Skocz do zawartości

Nowe akwarium prośba o rady


Marcin3112
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na 90% tak. Wiesz jak się robi test, wkładasz do michy z octem i nasłuchujesz czy się rozpuszcza. Jak nie to wkładasz do miski z destylką na dobę, dwie i sprawdzasz czy podniosło Ci twardość. Masakra z tą ilością fosforu. Za mało dajesz kranówki, chociaż przy takiej ilości fosforanów zastanowił bym się nad mineralizatorem.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzajemne proporcje jednych związków do drugich są nieistotne, jeśli nie brakuje żadnego składnika pokarmowego potrzebnego  roślinom. Stosunek fosforu do azotu i potasu jest przestarzały i nieaktualny. 

 

Akwaryści mają PO4 po 5 ppm i NO3 20 i nic złego się nie dzieje (bo nie brakuje innych składników). 

 

Oczywiście jeśli masz PO4 5 ppm i NO3 100 ppm to może to być problem ale tylko ze względu na zbyt wysoki poziom NO3.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 90% tak. Wiesz jak się robi test, wkładasz do michy z octem i nasłuchujesz czy się rozpuszcza. Jak nie to wkładasz do miski z destylką na dobę, dwie i sprawdzasz czy podniosło Ci twardość. Masakra z tą ilością fosforu. Za mało dajesz kranówki, chociaż przy takiej ilości fosforanów zastanowił bym się nad mineralizatorem.Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

chodzi mi o tą wypowiedź. ...masakra z tą ilością fosforu. .za mało dajesz kranówki. Dlaczego za mało skoro jest dużo twardsza niż w akwa i ma praktycznie tyle samo fosforanow Edytowane przez Marcin3112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób tak żeby trafić w kH w okolicach 5-6. Jeśli dobrze na szybko liczę to przy kH kranu 17 i twoim nowym pomyśle coś takiego właśnie osiągniesz.

A fosfor, cóż nie że to sytuacja bez wyjścia ale jest go w tej kranówie strasznie dużo. Bierz to pod uwagę przy nawożeniu.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem od pozbycia się wszystkich kamieni z akwarium. Było to nie lada wyzwanie ,żeby nie popsuć wszystkiego dookoła. Ale mam nadzieję że trochę spadnie twardość. Przy następnej podmiance leje 20dest.i 10kran. Teraz kwestia nawożenia, co myślisz o takim rozwiązaniu :

Easylife potas 3ml co drugi dzień

 

Aquaplast carbo codziennie 2ml +bimbrownia

 

Aquaplast makro 4ml raz w tygodniu

 

Easylife profito 4ml raz w tygodniu

 

Czy lepszym rozwiązaniem byłoby :

 

Easylife potas 3ml co drugi dzień

 

Aquaplast carbo 1ml dziennie +bimbrownia

 

Aquaplast gainer 4ml raz w tygodniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to mieszasz strasznie, jeśli mnie pamięć nie myli to dodajesz nawóz z całym makro plus potas, plus micro. Sztuczka polega na tym że najlepiej jakbyś lał mikro, azot i potas. Ewentualnie jakieś nie duże ilości magnezu w razie potrzeby. Nie potrzeba Ci za to dolewać fosforu, bo masz go w kranie dość sporo.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potas 30 ml, azot 15 ml jednorazowo. Potem dzielisz to na 7 i podajesz codziennie rano. Profito codziennie wieczorem 0.8ml. To moja propozycja na start. Do pomianek pamiętaj o wyrównaniu azotu i najlepiej potasu. Po tygodniu mierzysz co się dzieje, czy dawki za duże czy za małe. Przelicz to sobie bo mogłem się pomylić ale powinno Ci wyjść około 10 mg/l NO3, powyżej 20 mg/l potasu (licz że potas dajesz też z azotem), i około 0,25mg/l żelaza tygodniowo. Profito jest przy pełnej dawce liczone na 0,5 mg/l żelaza. Zrób pomiary przed podmianką jak ma się sytuacja z fosforem i azotem.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jutro podmianka więc zrobiłem testy wody. Po wyjęciu kamieni twardość niestety nie zmieniła się wiele. Więc to chyba nie one zatwardzały wodę. Od środy zacząłem nawożenie według twojej rady. Jak narazie nie widać zmian. A co najgorsze zaczyna mnie martwić stan ludwigi i anubiasa. Wrzucam zdjęcia może pomogą w rozwiązaniu problemu. Testy wyglądają tak:

 

PH 7,5 NO3 10

Gh 16 PO4 0,5/1

Kh 11

post-23221-0-07141000-1448642948_thumb.jpg

post-23221-0-97560800-1448643028_thumb.jpg

post-23221-0-79827900-1448643103_thumb.jpg

post-23221-0-65918900-1448643191_thumb.jpg

post-23221-0-67539600-1448643297_thumb.jpg

Edytowane przez Marcin3112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnięcie kamieni nie obniży pH, tylko sprawi, że przestanie rosnąć. Teraz jeśli będziesz dolewać wodę o pH niższym niż w akwarium to nie powinno wracać do 7.5.

