Skocz do zawartości

Nowe akwarium prośba o rady


Marcin3112
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przy dzisiejszych obserwacjach akwarium zauważyłem że dzieje się coś niedobrego.Obsadzona przy tylnej ścianie "trawka" zaczęła marnieć i pojawiły się czarne plamki na liściach. Co może to oznaczać? Co robić? A tak wyglądają anubiasy jeszcze nie kupiłem potasu mam zamiar wybrać się w sobotę do sklepu. Wczoraj i dziś dalem po 1.5ml makro. Myślę żeby przy sobotniej podmiance wlać tylko wodę destylowaną?

post-23221-0-59646200-1442517802_thumb.jpg

post-23221-0-88032000-1442517888_thumb.jpg

Edytowane przez Marcin3112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To makro Ci nic nie da(moim zdaniem). Wprowadzasz znikome ilości potasu, podbijając dużo mocniej azot i fosfor. Roślinom ciężko będzie ten potas złapać. Poza tym, taką dawkę wprowadziłeś do akwa - 0,45 mg/l potasu, czyli tyle co nic. Musisz uzupełnić poziom potasu do minimum 10-15 nie ruszając jednocześnie azotu i fosforu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odwiedziłem trzy sklepy zoologiczne. Niestety w żadnym nie dostałem nawozu potasowego. Kupiłem nawóz który nie zawiera azotanów i fosforanów,ale za to potas i żelazo(plantaMin tetry) żeby uzupełnić braki ,a w poniedziałek zamówię sole. Jak myślisz jaką dawkę nawozu podać przy dzisiejszej podmiance? Jak podaje producent czy lepiej zwiększyć dawkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz dawać plantaMin to odstawiasz profito. To jest nawóz potas+mikro. Wyjście podobnie kiepskie co poprzednie ale chyba wolę to niż dodawać jeszcze makro. Wersja ryzykowna, dawka jak do zakładania akwarium (chyba było 5ml/10l wody), wersja bezpieczniejsza dawka jak co miesiąc (5ml/20l?). Nawóz podobno nie zawiera dużo żelaza, za to jest ono bardzo stabilne w akwarium. Oznaczało by to, że nie przedobrzysz z mikro i może uzupełnisz trochę potas. Światła masz mało, a ten nawóz w sumie do takich właśnie akwariów został stworzony. Jeśli się nie boisz problemów próbuj, jeśli boisz się, że coś pójdzie nie tak(a przecież jest taka opcja) to poczekaj na potas z soli. Jeśli jednak się zdecydujesz to pod żadnym pozorem nie ograniczaj carbo, bo prawdopodobnie ono hamuje teraz glony. Dodam, że nurzańce mogą tak wyglądać bo odchorowują przenosiny albo dlatego, że dajesz carbo, carbo podobno upala nurzańce, chociaż u mnie np. rosną, a wcale carbo mało nie leję. A co do poprzedniego postu. Unikaj raczej dolewania samej destylki(o ile to nie jest odparowana woda), w pewnym momencie dobitnie się przekonasz, że niedobór wapnia (albo magnezu) wcale nie jest trudny do uzyskania. Poza tym utrudniasz roślinom adaptację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurzańce potrafią pobierać składniki odżywcze przez korzenie, ale jednak głównie pobierają przez liście. Można je traktować pod tym kątem tak samo jak Ludwigie czy Rotale(Przynajmniej wg. mojej wiedzy i obserwacji, spokojnie przecież rosną na piasku). Anubiasy rosną tu w połowie miejsc jako epifity, reszta ma raczej dość słabe korzenie w tym momencie(to w miarę świeże akwarium). Jedyna roślina która może marnieć ze względu na brak żyznego podłoża to Kryptokoryna i tam faktycznie kulki albo pałeczki, tabletki mogły by być zasadne (inna sprawa, że akurat ta roślina na 100% musi swoje odchorować, zanim zacznie porządnie rosnąć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej będę zdania, że nurzańcom bardzo dobrze robi żyzne podłoże (z resztą tak wielkie korzenie po coś roślina posiada). Sam to widzę u siebie - w piasku z kulkami rośnie świetnie, w starym LT wręcz zgłupiał ze szczęścia, z kolei w innym baniaku z drobnym żwirem (bez substratu/kulek/czegokolwiek) i nawożonym jedynie płynami (rośliny to głównie mchy, a obsada bardzo skąpa) rośnie słabo i korzenie potrafią wyjść ponad poziom podłoża.

