Jump to content

450l cyrkulacja wody.

Adamu
 Share

Recommended Posts

Witam

Pamiętam już podobny temat w 300l (chyba) ale nie mogę go znaleźć...

Chciałbym zapytać czy układ przedstawiony na szkicu się sprawdzi.

post-21434-0-50250200-1437918633_thumb.png

Widok z góry. Dół to front zbiornika.

Bazować będę na Unimax700 więc mam do dyspozycji dwa wloty i dwa wyloty.

Ja bym dał tak jak na szkicu. po jednym wlocie na stronę. Po jednej stronie deszczownica pod taflą a po drugiej dysza skierowana w dół pod kątem (ta plastikowa aquaela co ją wszędzie dają) w stronę środka przedniej szyby.

Pewnie bez sprawdzenia samemu nic się nie wyczaruje ale chcę zapytać bo widziałem kilka opcji na filmach i w sklepach.

Dwa wloty po jednej i dwa wyloty po drugie (deszczownica pod taflą i dysza na przód szyby).

Dwie dysze skierowane ku sobie wzdłuż tylnej szyby.

Dwie dysze, jedna w tylnym lewym a druga w przednim prawym rogu - czyli po skosie, puszczone wzdłuż ścianek przedniej i tylnej...

Wolę sobie nakreślić za wczasu bo potem z aranżacją się będzie wiązało wszelkie przenoszenie etc...

Zbiornik stawiam w najbliższy weekend. Czekam na podłoże i rośliny (powinny być w piątek).

Ja używałem deszczownice tylko w roślinniaku, w akwarium z małą ilością roślin bardziej odpowiadał mi wymuszony przeze mnie ruch wody, dzięki takiemu rozwiązaniu, resztki pokarmu jak i odchody zbierają mi się w jednym miejscu.

Podczas podmiany mam duzo mniej roboty, mniej stresuje ryby, bo nie musze z wężykiem "biegać" po całym akwarium.

Wygląda mniej więcej to tak ( rozumiem że czerwone strałki strzałki to odpływ wody do filtra).

post-11632-0-46427200-1437921133_thumb.jpg

Zastanawiam się jak by się sprawdzał wylot typu kielich na jednym z wylotów (wyszło masło maślane...). Nie ogranicza przepływu tak jak deszczownia a sprawdza się chyba od niej lepiej (tak rozumiem - mogę się mylić).

Trochę droga zabawa ale ciągle ciekawe.

Co do sprzątania to będę ciągnął w stronę jak zrobiłem moje 54l. Odmulam raz na miesiąc - mimo, że na piasku jest. Ślimaki + krewetki działają cuda.

Chciałbym też bardziej zalesić mój nowy zbiornik więc nie będzie dojścia do dna w dużej części a za duży strumień z tyłu nie potrzebnie będzie mieszał i kładł rośliny. Dlatego pomyślałem o deszczowni, kielichu lub na wylocie skierowanym ku tafli.