swoim czajniku. Do tej pory po dwóch latach gotowania w nim kamienia w nim było tyle co kot napłakał. Ale ostatnio kiedy spojrzałem oczom własnym nie dowierzałem. Zmierzyłem wodę i okazało się, że GH wynosi 8-9. W najbliżej okolicy są trzy ujęcia wody. Moja ulica jest zasilana dwoma ujęciami. Jak dowiedziałem się telefonicznie wczoraj, jedno ujęcie ma na wyjściu wodę miękką, a drugie średnio twardą, czy twardą. W kranie natomiast w ciągu dnia mam mieszankę wody z tych ujęć, ale w nocy tylko z tego... gdzie jest twarda :) Makabra jakaś.

Jakie macie pomysły na wkłady które mógłbym zastosować we filtrze, tak by w mojej sytuacji pomóc roślinom ? Na razie zostawić to na jakiś czas i poczekać jeszcze z dwa tygodnie ? Wsadziłem ostatecznie prawie całe opakowanie pałeczek nawozowych i wszystko do tej pory ok, nowe listki które wyrosły jak na razie się nie wykrzywiły, ale te wykrzywione też się nie wyprostowały.
 

Edytowane przez kruger84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...