Jump to content

Przejście z 56L na 180L


Recommended Posts

Witam.

Ostatnio będąc na targowisku zauważyłem u sprzedawcy akwarium Juwel 180L i tak sobie zamarzyłem, że zamienię moje stare 56L na większe.

Akwarium stoi z wymienionym silikonem oraz naprawionym oświetleniem ale co dalej?

Otóż chciałbym uniknąć problemów z zakładaniem nowego akwarium i zrobić wszystko po bożemu :)

Akwarium ma wymiary 100x40x45cm, razem 180l, dwie świetlówki po 30W, kubeł tetra wyd 200l - pracuje w starym akwarium, grzałka na 200l - nowa.

Ze względu na to, że stare akwarium nadal stoi chciałbym dać sobie czas żeby akwarium się uruchomiło, tzn rośliny ładnie się ukorzeniły.

Z roślin posiadam wielkiego anubiasa - wymiary 40x30cm którego chciałem przymocować do korzenia (też muszę kupić), resztę roślin będę kupował a zależy mi na akwarium typu holenderskiego z neonami i moimi ostronosami i kirysami które przeniosę ze starego akwarium. Ostronosy żona sobie zażyczyła jakiś czas temu i już teraz wiem co one potrafią zrobić z nową roślinką... ;(

 

Pytania:

- jaki rodzaj podłoża? - ostatnio sprzedawca proponował mi jakiś wkład do akwarium na samo dno (ponoć związki chemiczne z nawozami - cena 59zł) ale czy warto? Do tego jaki rodzaj kamienia? Żwir? Grubsze kamienie? Piasek?

- czy stary filtr (posiadam kubeł tetra o wydajności 200L) przenosić w takim stanie jak jest czy wywalić wszystkie wkłady i dawać wszystko nowe? Nie wiem jak z glonami i bakteriami?

- ile czasu muszę poświęcić na przygotowanie akwarium zanim wpuszczę ryby? Czy dokupić najpierw jakieś kosiarki i wpuścić je zaraz po założeniu zbiornika?

- użyć części wody ze starego zbiornika czy lepiej zacząć ze świeżą wodą?

- Jaka obsada roślinami? Poza anubiasem nie mam praktycznie nic... Myślałem o Eleocharis Parvula na większość dna ale co dalej? Może jakiś pomysł?

 

Z góry przepraszam za bezsensowne pytania ale mam czas na wpuszczenie ryb dlatego chciałbym uzyskać fachowej porady jeśli można.

Dziękuję i pozdrawiam.

Kamil

Edited by Tecio88
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. Najbardziej uniwersalny będzie najzwyklejszy piasek. To co proponował sprzedawca to pewnie jakiś substrat - nie jest absolutnie konieczny, kulki gliniano - torfowe też są OK a wydatek nieporównywalnie mniejszy według mnie.

2. A jaki to dokładnie kubeł? Obawiam się, że jeżeli jego maksimum wydajności jest odpowiednie do akwarium 200l i nie więcej to może być trochę słabo. Producenci zazwyczaj zawyżają takie dane.

3. Najlepiej do czasu aż cykl azotowy dobiegnie końca. Przed tym nie radzę wpuszczać żadnych stworzeń, a już na pewno ryb w roli testerów, itp.

4. Ja bym po prostu postawił akwarium i czekał z wpuszczeniem ryb aż zbiornik dojrzeje. Przez ten czas funkcjonowałyby dwa zbiorniki.

5. Z roślin dałbym cieniolubne i mało wymagające - najmniej z nimi problemów ;) na start najlepiej dać możliwie dużo zieleniny.

6. Neony dużo lepiej czuły by się w BW niż w jasnym zbiorniku bez wyższych roślin dających cień.

7. Jeżeli ostronos = długonos to ta ryba absolutnie się nie nadaje nawet do 180l nie mówiąc o 56l.

8. Żeby móc bez problemu dobrać odpowiednią obsadę niezbędna jest znajomość parametrów wody - ph, kh, gh. Jeżeli nie masz teraz testów polecam ich zakup w jak najkrótszym czasie, bo może się okazać że neony czy kiryski niestety ale nie będą odpowiednie do parametrów panujących w zbiorniku.

