Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium 260l od podstaw


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

w tym tygodniu mam w planach rozpoczęcie zakładania akwarium 260l i mam kilka podstawowych pytań, bo chcę zrobić to porządnie i po kolei.

 

Wymiary: 100 x 50 x 60

Pojemność: 260l

Oświetlenie: 3 x 39W T5

 

Na początek - planuję zrobić podłoże na bazie ziemi ogrodowej + żwirek rzeczny, następnie rośliny na dnie (trawnik), jakieś kamienie (łupek? dragon stone?) i korzeń albo jak się skuszę to korzeń w formie bonsai.

 

Pierwszy pytanie: poważnie ziemia ogrodowa sprawdza się w akwarium? Ktoś ma jakieś doświadczenie? Czytałam przez weekend różne fora, ale akwarium - każde to sprawa indywidualna - wolę zapytać.
Pytanie drugie: rozumiem że roślinki na takiej ziemi rosły by pięknie, a co z rybami?

 

Nie jest to moje pierwsze akwarium, ale 4, ostatnie miało 112l, ale niestety ze starości się rozszczelniło... :/
Jest to jednak moje pierwsze akwarium typowo roślinne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 60 to wysokość? Jeśli tak to może być słabo z trawnikiem przy tym świetle.

 

 

 

Pytanie drugie: rozumiem że roślinki na takiej ziemi rosły by pięknie, a co z rybami?
Ryby trochę słabiej na ziemi rosną. ;)

Z roślinami to też różnie: mikrozoria i anubiasy tak sobie z ziemią, rotale i inne łodygowce też, lubią ją kryptokotyny, żabienice. Warto się zastanowić jaką roślinność chcesz mieć, bo może ta ziemia w Twoim przypadku jest zupełnie zbędna i zamiast pomóc narobi tylko kłopotów. Bo nie jest tak, że ziemia to cudowny środek na roślinki, tak na prawdę to dopiero początek. Ja polecam piach i kulki G-T, do tego jakiś węgiel, potas, inne makro (według potrzeb).

 

 

Pierwszy pytanie: poważnie ziemia ogrodowa sprawdza się w akwarium?
Sprawdza się, któraś wersja mojej 112 była na ziemi właśnie. Drugi raz chyba jednak bym nie zastosował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinki to na pewno takie trawnikowate: hemiantus niski albo mikrantemum okrągłoliste (na trawnik), mech na mojego ewentualnego bonsaia (ale tutaj podłoże nie ma znaczenia), coś jak rogatek ale wyczytałam, że nazywa się wywłócznik brazylijski.

 

 

 

Ja polecam piach i kulki G-T

 

 

Piach? Jako całe podłoże? Tak miałam właśnie ostatnio, bo chorowałam na dno z piasku, ale już więcej nie chcę :D

 

Coś podobnego mi się marzy, ale ja planuję usypać dużo żwirku, bardzo dużo  :P z tyłu:

7951782248_5da1a69f46_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoły są różne, jeśli chodzi o ziemię. Ja po przeczytaniu książki Diany Walstad zrobiłem tak jak ona to opisała (+-).

 

  • Ziemia z marketu
  • zmieszana z garścią potłuczonych muszli
  • na to żwir
  • żadnych innych dodatków

 

Lepiej dać cieńszą warstwę ziemi niż za grubą na dno 100x50 spokojnie wystarczy 10l. Ja dałem 20l, to za dużo i miałem potem problemy. To przykrywasz minimum 4cm żwirku. 

 

Zrób plan na papierze co gdzie posadzisz. Potem wszelkie grzebanie w podłożu, przesadzanie, wyrywanie są bardzo niewskazane.

 

Zamiast ziemi możesz użyć JBL Aquabasis Plus, albo Tetra Complte Substrate. To też coś jak ziemia tylko bardziej piaszczysta. Obecnie mam pod Manado Dennerle DeponitMix Professional 9w1 i wygląda to jak brudny piach. Koszt oczywiście trochę wyższy niż worek ziemi ale te substraty nie będą powodować problemów. Z glebą może być różnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, byłam w sobotę w akwarystycznym i Pan (akwarysta, nie sprzedawca;)) tak mi natłumaczył że w efekcie wyszłam z 10kg Tetra Complete Substrate - ziemi nie będzie. Do tego 50kg żwiru, kamulce i coś roślin, reszta będzie sadzona dzisiaj. Na dzień wczorajszy akwarium wygląda tak:

 

post-23102-0-88765500-1439379371_thumb.jpg

 

Kiedyś spróbuję zrobić akwarium na ziemi ogrodowej, może jakaś mała kostka, bo nadal mnie to ciekawi jak takie akwa by mi się rozwijało.

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...