Jump to content

Jak oczyszczają się wody bardo kwaśne?


florysta
 Share

Recommended Posts

Właśnie natknąłem się na infomację, że nitrifikacja ustaje poniżej pH 6 ! Kilka niezależnych źródeł mówi to samo.

Do tej pory nie bardzo mogę w to uwierzyć. Jakim niby cudem wtedy ludzie prowadiliby akwaria typu blackwater gdzie pH może być nawet 4,5 ?!?

Czy ktos na tym forum jest mi to w stanie wytłumaczyć? Sam się przysposabiam do założenia właśnie akwarium z kwaśną wodą, a tu taki kwiatek...

Link to comment
Share on other sites

Z poziomu analizy bio-chem to by zatrzymać proces nitryfikacji należało by obniżyć temperaturę do poniżej 5^C, pozbawić wodę tlenu lub skazić środowisko metalami ciężkimi lub związkami chloru (lub samym chlorem cząsteczkowym). Te czynniki zahamowałyby proces nitryfikacji.

Oczywiście można go też przyśpieszyć dobrze natleniając wodę (to jest główny czynnik warunkujący szybkość nitryfikacji).

 

W kwestii pH to proces zachodzi najłatwiej w granicach 7.5-8 co nie znaczy, ze nie zachodzi w pH wyższym lub niższym. W naturze, zakres pH wynosi 4-9 i w takich poziomach pozwala na rozwój większości organizmów do niego przystosowanych. Poniżej 4 dużo lepiej czują się bakterie siarkowe ale to nie ważne.

 

A tak po ludzku to puki bakterie żyją (teoretyczny zakres naturalny wód czyli 4-9) to proces zachodzi aczkolwiek wolniej im dalej od poziomu optymalnego. Teoretycznie, większa powierzchnia filtracji biologicznej i/lub zaszczepienie bakterii przystosowanych do takiego pH od kogoś z działającym zbiornikiem jest dobrym pomysłem.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Właśnie natknąłem się na infomację, że nitrifikacja ustaje poniżej pH 6 !

Ja staram się trzymać pH około 6 - 6.5, ale ostatnio zdarzyło mi się że spadło.

 

Jakim niby cudem wtedy ludzie prowadiliby akwaria typu blackwater gdzie pH może być nawet 4,5 ?!?

Raz  (tydzień temu) odnotowałem takie pH (testy kropelkowe JBL o zakresie 3-10) rybom nic nie było, zachowywały się w miarę normalnie, może były lekko przestraszone) zrobiłem podmianę na kranówę, pH poszło trochę w górę ale nie zauważyłem żadnego zachwiania biologicznego, skoku amoniaku czy azotynów. Woda poniżej 4 potrafi popalić rybom płetwy, ześluzują a jeszcze niższe spali im skrzela i to moze doprowadzić do ich uduszenia. Moje nawet oczu nie miały zamglonych (przy spadku pH jest to najczęściej pierwszy objaw).

Więc z tą informacją o ustającej nitrifikacji poniżej pH - 6 się nie zgodzę, biologia "hula jak ta lala". ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...