Skocz do zawartości

Reset akwarium- jak wykonać to właściwie


Creepez
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 Otóż moje akwa 25 litrowe potrzebuje resetu, gdyż większość rybek z mojej poprzedniej chodowlii dożyła swojego wieku, a złota rybka, dziwnie chorowała, a mimo, że prubowałem ją ratować jak tylko mogłem, odeszła, majac 3 lata...

 Mniejsza z tym, chodzi o to, że chciałbym was sie poradzić jak na nowo udekorować stare akwa, i jak odpowiednio zarybić. Oto one:  o0fADcO.jpg

 (sry za złą jakość zdjecia) Jak pewnie zauważyliście, jest tam jedna Tetra Kolor, jako jedyna przeżyła, a szkoda mi jej zabijać, wkońcu też ma prawo żyć, i dożyć swojego wieku. A zmiany jej nie przeszkodzą.

 

Chciałbym, żebyście: 

 

Podali mi nazwy małych roślinek, które nie rosną wysoko, miałem takie wcześniej i tylko zapychały filtr.

 

Rybki trzeba by ubrać tak, by zdobiły akwa, a najbezpieczniej podam te, które u mnie się sprawdziły:

 Danio, Neonki, Kiryski, Glonojady (chodzi w jakich ilościach najlepiej, i gatunki np. neon inessa, danio lamparcie ) bo musze widzieć jak to zamówić. Chyba, ze znacie jakąś inną rybkę rosnącą w niewielkich rozmiarach, to możecie podać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar ryby nie zawsze gwarantuje możliwość życia w małym akwarium. Większość ryb Ci pewnie padła z powodu zatrucia związkami azotu, nie ze starości. Nie wykluczyłbym też karłowacenia. Poczytaj sobie na internecie (informacje dość łatwo znaleźć, bez sensu bym to tutaj przepisywał) o kolejnych rzeczach: Jak poprawnie założyć akwarium, cykl azotowy w akwarium, warunki hodowli dla każdej z ryb, którą wymieniasz. Najlepszy numer jest, że tak właściwie to żadne z tych ryb nie nadają się do akwarium 25l. Opieka nad rybami nie polega na zapewnieniu im zbiornika, w którym mogą się odwrócić i przepłynąć dwie sekundy w jedna stronę - każda ryba ma swoje wymagania przestrzenne i po to są opisy na internecie, tworzone przez akwarystów, by można sobie dobrać obsadę do rozmiaru akarium. W tym zbiorniku (który swoją drogą sam mam u siebie) najlepiej mieć akwarium jednogatunkowe dla ryb takich jak drobniczki, drobnotki, lub bojownik. :) Z roślin polecam kryptokoryny i mikrozorium - właściwie nie do zdarcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek to bym proponował lekturę do poczytania http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/ oraz to http://forum.superakwarium.pl/topic/6213-jak-prawid%C5%82owo-zrobi%C4%87-restart-w-akwarium/ i to http://forum.superakwarium.pl/topic/6288-obieg-azotu-w-akwarium/

Tak jak napisał Dhuz żadna z wymienionych przez ciebie ryb nie nadaje się do akwarium tej wielkości. Można za to znaleźć wiele innych gatunków i wtedy urządzić to akwarium tak jak należy. Jeśli chcesz mieć takie prawidłowo założone akwarium i zależy Ci na dobru ryb to chętnie Ci takie akwarium pomożemy założyć, a w razie jakichkolwiek pytań możesz je zadawać tu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem te wątki, gdzie nie polecali tych co wymieniłem, ale wspominali, że Kiryski i Zbrojniki obowiązkowo, żeby chociaż resztki karmy coś sobie wybrały z dna. A co do tych drobniczek, to mi wyskakuje tylko Drobniczka jedniodniówka, ale zniechęca mnie ostrzezenie, przed częstym rozmnażaniem i trochę ich wygląd, chcę, żeby w akwa było kolorowo. Drobnotki, czyli rybki do nie więcej niż 10 cm ? czy coś ? bo nie wiem pod jakimi kryteriami szukać, choć w propozycjach są Bojowniki (nie maiłem z nimi dobrych doświadzceń, wpierw dręczył gupiki, a potem popełnił kamikaze patrząc w swoje odbicie w lustrze ), Gupiki (samiczki czesto mi padały, przez nie udaną ciążę, dziwne), Drobnoustek Obrzeżony, Kirysek Karłowaty-SierpoplamyModrook Gertrudy, Otosek przyujściowy, Proporczykowiec Gardnera, Razbora Borneańska i Szczupieńczyk Karłowaty.