Jeśli nawozisz od środy to nie licz dzisiaj na efekty, rośliny muszą się odbić, chwilę im to zajmie, daj im trochę czasu i nie poddawaj się, a przede wszystkim nie odstawiaj nawozów.

 

Edytowane przez yuurei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez podmianki po wyjęciu to tam się nie ma prawa nic zmienić. Rośliny zaczęły coś pobierać bo fosfor spadł sporo. Sugeruję podmiankę 50%. Może być namieszane z Mg/Ca przez te kamienie. Zauważ że ludwigie mają problem z nowymi liściami, to sugeruje albo mikro(wątpię) albo wapń (ku temu bym się skłaniał). Poza tym rośliny potrzebują trochę czasu, zwłaszcza przy problemach z wapniem. Zmierz poziom żelaza przed podmianą aby wyeliminować brak mikro i do przodu. :)

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jestem niecierpliwy ale ze względu na stan roślin muszę zapytać. Po jakim czasie rośliny powinny odczuć nawożenie? Zamiast poprawy stan roślin sie raczej pogarsza. Każdego dnia wyciągam ok 10listków ludwigi pływających na tafli wody. Niektóre mają liście całkowicie zwieszone do dołu. Liście nurzańca żółkną i odpadają, a niektóre robią się jakby czerwone/fioletowe. Sprawdziłem poziom żelaza przed podmiana 0,25. Po podmianie dałem 8ml profito i później 0,8 codziennie wieczorem.Nie bardzo wiem co robić. Nawozić dalej ?

post-23221-0-82847200-1449083900_thumb.jpg

post-23221-0-02463300-1449084021_thumb.jpg

post-23221-0-72468700-1449084106_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziury w liściach, żółte liście to objawy dużych niedoborów. Te liście są  nie do uratowania. Muszą odpaść. Kolejna kwestia podawanie "Carbo w płynie". Są rośliny, które źle to znoszą i ich liście "rozpuszczają się" (np Nurzańce).

 

Oświetlenie jest wystarczające dla twoich gatunków (Juwel Rio 180 ma 2x45w). Podawanie CO2 zapewne poprawi sytuację. Może właśnie węgla brakuje roślinom. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze kojarzę to kolega ma bimbrownię, nie jest to butla co prawda ale coś tam daje. Carbo wpływa wg. mojej oceny nie tylko na nurzańce, kryptokoryny też go nie lubią. 
Co do nawożenia, nawozić nie przestawaj. Mikro jest, to dobrze. Dostarczasz NPK. Jedyne co zostało to po pierwsze trzeba poczekać i dać roślinom odchorować. Po drugie Ca/Mg. Za odpadanie liści można winić potas i magnez. Widać niedobory potasu na tych Ludwigiach, problem z tym, że to są stare liście i nie wiadomo czego się czepić. Moim zdaniem najlepszym wyjściem jest sprawdzenie, czy wreszcie poradziłeś sobie ze skokami twardości(tego rośliny nie lubią) a jeśli tak, to nadal robić spore podmianki, żeby ustabilizować twardość i wywalić z podmianami to czego mogło się w akwa rozpuścić za dużo. 
Dodam, że kiedy wrzuciłem do filtra ceramikę, która okazała się rozpuszczać i podnosić mi twardość miałem dokładnie takie same objawy na ludwigiach jak Ty. Po przywróceniu wszystkiego do porządku musiałem sporo poczekać, aż wróciły do siebie. 

Czekamy do podmianki i tego jak stoją parametry, zrób wtedy bezpośrednio przed komplet testów. Jeśli by nie pomogło można by rozważyć lekką suplementację magnezem ale moim zdaniem za wcześnie, żeby o tym myśleć(Ja np. magnezu nie podaję prawie wcale, a twardość węglanowa jest w okolicach 4). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszła pora na zrobienie testów. Kolejne nie miłe zaskoczenie. Szczerze mówiąc sam już nie wiem o co chodzi...

PH 7,5 NO3 10

Gh 17 PO4 3

KH 10

 

Przed chwilą Podmieniłem wodę 20dest/10kran.

W środę zrobię taka sama podmianek jeszcze raz.

