Jump to content

RATUNKU!!! Zauważyłam u rybki jakąś dziwną rzecz! (krwawa kupa...)

Molinezje
 Share

Recommended Posts

Akwa założyłam 2 tygodnie temu.

Molinezje mam od wczoraj. Jedna mam mniej więcej 3,5 cm, a to moje pierwsze akwa, więc mam 25 l.

Mam w nim 3 molinezje srebrne, jedną czarną dwie złote i jednego złotego bobaska ;) Bobasek też kupiony wczoraj... Wiem, że jest na styk... Mam w nim też 4 ampularie.

Temperatura 27-28 C

Do tej pory karmiłam płatkami TetraMin i Vitality&Color flakes. Dzisiaj dałam i granulki, ponieważ nie wszystkie molinezje podpływają na górę... :(

Nie wiem jaki to filtr - był w zestawie, ale z tego co widzę do dobrze dział (przeważnie nakładam na niego rurkę napowietrzającą, sporadycznie deszczownicę).

Woda nie jest już mętna od ponad tygodnia - nie mam piachu- żwir bazaltowy :)

A tutaj zdjęcia :)

post-23207-0-81135500-1441642659_thumb.jpg

post-23207-0-02430700-1441642669_thumb.jpg

post-23207-0-37385600-1441642677_thumb.jpg

post-23207-0-04913700-1441642635_thumb.jpg

Po pierwsze: to akwarium jest zdecydowanie za małe jak na te ryby.

Po drugie: najprawdopodobniej nie zamknął się cykl azotowy co dodatkowo osłabia ryby.

Po trzecie: należałoby zrobić testy na NO2, NO3, NH3.

Po czwarte: ryby przebywające w złych warunkach są bardziej podatne na różne choroby i do póki nie stworzy się im odpowiednich warunków problem będzie narastał.

• Like 1

Ktokolwiek sprzedał Ci te ryby do tego akwarium nabił Cię w butelkę... W ogóle ten litraż jest fatalny dla początkujących, bo ciężej utrzymać stabilne warunki, które są podstawą łatwego prowadzenia zbiornika. Sugeruję ryby oddać do sklepu jak najszybciej. Akwarium ma odstać aż cykl azotowy będzie działać. Później kup sobie do akwarium np. żyworódki Endlera, samce, sztuk 5. Lub pojedynczego bojownika. Ewentualnie, jeśli poszukasz dobrze, możesz tu trzymać drobnotki nadobne. I to wszystko. Mały litraż = mało ryb i małe ryby. Tobie sprzedano ryby rosnące na 1/4 długości zbiornika, w dodatku łatwo się mnożące i o sporej przemianie materii.

Akwarium masz niedojrzałe i przerybione - ryby trują się własnymi produktami przemiany materii i padają. To jak, poczytasz o podstawach zakładania akwarium, czy będziemy dostawać relację na żywo z tego, jak dalej zabijasz swoje ryby dopóki nie wynajdziemy magicznego specyfiku, który zapewni działający cykl azotowy w akwarium w 5 minut? :P

Możesz bawić się w podmiany wody. Codziennie po około 30%. Ale przy takim litrażu i tych rybach to raczej wiele nie pomoże.

Edited by Dhuz

Zamiast próbować konkretnie pomóc, to "eksperci" jak zwykle dają ogólnikowe rady. Wrzuć zdjęcie tych plam (bo to jest bardzo konkretny objaw dolegliwości), bo z tych co widać to mam skojarzenie z rybią ospą, o czym wspominałem wcześniej.

@dół:

Spamuj sobie :)

Edited by Zubr_86

Zamiast próbować konkretnie pomóc, to "eksperci" jak zwykle dają ogólnikowe rady. Wrzuć zdjęcie tych plam (bo to jest bardzo konkretny objaw dolegliwości), bo z tych co widać to mam skojarzenie z rybią ospą, o czym wspominałem wcześniej.

Jeszcze nie przebolałeś? :)

• Like 1

Radzę trzymać się tematu, bo polecą punkty.

Zamiast próbować konkretnie pomóc, to "eksperci" jak zwykle dają ogólnikowe rady.