 

PS. Zachęcam do lektury podpiętych tematów w poszczególnych działach - na pewno sporo wyjaśnią :)

Link to comment
Share on other sites

Kubeł sprawdzę w dzień gdyż teraz nie chcę hałasować :P

Piasek? Normalny taki żółty czy jaki? Rośliny będą się w tym dobrze rozrastać?

Jeśli chodzi o ostronosy to mam 2 od kilku lat ale w sumie to tam nic więcej nie pływa prócz kirysków i jednej kosiarki...

Link to comment
Share on other sites

Piasek do piaskownic z atestem będzie OK. W castoramie na pewno będzie Sobex (który mam u siebie) i ostatnio widziałem Kreisela.

W obsadzie na pewno trzeba będzie zrobić porządek choćby z tego powodu, że nawet 180l akwarium o długości 100cm jest za małe zarówno dla długonosów/ostronosów jak i kosiarek. Radzę je oddać/wymienić możliwie jak najszybciej.

Edited by Miniu
Link to comment
Share on other sites

Filtr to dokładnie Tetra EX 700 100-250L http://www2.tetra.de/ex_filter/index.cfm?lang_id=2&ident=produktlinie

 

A co z pytaniem odnośnie filtra? Przenosić całość czy wszystkie wkłady do czysta?

Jeśli chodzi o wkłady w nim to jest:

- zeolit

- bioballe

- ceramika

- gąbka

Edited by Tecio88
Link to comment
Share on other sites

Ja bym tylko z tych filtrów wywalił zeolit, jest tam on totalnie nie potrzebny, tym bardziej że chcesz mieć rośliny i one muszą coś jeść tak samo jak i bakterie a dodatkowo zapewne już dawno stracił swoje właściwości i zmienił  go na ceramikę.

Link to comment
Share on other sites

Ceramika już jest w baniaku. Dołożyć drugi zestaw do środka?

 

Jeśli chodzi o piasek, to naczytałem się właśnie, że zaczyna gnić niby... Ściema, czy niewiedza użytkowników?

Znalazłem Piasek Kwarcowy Kreisel, będzie odpowiedni? Jak z odmulaniem? Nie będzie sytuacji, że przez ssawkę będzie ciągło piach z wodą?

 

Tak sobie dzisiaj myślałem odnośnie oświetlenia (jest 2x30W T8)...

I tak muszę wymienić stateczniki, więc może warto by wymienić go na elektroniczny i świetlówki na t5 45W?

Będą z tego korzyśći? Jakie świetlówki polecacie? Czy 2x45W to nie będzie za dużo jak na takie akwarium?

Edited by Tecio88
Link to comment
Share on other sites

To wszystko przy piasku to są mity - rośliny rosną, korzenie nie gniją. Ważne jest tylko żebyś dał chociaż wspomniane przeze mnie na początku kulki gliniano - torfowe. Rośliny muszą mieć pożywkę, a piasek należy do podłoży całkowicie jałowych.

Kreisel - przy nim jest jedno ale - czasami może podnosić pH. Sprawę odmulania można częściowo załatwić odpowiednim ustawieniem wylotu filtra, który nieczystości zgarnie w miarę jedno miejsce, z którego wystarczy delikatnie odciągnąć je wężykiem.

Ja na Twoim miejscu zostawiłbym tak jak jest - 0,4W/l to wcale nie jest tak mało i wierz mi - można z tego wyczarować ładny zbiornik. Ryby raczej nie preferują mocno oświetlonych zbiorników ;)

Edited by Miniu
Link to comment
Share on other sites

W pierwszym poście napisałeś:

[...]Akwarium ma wymiary 100x40x45cm, razem 180l, dwie świetlówki po 36W, kubeł tetra wyd 200l - pracuje w starym akwarium, grzałka na 200l - nowa.[...]

To w końcu jest 2x30 czy 2x36 ;) ?

EDIT: aha, teraz zedytowałeś informację w pierwszym poście... no to cóż, możesz je wymienić, ale ja nie dawałbym mocniejszych niż 2x36W. Albo ewentualnie do tych 2x30W jakoś dodał 1x18W.

