Jump to content

Przerywanie oświetlenia


Daniels
 Share

Recommended Posts

Siemka.

Słuchajcie mam może banalne pytanie ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Chodzi o to czy można przerywać oświetlenie w akwarium? Ostatnio zobaczyłem że moja teściowa to stosuje w swoim zbiorniku 112l tzn. ma tak ustawiony włącznik czasowy że włącza światło rano na jakieś 3 godz. później gasi i zapala znowu popołudniu na kilka godzin i tak chyba jeszcze raz wieczorem. Nie spotkałem się żeby ktoś stosował taką praktykę. Z tego co wiem to oświetlenie powinno działać przez ok. 12 godz./dobę. Akwarium stoi w dobrze oświetlonej kuchni. Z roślin posiada tylko kryptokorynę a z rybek 2 gurami złote, 2 kosiarki, 4 sumiki szkliste, 2 glonojady niebieskie, 2 żałobniczki i krewetkę filtrującą.Jak wpływa  takie przerywane oświetlenie na środowisko w akwarium?? Czy wogóle jest dopuszczalne żeby robić coś takiego??

Link to comment
Share on other sites

12 godzin na dobę to jest absolutny max. Lepszy jest przedział 8-10 godzin na dobę. Ja się spotkałem z tym, że niektórzy tak robią, sam się nad tym zastanawiałem. Na rośliny raczej wpływać nie powinno, a czy stresuje to ryby na tyle, że nie powinno się tego robić, sam chciał bym wiedzieć.

Link to comment
Share on other sites

Jakoś tak nie wydaje mi się żeby w naturze słońce w ciągu dnia gasło... potem znowu się zapalało, znowu gasło i zapalało ;) itd.

Chyba nam wszystkim chodzi, aby nasze zbiorniki jak najbardziej odwzorowały naturę. Więc...

Też mi się tak wydaje. Dla roślin może i nic to nie robi ale dla rybek... Spotkałem się ze stwierdzeniem "...że coś takiego ogłupia ryby..." :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...