Jump to content

Multikani 800 rozbudowa


piotrz23
 Share

Recommended Posts

Cześć! Mam akwarium 72l, mało zarośnięte. Mam 7 szt platynek i to wszystko. Filtr działa na 2 pojemnikach, w obu bioceramika. Chcę zrobić restart. Planuję posadzić dużo mało wymagających roślin. Rybki zostawię te, które mam obecnie. Chciałbym rozbudować filtr do 3 kubeczków. Pytanie, czy w 3 kubku ma być też ceramika, czy może pokusić się o coś innego?

Link to comment
Share on other sites

Wkłady ceramiczne itp mają za zadanie stanowić powierzchnię dla bakterii zajmujących się przemianą toksycznych związków azotu (dla ryb... bo dla roślin amoniak jest ok:P) na mniej szkodliwe.

Powinieneś siebie zapytać czy potrzebujesz zwiększyć sobie filtrację biologiczną (z wkładów ceramicznych) czy wystarczy to co masz. Jeżeli nie planujesz dodawać więcej ryb/zwierzaków i obecny system się sprawdza to nie ma potrzeby powiększania filtra...

 

Z założenia potrzeba 3 rodzaje wkładów. Gąbkę by wyłapywała większe zabrudzenia, bardzo drobną gąbkę/włókninę/watę polimerową by wyłapało bardzo drobne odpady przechodzące przez pierwszą gąbkę i ceramiczny lub podobny do filtracji biologicznej na koniec.

To czego i ile zależy od zbiornika. Jeżeli nie masz śladów azotynów lub amoniaku w zbiorniku to wydajniejsza filtracja biologiczna mija się z sensem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...