Edytowane przez Marcin3112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież spada Ci twardość, wybiórczo trochę słuchasz, proponowałem duże podmiany po 50%, obecnie wymieniasz jakieś 20% a to strasznie mało jak na zbicie parametrów. PO4 rośnie, ciekawe czego to wynik, bo i z podmianami tyle nie dostarczasz, nie robisz szaleństw przy tych podmianach? W sensie czy nie ruszasz zbytnio wszystkim. Jak rośliny? Azot się trzyma na jednym poziomie, to dobrze. Jeśli fosfor będzie dalej rósł trzeba będzie coś wymyślić. Czy to czym nawozisz nie zawiera fosforu? Raportowałeś spadek fosforu po czym jego ostry wzrost. Z czegoś to musi wynikać.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, jeśli chodzi o podmiany to jak narazie (planuje zakup filtra ro) wymiana 50% wody jest dla mnie dość uciążliwa. Kupuje 5 litrowe banki w markecie i wnoszę na 4 piętro. Ale w takim razie w środę podmienie 30dest/15kran i w sobotę powtórzę. A z tą twardością to przecież Kh spadło tylko o jeden a Gh o jeden wzroslo. Przy podmiankach rośliny trochę się ruszają ale staram się lać tak ,żeby nie wzruszać żwiru.Ale w środę wyciągnąłem 3 ludwigie z korzeniami żeby posądzić na nowo.(zrobił się już nieładny kikut i plątanina Co do tego PO4 naprawdę nie wiem. Choć właśnie po ostatniej podmianie zacząłem dawać carbo aquaplast (już nie daje) które mam już dość długi czas. Myślisz że mogłoby zawierać PO4 gdyby np się zepsuło /zważyło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GH - 19, KH - 14 tak było, masz GH - 17 i KH - 10. Zauważ, że większość nawozów podnosi nieco twardość ogólną. Nie dużo ale trochę tak. Moim zdaniem jest realne, że wszystko jest ok. Co do uciążliwości, tak właśnie myślałem, że nie masz jeszcze filtra. Polecam kupić sobie od razu jakąś beczkę, głowicę od filtra i sporo węża. Podmiany są wtedy naprawdę szybkie. 
I nie pisz, że nie miłe zaskoczenie. Trochę to trwa zanim się z grubsza załapie ideę procesów zachodzących w akwarium. 

 

Choć właśnie po ostatniej podmianie zacząłem dawać carbo aquaplast (już nie daje) które mam już dość długi czas. Myślisz że mogłoby zawierać PO4 gdyby np się zepsuło /zważyło?
 
Nie, jest to nie możliwe. 

 

 

 

Ale w środę wyciągnąłem 3 ludwigie z korzeniami żeby posądzić na nowo.(zrobił się już nieładny kikut i plątanina
Masz żwir, może tam być sporo mułu który zawiera w sobie prawdopodobnie głównie fosfor i różne związki organiczne. Jeśli tak, tym bardziej wszystko jest ok.

 

Jeśli masz rośliny w słabej kondycji, zostaw je tak, jak są. Wyciągając je zmuszasz je do większych wydatków energetycznych (między innymi na odbudowanie systemu korzeniowego). Ogólnie, dopóki sytuacja się nie uspokoi, nie grzeb, nie odmulaj, wodę lej ostrożnie. Podmiany dwie w tygodniu zamiast jednej dużej, zawsze jakieś wyjście.

Jak tam z tą Twoją bimbrownią? Działa to czy udaje, że działa. Carbo nie jest złym wyjściem o ile nie cierpią na tym rośliny(a u Ciebie może być różnie), Ja mam kiepskie zdanie i o carbo i o bimbrowni.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy poprzednich testach Gh 16 Kh 11. A gdyby było ok rośliny nie marnialyby w oczach. Wyglądają dużo gorzej niż przed rozpoczęciem nawożenia. Planuję kupno butli Co2 i filtra ale to już w nowym roku, bo to nie maly wydatek. Ciekawy pomysł z tą beczką napewno wezmę pod uwagę. W takim razie narazie odpuszczę jakąkolwiek ingerencję, tylko podmiany i nawożenie. Co do bimbrowni, zacier wymieniam raz w tygodniu. W ostatnich 2 dniach puszcza jakieś 6 bąbli ( w butelce z woda)

Edytowane przez Marcin3112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku. Co do wzrostu twardości, jest jeszcze jedna ciekawa opcja. Nie koniecznie masz coś co Ci robi tam beton, w tej chwili mogło zostać tego nie wiele. Miałem raz tak, że twardość po pozbyciu się problemu rosła sobie sporo przez pierwsze 2 tygodnie, a potem stopniowo coraz mniej. Co się miało rozpuścić to się rozpuściło. Weź pod uwagę, że np podłoże jest nieraz zanieczyszczone jakimś syfem. Ba, większość złóż filtracyjnych (ceramika, keramzyt) są zanieczyszczone i trzeba je przygotowywać (ja np. Swoje gotowałem w ro i małej ilości kwasu). Z tym nawożeniem kontroluj wszystko. Wskazówki miałeś wyżej, dodatkowo zawsze jak masz jakieś pytania to pisz. Jak jakieś krzaki zdechną to trudno. Ja zanim załapałem o co w tym chodzi to zagłodziłem całkiem sporą ilość, Tobie idzie nawet lepiej.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...