 

Edit. Gwoli ścisłości - nie twierdzę, że nurzaniec pobiera składniki tylko i wyłącznie przez korzenie - równowaga pierwiastków w wodzie musi być zachowana ;)

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się podać plantaMin.Dawkę rozdzieliłem na 3 dni po 8ml.Czekam czy cos będzie się dzialo. W międzyczasie zamówiłem potas, a dokładnie easylife potas. Niestety niepokoi mnie stan nurzańca a głównie jego młode pędy które wyglądają tak (foto). Co najlepsze w grocie z kamieni do której prawie nie dochodzi swiatło zapuścił dwa pędy,które wyglądają zdrowo,znalazły szczelinę między kamieniami i rosną bez problemów. Nie bardzo rozumiem bo przecież lepiej powinny rosnąć rośliny które mają tego światła więcej.

post-23221-0-41963500-1442863656_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurzaniec to taka roślina, która przez pierwszy miesiąc do dwóch będzie się zachowywała dziwnie. To, że żółkną jej liście to prawdopodobnie objaw tego, że zjada Je, aby wykształcić korzenie. Poza tym często jest tak, że stare liście w nowym zbiorniku po prostu będą marnieć aż zdechną całkiem, a za jakiś czas pojawią się nowe, które będą już rosły normalnie. U mnie nurzaniec wegetował przez 3 miesiące po czym zarósł całą taflę wody i musiałem go usuwać jak chwast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kiedy on wypuścił już dość sporo nowych pędów które są dziwnie bordowe i mają czarne plamki jak te już starsze. Jeden z pędów widać na zdjęciu. Niestety, heniek też nie wygląda dobrze. Mam nadzieję że poprostu też musi odchorować.

post-23221-0-80976300-1443031352_thumb.jpg

post-23221-0-63161700-1443031437_thumb.jpg

Edytowane przez Marcin3112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dzisiejszej podmianie wody zrobiłem test wody. Przeraził mnie bardzo wysoki poziom fosforanów ,a przy tym tak niski poziom no3. Karmie ryby tylko raz dziennie. Dno też nie jest zabrudzone. Wodę Podmieniam regularnie. Skąd bierze się tak wysokie PO4?

PH 7.5

Gh 17

KH 7

NO3 25mg/l

Nov 0.0

Nh3/NH4 0.0

PO4 10

FE 0.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to początkujących miłośników akwarium nie traktuje się poważnie na tym forum . Jak jeden z drugim "znawca" zobaczył chore paletki posty sypały się jeden za drugim. Jak już chodzi o pomoc w odpowiednim utrzymaniu parametrów wody ,szkoda im na to czasu. Po co przekazywać komuś istotną wiedzę, jeszcze będzie miał zbiornik ładniejszy od mojego... pozdrawiam serdecznie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na roślinniakach HT guzik się znam, u mnie zawsze było LT i nawet się nie przejmowałem PO4. Nie rozumiem zbytnio, czemu zarzucasz ludziom zawiść. Chyba, że doszło tutaj po prostu do zjawiska projekcji. Dolewanie sobie kwasu do tematu, tak, czy inaczej, na pewno Ci nie pomoże.

