Skocz do zawartości

Zmiana biotopu - skorzystać ze "starego" podłoża?


mmarc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zwolnił mi się jeden baniak i chciałbym zrobić z niego zbiornik dla pary muszlowców. Zastanawiam się, czy jest sens korzystania z dotychczasowego podłoża (piasek do piaskownic z OBI) i ewentualnie dotychczasowego filtra włączonego równolegle z nowym filtrem zasypanym grysem koralowym (docelowo zostanie jeden filtr) czy startować ze wszystkim od samego początku? Generalnie nie mam ciśnienia, jeżeli chodzi o szybkie zarybienie zbiornika, zastanawiam się jednak czy dotychczasowa flora bakteryjna nie będzie "kłóciła się" z wymaganiami tangi.

Z góry dzięki za sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie praktykowałem takiego zostawiania piasku, ale myślę,że sens jest,przyspieszy to dojrzewanie akwarium. Kłócić ci się nie będzie, pod warunkiem że piasek nie był w morskim akwarium.

Co do starego filtra, jest ciągle włączony, czy stoi i czeka na nowy baniak? 

 

Dla muszlowców chciałem dołożyć piasku, więc zastanawiam się, nad wypłukaniem starego i wymieszaniem z nowym.

Stary filtr cały czas chodzi - na czas restartu przełożę go do osobnego baniaka z odlaną wodą, więc będzie ciągłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc zastanawiam się, nad wypłukaniem starego

Nie płucz, bo stracisz większość bakterii do nowego baniaka. Filtr to pikuś, większość pożytecznych drobnoustrojów jest w podłożu więc lepiej będzie jak po prostu wymieszasz stary ze świerzym i tyle :)

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...