Skocz do zawartości

Nowe akwarium prośba o rady


Marcin3112
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mój błąd, belka jest oryginalna juwel tylko źle spojrzałem, bo jedna żarówka została wymieniona na jbl.

Przepraszam, może źle się wyraziłem. Belka to sterownik czyli cały układ który trzyma świetlówki (wraz z obudową).

 

Obecnie używasz starszego typu T8, który powoli wychodzi z użytku w nowszych akwariach.

Dlatego polecam kiedyś się wykosztować i wymienić belkę. Zazwyczaj przy zakupie dostajesz od razu dwie świetlówki "Juwel Day Hi-Lite T5". Osobiście preferuję mieć na przodzie Day, a na tyle Natural.

 

Nie próbowałem jeszcze Colour :)

 

 

Tutaj znajdziesz opis jak belka wygląda:

http://www.juwel-aquarium.co.uk/Products/More/Lighting/Lighting-Units/HiLite-Light-Unit-55cm-UK-55cm-24-W.html

Edytowane przez edmun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wygląda na to, że po podmiankach parametry wody się ustabilizowały. PO4 spadło do 1mg. Roślinki ładnie rosną, choć na anubiasach widoczne są jeszcze zielone plamki. No i mały heniek nie bardzo chce odżyć. Po za tym reszta wygląda wporządku. Wczoraj przy podmianie wody przyciąłem ludwigie. Przeczytałem że w miejscu cięcia wyrosną 2 nowe pędy. Czyli rośliny się ładnie zagęszczą. Zastanawiam się jak je przycinać w momencie kiedy te dwa nowe pędy dorosną do tafli wody. Ucinać wtedy same szczyty tuż pod poziomem tafli? Czy muszę je znów przyciąć do tak niskiego poziomu jak przy zagęszczaniu? Same korony są pięknie czerwone i prezentują się najładniej ale chyciałbym żeby zarośla sporą część tylnej szyby.

post-23221-0-53583200-1445190632_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam kolejny raz muszę zaczerpnąć waszej rady. Mianowicie zrobiłem dziś testy wody i martwi mnie niski stan NO3. Ostatnim razem był ledwo wykrywalny za to dziś wynik pokazał 0,0. Ostatnio pozbyłem się zeolitu z filtra,jak radził mi jeden z forumowiczów. Niestety nie wiele to zmieniło. Jak myślicie czy roślinki przy oświetleniu 0.45 W/l mogą tak szybko zużywać azot ? Czy to raczej wina zepsutego testu? Dodam jeszcze że od 2 tygodni zacząłem podawać Co2 ( bimbrownia). Tak wyglądają parametry wody

PH 7

Gh 19

Kh 14

NO3 0.0

No2 0.0

PO4 między 1 a 2

Nh3/nh4 0.0

Fe 0,25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślin szybko rosnących masz mało. W zasadzie tylko Ludwigię. Jeśli w akwarium są ryby i je karmisz to wątpię, że przy takim nasadzeniu roślin masz zerowe NO3. W akwarium roślinnym  mogą się zdarzyć zerowe poziomy NO3, zwłaszcza przy podawaniu CO2, mocnym oświetleniu i dużej ilości szybko rosnących roślin ale u Ciebie tych roślin nie ma dużo.  Chyba, że jakimś cudem masz mega denitryfikację w filtrze. :)

 

Proponuję powtórzyć test. Sprawdź, czy nie jest przeterminowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich ilościach fosforanów i zerowym azocie powinieneś mieć krasnale albo sinice nawet, a ich nie widzę. Łodygowce powinny mieć żółte liście na dole. Coś mi się ten test NO3 nie podoba. Chociaż oczywiście jest opcja że krzaki zjadły cały azot. I problemy o których pisałem pojawią się niedługo. Sprawdź test dodając znaną ilość KNO3 do znanej ilości wody, tak żeby otrzymać konkretne stężenie NO3 i zmierz(policz w jakimś kalkulatorze). Polecam użyć wody destylowanej żeby nie przekłamywać pomiaru tym co jest w kranie. Swoją drogą fajnie jakbyś to samo zrobił z PO4 bo strasznie go tam dużo i ciekawy jestem czy test jest ok.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadam soli. 2 dni temu dodałem aqua plant tropicala dawkę jak podaje producent . Właśnie obserwuję akwarium i rośliny znów zaczęły bąblować. Zastanawiam się tylko dlaczego jest tak wysoki poziom fosforanów a zerowy azotanów. Ryb nie przekarmiam, podmiany regularne co tydzień..Myślałem, że rośliny pobierają je w podobnych dawkach. Co powinienem zrobić by stosunek no3 do po4 był odpowiedni?

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny nie przyswajają fosforu w równomiernym tempie. Większość gatunków roślin potrafi magazynować fosfor Może się więc zdarzyć że przestają pobierać go z wody lub podłoża.

 

Poziom fosforu 1 czy 2 ppm, n ie jest jakiś kosmiczny. W swoim ziemniaku miałem dużo wyższe poziomy i nic złego się nie działo. Należy tylko pilnować żeby nie brakło innych pierwiastków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem lejesz 5 litrów kranówki na 25 l destylki i masz kH 14. To ile Masz w kranie 90? Na moje oko test na twardość jest skopany albo nadal nie pozbyłeś się problemu z czymś co Ci zatwardza wodę. Zwłaszcza że przy kH 14 to pH powinieneś mieć w granicach 7.6-7.8. Opcje są różne ale coś ewidentnie jest nie tak.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...