Edited by Miniu
Link to comment
Share on other sites

W przypadku zamiany na 2x36W będzie o tyle lepiej, że zbiornik będzie bardziej równomiernie oświetlony (18W świetlówka jest krótka i najbardziej oświetlony byłby środek akwarium). Co do stateczników - niestety nie podpowiem, bo specem w tej kwestii nie jestem. Gdzieś kiedyś czytałem, że elektroniczne są lepsze ale żeby szczegółowo to objaśnić potrzebny jest ktoś bardziej kompetentny w tym zakresie.

Edited by Miniu
Link to comment
Share on other sites

A są 36W T5? Czy 39W? To będzie już sporo światła, ale skoro będziesz wymieniał stateczniki to spróbuj je dać osobno. Będziesz mógł "w razie w", ograniczać moc oświetlenia. Dużo światła to już i zabawy w podawanie CO2, nawozy.

 

Pozwolę sobie podrzucić fotki zbiornika kolegi Beńka: elosiek na piachu

 

SAM4838JP_wqsrsww.jpgSAM4839JP_wqsrswa.jpg

 

 

Piasek wziąłbym "ZEW" z marketu budowlanego, u mnie "Sobex" miesza w parametrach.

Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie. Proszę o jeszcze jedną podpowiedź.

Otóż podłoże będzie z piasku do piaskownic ale sam nie wiem czy nie zastosować jakiegoś substratu na dno akwarium... Moglibyście mi podpowiedzieć czy nie lepiej jednak dołożyć i dać nawóz? Jeśli tak to jaki i ile?

 

Czy może jeszcze inne wyjście, a mianowicie

Żwir kwarcowy Kreisel 2-8 mm 25 kg??

Nie lepiej od piasku?

 

Proszę o jakąś poradę, gdyż wybieram się do Castorama a muszę zrobić specjalnie 150km. Nie chciałbym stracić czasu ;)

Edited by Tecio88
Link to comment
Share on other sites

Piasek do piaskownic Sobex lub Zew, powinien być w Casto. Pod to kulki gliniano-torfowe z alle.... można też wrzucić na dno parę pałeczek nawozowych uniwersalnych do roślin doniczkowych firmy Zielony Dom, to wystarczy i nie potrzeba żadnych drogich substratów. Kreisel odradzam, krążą opinie że zmienia parametry wody.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli wpuścisz ryby grzebiące w piachu (albo poruszające się z gracją 30cm plecostomusa) zanim rośliny się ukorzenią, to jest pewne że będą wykopane. W akwarium zarybionym po okresie dojrzewania (tych 3-4 tygodniach), gdy rośliny odbudują system korzeniowy to problem w zasadzie nie występuje (pomijając wspomnianego pleco ;)).

W mojej sygnaturze masz zbiorniki na piachu i kulkach. U mnie się sprawdza taki zestaw, polecam.

Link to comment
Share on other sites

 

 

(albo poruszające się z gracją 30cm plecostomusa)
 

Haha :) Ale mi poprawiłeś humor na cały dzień. Jakbym swoje widział podczas karmienia. Dobrze, że plażę mam tylko po jednej stronie bo bym miał wszystko piaskiem uwalone :D

Sam nieźle się urządziłem robiąc ostatnio podmiankę w nowo założonym 25l gdzie mam tylko piach. Zapomniałem się i wlałem wodę prosto z butli. W akwa oprócz kawałka drewna, kokosa, kamieni i roślin nie ma nie więcej poza piachem. Jakże się zdziwiłem kiedy po zamknięciu pokrywy zauważyłem, że mam efekt sandy frost po całym zbiorniku :)

Koledze (autorowi wątku) życzę dużo przyjemności ze zbiornika 180L. :)

Link to comment
Share on other sites

Apropo zadowolenia... Kupiłem sobie korzeń do tego akwarium, lecz niestety strasznie barwi wodę. Moczy się od tygodnia - 2 razy dziennie podmieniam wodę - 3 razy gotowałem z solą i nic!

Ma ktoś jakiś pomysł? Całe akwarium czeka tylko na to badziewie a on dalej nie chce przestać barwić wody - jest cała brązowa... Korzeń kupiłem normalnie w sklepie akwariowym.

Proszę o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Ok to może z innej strony...

Czy jeśli włożę do nowo startującego akwarium taki budzący korzeń i będę codziennie podmieniał 1/4 1/6 wody to nic się nie wydarzy? Akwarium normalnie będzie startować, czy mocno zachwieje równowagę w nowym akwarium?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share
×
×
  • Create New...