Ogólnikowymi radami i brakiem pomocy nazywasz konkretne wskazówki dotyczące tego, co należy poprawić w zbiorniku aby uniknąć dalszych zgonów i chorób? Może lepiej sam też poczytaj zamiast naskakiwać na ludzi, którzy faktycznie starają się doradzić w jaki sposób poprawić los ryb.

Tak jak napisano wyżej:

ryby przebywające w złych warunkach są bardziej podatne na różne choroby i do póki nie stworzy się im odpowiednich warunków problem będzie narastał.

Akwarium masz niedojrzałe i przerybione - ryby trują się własnymi produktami przemiany materii i padają.

• Like 1

Tym razem czarna - miała takie białe plamy na brzuchu i skrzelach...

Akwarium masz niedojrzałe i przerybione - ryby trują się własnymi produktami przemiany materii i padają. To jak, poczytasz o podstawach zakładania akwarium, czy będziemy dostawać relację na żywo z tego, jak dalej zabijasz swoje ryby dopóki nie wynajdziemy magicznego specyfiku, który zapewni działający cykl azotowy w akwarium w 5 minut? :P

Możesz bawić się w podmiany wody. Codziennie po około 30%. Ale przy takim litrażu i tych rybach to raczej wiele nie pomoże.

@Luna, ciekawe czy odrybienie i dojrzewanie akwarium sprawi że białe plamy znikną?

@Luna, ciekawe czy odrybienie i dojrzewanie akwarium sprawi że białe plamy znikną?

Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś i zdaj się na czystą logikę...

Nie mam zamiaru kontynuować z Tobą dyskusji w tym temacie.

Tym bardziej, że podważając zdanie przedmówców (Splend, Locdog, Dhuz) wprowadzasz Autora wątku w błąd.

• Like 1

I właśnie w tym jest problem, że możemy identyfikować do woli, ale w czymś tak niestabilnym jak to akwarium nie można liczyć na wyleczenie. Te ryby potrzebują zbiornika, w którym nie będą miały kąpieli w amoniaku i NO2, a NO3 będzie na niskim poziomie. 25-litrowy baniak bez dojrzałego filtra zwyczajnie uniemożliwi wszelkie starania akwarysty w kierunku leczenia ryb, bo czynniki szkodliwe będą dalej obecne. Stąd, jak mówiłem, chwilowo pomóc mogą częste podmiany wody -  poprzez mechaniczne zmniejszanie stężenia związków azotowych. Organizm ryby, jeśli nie jest jeszcze dość wyniszczony, mógłby zregenerować się do pewnego stopnia sam. Jest to jednak walka z wiatrakami.

jak już się pojawiły konkretne objawy to należałoby określić chorobę i ją wyleczyć, bo sama z siebie jakoś nie wydaje mi się aby ustąpiła.

Widzisz gdzieś opisane objawy?

Opisane dokłądnie akwarium?

Dobre zdjęcie tego co na rybach "wyskakuje" ?

Trochę ryb z kilku dolegliwości udało mi się wyleczyć, ale tu... przykro, ale nie wiem co te ryby "zjada".

Same te 4 ampluarie w tym akwarium tak syfią, że dzięki nim związki azotu zabijają molinezje, które nawet nie muszą śmiecić.

Jak byś nie wiedział to złe warunki, potęgują u ryb stres, który wg mnie jest dla nich najbardziej zabójczy, skumulowane związki azotu trują rybę, system immunologiczny ryb się osłabia, że byle żyjątko w akwarium robi sobie z niej obiad i to takie obok którego normalnie by przepłyneła i niczym by nie musiała się martwić.

Dobre warunki + dobra dieta = zdrowa ryba.

Leczenie "na pałe" to nie leczenie, każdy lek ma inne składniki aktywne, które działają na inne rodzaje pasożytów.

Jak nie wiemy co ryba ma a podamy jej lek i nie trafimy na taki, który zadziała i zabije pasożyta to taki lek dodatkowo osłabi rybę a temu pasożytowi całkowicie otworzy drogę do ryby, która już będzie całym obiadem.

Spamuj sobie :)

Więc to co napisałeś wyżej do kogoś innego zastosuj dla Siebie.

Rady apropo leczenia, to tak jak będziesz miał katar to postaraj wyleczyć go tabletkami na rozwolnienie.

Zluzuj majciochy i przestań spamować.