Skocz do zawartości

Restart akwarium 60l- jakie podłoże i ogólnie proszę o pomoc


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otóż zamierzam wykonać restart swojego dotychczasowego zbiornika 60l.
Mam pewien problem ponieważ chciałbym zmienić podłoże na czarne 
(żwir kwarcowy?) i nie wiem czy dawać pod podłoże jakiś substrat czy coś?
ile potrzebowałbym żwiru do takiego akwarium? i jaką granulacje najlepiej wybrać?

dodatkowo chciałbym zmienić świetlówki, ponieważ te co posiadam mają już ponad rok i nie są w najlepszym stanie, dodam że posiadam sylvanie grolux i aquastar po 15w każda.
Co polecacie wybrać, aby uzyskać żywe kolory ? może barwa 6500k ? myślałem o Sylvani grolux i do tego jakaś świetlówka z barwą 6500k

Na koniec chciałbym się was doradzić jakie rośliny wybrać i czy macie sprawdzonego sprzedawce roślin? może ktoś z forum chciałby odsprzedać trochę roślin?

Za pomoc z góry dziękuję, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam pewien problem ponieważ chciałbym zmienić podłoże na czarne

Heh, wygląda super... ale zazwyczaj to albo barwiony albo ostrty (krawędzie) żwirek.

 

 

 

nie wiem czy dawać pod podłoże jakiś substrat czy coś?

Możesz dać substrat a na to żwirek.

Możesz też dać całe podłoże akwarystyczne.

Możesz też dać piasek/żwirek + gulki G/T.

Wszystko zależy od przewidzianej obsady, roślin...

Ogólnie kulki to najtańsza opcja ale substrat pod-żwirowy nie jest super drogi a daje świetne efekty. Podłoże akwarystyczne to już droga zabawa.

 

 

 

ile potrzebowałbym żwiru do takiego akwarium? i jaką granulacje najlepiej wybrać?

Ja kożystałem z

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/kalkulator-podloza.php

Co do granulacji [jeżeli chcesz przy żwirku zostać] to drobny polecam. 2-3mm max bo większy będzie optycznie zmniejszał akwarium. Jak dostaniesz 1-2mm to jeszcze lepiej.

 

 

 

dodatkowo chciałbym zmienić świetlówki, ponieważ te co posiadam mają już ponad rok i nie są w najlepszym stanie, dodam że posiadam sylvanie grolux i aquastar po 15w każda. Co polecacie wybrać, aby uzyskać żywe kolory ? może barwa 6500k ? myślałem o Sylvani grolux i do tego jakaś świetlówka z barwą 6500

Rozumiem, że masz lampę 2x15w.
Generalnie zasada jest taka, jeżeli chcesz białe świetlówki to kupujesz "nie z akwarystycznego" bo zapłacisz jak za złoto. Kupujesz markowe (np Philips czy Osram etc...) o oznaczeniu 658 lub 659. 65 oznacza 6500k (no chyba, że chcesz inną barwę) a 8 lub 9 na końcu to oddanie kolorów. 8~80% a 9~90%. Dzięki temu kupisz taniej świetlówki o identycznych właściwościach.

Jeżeli chcesz kolorowe (niebieską lub czerwoną) to już niestety troszkę inna zabawa. Tutaj akwarystyczne zostają jedynie. Z założenia białe to białe i nie daj się naciągać.

Tyle ode mnie. Oby coś z tego się przydało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź, ogólnie te świetlówki 15w 44cm ciężko dostać gdziekolwiek oprócz sklepów akwarystycznych.

Co do obsady to na pewno będą neonki (10-15?), może coś jeszcze?

dalej nie wiem co z podłożem, ponieważ nie chciałbym wydać za dużo, zaś chciałbym uzyskać odpowiednie podłoże pod rośliny, myślałem też o ziemi w akwarium,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z florapolem nie miałem do czynienia, ogólnie dodatki do podłoża, które mogą łatwo uwalniać nawozy do słupa wody (np podczas przesadzania roślin) odradzam. Ogólnie nie są złe, natomiast po pierwszym większym grzebaniu i przesadzaniu zaczynała się u mnie droga ku glonom. Dlatego polecam kulki, rośliny co będą potrzebowały to sobie z nich wyciągną, a tak bezpiecznie leżą w podłożu. Tak naprawdę wiele zależy od roślin które będziesz chciał mieć, bo nie wszystkie wymagają żyznego podłoża, niektórym wystarcza to co jest w wodzie.

Co do nawozów to wiele zależy od ilości roślin i ryb w akwarium. No i wody jakiej będziesz używał. Jeśli wodę masz dosyć twardą, a i ryb sporo to mikro raczej nie powinno być potrzebne. Możliwe że przyda się jakieś makro, głównie węgiel i potas (bo tego zazwyczaj brakuje). Kulki i nawozy kupisz też u Sławka. ;) Polecam, bo sam u Niego robię zakupy.

 

PS Zdania to wielką literą zaczynaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...