 

Źródła nadmiaru PO4 szukałbym w nawożeniu. Jeśli dajesz nawozy, to mogą one być zanieczyszczone i niechcący wprowadzasz sobie do akwarium składniki, których nie zamierzałeś. Dobrze byłoby w czystej wodzie przetestować osobno poszczególne formy nawożenia i poszukać winowajcy. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zarzucam nikomu zawiści. Tak to poprostu odebrałem. W momencie kiedy wrzuciłem zdjęcia akwarium z ,jak się okazało chorymi rybami, od razu pojawiły się posty typu "wygląda jak przecinak, skąd je wziąłeś" itp. Chętnych do tego typu wypowiedzi nie brakowało. Mimo to od razu się do nich zastosowałem. Natomiast kiedy proszę o porady odnośnie utrzymania odpowiednich parametrów (choć i tak się powstrzymuje bo pytań mam dużo więcej, ale nie chcem zaśmiecać forum i szukam odpowiedzi w necie ) chętnych do pomocy nagle brak, i zostaje z tym samym próbując coś poradzić, ale narazie nie najlepiej mi to chyba wychodzi. Co do zanieczyszczonych nawozów,używam jak narazie tylko płynów znanych producentów, więc chyba nie powinny zawierać innego składu jak podaje producent. Mam zamiar przejść na sole ale chciałbym najpierw nabrać trochę doświadczenia. Co najciekawsze niektóre rośliny rosną i nie wyglądają źle, za to inne jak mały heniek marnieć a w oczach. Wrzucę wieczorem kilka zdjęć może ktoś wypowie się co o tym sadzi. Co do wody która dolewam do akwa to tylko 5 litrów kranowki i 25 destylowanej. Możliwe że zawiera tak dużo fosforanów że przy tak małej ilości wody znajduje się aż tak dużo fosforanów? Dziś to sprawdze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy to sera aqua test box. Powtarzałem test z dodatkiem wody destylowanej. Co najdziwniejsze po podmiance po4 spadło do 4mg. Niestety wychodzi na to że chyba coś zatwardza mi wode. Zastanawiam się czy to nie zasługa wkładu w filtrze. W jednym są tylko 2 rodzaje gąbki i biobale ale w drugim takie białe,drobne kamienie. Nie bardzo wiem co to dokładnie. Były już w filtrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy to nie jest zeolit może. Jeśli tak to prawdopodobnie absorbuje też azotany, stąd ta dysproporcja w stosunku do fosforanów. I znak że musisz albo zmniejszyć karmienie, albo zwiększyć częstotliwość podmian (tak nawiasem to jak często je robisz)?

 

Edit: Ale podmiana 30l w 180l akwa nie spowodowałaby takiego spadku...

Edytowane przez ahr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozpoznać czy to zeolit? Podmieniam co sobotę 30litrow. Z pokarmem też raczej nie przesadzam. Karmie tylko wieczorem ( bo nie mam innej możliwości że względu na pracę) wrzucam pokarmu tyle żeby nie opadał na dno (chyba że to mieszanka serca wołowego i tabletki dla glonojadów ale daje tylko raz w tygodniu). Też zdziwił mnie taki spadek PO4 przy tak małej ilości Podmienianej wody.

post-23221-0-82858800-1443636482_thumb.jpg

post-23221-0-23500000-1443636545_thumb.jpg

post-23221-0-83629100-1443636616_thumb.jpg

post-23221-0-95097900-1443636783_thumb.jpg

post-23221-0-07381100-1443636863_thumb.jpg

Edytowane przez Marcin3112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- Oświetlenie Jbl 2×35W T5 swięcej od 11:00 do 22:00
 
polecam w przyszłości (jeśli lubisz akwa które masz) wykosztować się i wymienić belkę na Juwel T5.
Efekt jest jak to mówią, jakbyś pierwszy raz dopiero światło w akwarium włączył.
 
Podmianka 30l, nie wiem czemu ale mam wrażenie że mała. Przy okazji, bo widze że chyba też z UK jesteś, sprawdź na NO3 i PO4 wodę z kranu.
Możesz się właśnie nieźle zdziwić. Ja pamiętam jak kiedyś przed podmianką sprawdziłem odstaną kranówkę i znalazłem NO3 na poziomie 30 :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...