 Ale większość z nich odpada, bo mają wymagane akwarium powyżej 30 l. (napisałem je, bo takie podał mi google) Podajcie jakieś, żeby stworzyły akwa wielogatunkowe (2-3 gatunki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie ogarniesz tego jakoś, żeby to szkło przypominało akwarium to nawet wpuszczenie 50 kolorowych ryb nic nie da - to nadal będzie wyglądało nędznie.

Zmień tło, podłoże, posadź rośliny, dodaj jakiś korzeń, pomyśl o jakimś lepszym filtrze.

Gdy stworzysz fajny kawałek natury to nawet pojedynczy bojownik nie będzie nudny. W stosunkowo prosty sposób można stworzyć fajny klimat dla stadka danio margaritatus, a drobnotki czy drobniczki to wcale nie takie fabryki narybku jak gupiki.

 

Ja dzisiaj zrobiłem restarcik akwa 30l, tylko 5cm wyższego niż Twoje. Wyszło mi coś takiego:

 

2015-07-28-30-1_zpsedngujnp.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tło, wiem, żeby zmienić, użyję albo normalnego brystolu barwy niebieskawej, albo szarego brystolu pognieconego ( efekt skał ). Korzenie, nie wiem, czy lepiej kupne, czy własne znaleźć :/ Żwir cały też zmieniam, bo zmieszałem go kiedyś z barwionym na fioletowo, a teraz brzydko wygląda, a nowego użyję jednobarwnego. Roślinki, to Dhuz mi podał. :)

 

 Propo rybek, niby danio i neonki nie da się chodować w 25l. akwa, a znalazłem filmy, gdzie tak jest:

 https://www.youtube.com/watch?v=IJ0j492ewgE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że ktoś tak robi, wcale nie znaczy że to właściwe.

Przyjrzyj się tym rybom (zwłaszcza pierwszy film), czy one wyglądają na szczęśliwe? Kręcą się w kółko, potykają o siebie bo nie mają miejsca gdzie pływać. Do tego koszmarny barwiony żwir. Autor filmu podaje jak wysoką ma śmiertelność ryb i jak często dokupuje nowe?

Jeśli uda Ci się zrobić aranż zbliżony do tego z drugiego filmu (tylko podłoże o mniejszej granulacji, nie będzie tak optycznie pomniejszało, a najlepiej piach) to  zapewniając odpowiednie parametry masz właśnie fajne szkło dla danio margaritatus. Pomijając oczywiście filtr robiący straszną pralkę i rzucający rybami po ścianach.

Jeśli jednak kręci Cię to co jest w pierwszym filmie, to odpuść, kup chomika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Propo rybek, niby danio i neonki nie da się chodować w 25l. akwa, a znalazłem filmy, gdzie tak jest:

Mistrzu, ja znalazłem raz filmik z akwarium morskim w salonie, w którym gość trzymał 2 mureny i 3 rekiny. Akwarium 2.5x1m, ryby praktycznie je przerosły. "Da się", pytanie tylko - po co męczyć zwierzaki? :P Im lepsze warunki rybom zapewnisz, tym lepiej będą wyglądać. Nawet stado przepłaconych paletek będzie wyglądać nędznie, gdy je wsadzić do źle dobranego i urządzonego zbiornika, w dodatku im gorzej wielkościowo dobrane akwarium, tym większa szansa na chorobę. A podejrzewam, że chorych ryb nikt nie lubi oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...