Jump to content

Multikani 800 rozbudowa

piotrz23
 Share

Recommended Posts

Cześć! Mam akwarium 72l, mało zarośnięte. Mam 7 szt platynek i to wszystko. Filtr działa na 2 pojemnikach, w obu bioceramika. Chcę zrobić restart. Planuję posadzić dużo mało wymagających roślin. Rybki zostawię te, które mam obecnie. Chciałbym rozbudować filtr do 3 kubeczków. Pytanie, czy w 3 kubku ma być też ceramika, czy może pokusić się o coś innego?

Wkłady ceramiczne itp mają za zadanie stanowić powierzchnię dla bakterii zajmujących się przemianą toksycznych związków azotu (dla ryb... bo dla roślin amoniak jest ok:P) na mniej szkodliwe.

Powinieneś siebie zapytać czy potrzebujesz zwiększyć sobie filtrację biologiczną (z wkładów ceramicznych) czy wystarczy to co masz. Jeżeli nie planujesz dodawać więcej ryb/zwierzaków i obecny system się sprawdza to nie ma potrzeby powiększania filtra...

Z założenia potrzeba 3 rodzaje wkładów. Gąbkę by wyłapywała większe zabrudzenia, bardzo drobną gąbkę/włókninę/watę polimerową by wyłapało bardzo drobne odpady przechodzące przez pierwszą gąbkę i ceramiczny lub podobny do filtracji biologicznej na koniec.

To czego i ile zależy od zbiornika. Jeżeli nie masz śladów azotynów lub amoniaku w zbiorniku to wydajniejsza filtracja biologiczna mija się z sensem.