Skocz do zawartości

Czy wymienić filtr?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Trzy lata temu szwagier namówił mnie na akwarium. Kupiłem wtedy akwarium 140l z filtrem Aquael FZN 2. Oboje wstawiliśmy podłoże od JBL nie pamiętam nazwy ale wyglądało jakby starta cegła. Przez dwa lata wszystko było ok później zaczęły nam padać rybki więc pozbyliśmy się tego podłoża na rzecz kamyków. Teraz rybki mi się trzymają ale na dnie mam dużo syfu. Nie wiem jak się tego pozbyć. Szwagier cały czas mnie namawia na filtr kanistrowy. Zastanawiam się czy warto go posłuchać. Zainteresował mnie filtr Aquael Unimax 250. Zastanawiam się też nad filtrem dennym. Może on by rozwiązał problem tylko niestety do FZN 2 go nie podłączę bo nie pasują do siebie :(.  Poradzicie mi jak zadbać o czystość podłoża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli problem jest na powierzchni podłoża to tak jak grzesio764 pisze - zbierasz wężykiem i gra gitara.

 

Jeżeli masz muł na całej głębokości żwirku... no to jest opcja... ale nie każdy się decyduje.

Nie chcę robić reklamy ale  w trakcie nauki/testów tylko to się sprawdziło:

Microbe-Lift Gravel & Substrate Cleaner + Special Blend

Dla sprawdzenia podpowiedziałem taki zestaw koledze 112l... stary typ akwarium (zwykły żwir, padające rośliny - z braku substancji w podłożu, glony zwalczane solą akwarystyczną... teraz dołożył kulki G/T oraz podaje carbo - o niebo lepiej się wszystko trzyma) i po 2 tygodniach niebo a ziemia. Fakt, że nie jest to środek-cud... bez twojej pracy wężykiem/odmulaczem dużo się nie zmieni.

 

Ta kaskada co posiadasz to dobry filtr do takiego litrażu. Kanister to świetna sprawa ale obecnie nie widzę sensu... bo FZN2 jest ok.

 

Może za dużo mieszkańców w zbiorniku albo za dużo "brudzących"... np. molinezje...

 

Co do padania ryb to może być wiele przyczyn.

Jak często filtr czyścisz? Czy płuczesz go w kranówce czy w wodzie ze zbiornika?

Odmulasz w ogóle? (zakładam, że nie ale lepiej zapytać)

Jakie są poziomy azotanów?

Kiedy zmieniałeś podłoże?

Czy w podłoże dałeś jakieś pałeczki/kulki nawozowe? (bo wypadało by)

Co masz za ryby i ile?

Dużo roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

podłoże od JBL nie pamiętam nazwy ale wyglądało jakby starta cegła

Manado. :)

 

 

 

Poradzicie mi jak zadbać o czystość podłoża?
 

Są podłoża, których się nie odmula, np AS II+, Amazonia. Nie wiem czy odmula się Manado, ja mam i tego nie robię od 5 mcy i jest czysto. Duże zasługi w utrzymaniu czystości podłoża ma właśnie filtr kanistrowy. Zakup np Unimaxa 250 to bardzo dobry pomysł. Na pewno poprawi jakość podłoża w Twoim akwarium.

 

Możesz też podłoże odmulać odmulaczem - do kupienia w każdym sklepie. Jest dużo modeli różnych producentów. W większości to nieprzydatny chłam. Widziałem w akcji odmulacz Tetra - robił to porządnie. Cała procedura jest bardzo inwazyjna i mocno wzrusza podłoże. Stosowanie MicrobeLift Gravel & Substrate Cleaner, w niewielkim stopniu poprawi sytuację. Jest drogi i lepiej te pieniądze przeznaczyć na dobry filtr.

 

Przydałoby się więcej informacji o Twoim akwarium. Podmiany, rośliny, obsada i inne. Wstaw zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałaby zamiana kaskady na kanister (gdzie obecna kaskada spokojnie starczy) wpłynąć na czystość podłoża?

Jedyna różnica to pojemność na media a do filtra i tak nie trafiają odchody bo to co się osadzi na dnie nie będzie wessane do filtra z prądem wody.

Media filtracyjne oddzielają zawiesiny oraz pomagają w przeprowadzaniu filtracji biologicznej.

Rozkładem odchodów zajmują się bakterie w podłożu (plus zwierzaki) - filtr nie ma tu nic do gadania. No chyba, że zapycha się pierwsza przegroda i niej est czyszczona.

Nie odradzam kubłów ale niewiedzę tutaj sensu wydawać kasy.

 

Manado to podłoże (niby) aktywne - pozwala na osadzenie się większej ilości bakterii, odmula się tak jak wszystko gdy się syf osadza. Jeżeli nie ma zalegających odpadów i poziomy związków azotu w wodzie tego nie wymagają to spokojnie można zostawić tak jak piszesz. Odmula się po to by zebrać zalegające odpady nie ważne czy to piasek czy kosztowna ADA.

 

G&SC kosztuje max 50zł i starcza na pół roku (ćwierć litra dawkowane na 140l jak w OP), nie jest to drogi specyfik ale nie zastąpi odmulania jeżeli odchodów jest za dużo - tukłania się stosunek ilości/wielkości ryb do wielkości akwarium.

Regularne odmulanie i dbanie o akwarium spokojnie sprawę załatwi. Jeżeli się pozwoli zbiornikowi zapuścić to i 5 kubłów nic nie da...

Na to mają wpływ, oczekiwane przez nas, odpowiedzi na powyższe pytania.

 

I tak każdy odmula wedle uznania. Osobiście uważam (i miałem okazję oglądać), że nawet AquaSoil A się odmula... ale w przypadku tego podłoża jest to bardzo kłopotliwe dlatego wiele osób tego nie robi. Jeżeli się wykształci porządnie bakterie to nie trzeba  - ja tak zrobiłem na zwykłym piasku kwarcowym. Odchody leżą max 2 dni a skoków amoniaku ani azotanów/tynów nie obserwuję (ale poprowadzenie tak zbiornika wymagało czasu). Podłoża porowate pomagają ale ważne by nie były za lekkie.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak miałaby zamiana kaskady na kanister (gdzie obecna kaskada spokojnie starczy) wpłynąć na czystość podłoża? Jedyna różnica to pojemność na media a do filtra i tak nie trafiają odchody bo to co się osadzi na dnie nie będzie wessane do filtra z prądem wody.

 

To co się osadzi na dnie będzie wessane przez filtr zewnętrzny. Mam drugie akwarium na filtrach zewnętrznych i w żadnym nie odmulałem podłoża, bo nie było takiej potrzeby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To co się osadzi na dnie będzie wessane przez filtr zewnętrzny.

A kaskada jest filtrem wewnętrznym?

 

 

Mam drugie akwarium na filtrach zewnętrznych i w żadnym nie odmulałem podłoża, bo nie było takiej potrzeby.

Dokładnie to.

Nie było takiej potrzeby. Filtr nie ma tu nic do gadania.

Ja mam dwa zbiorniki na wewnętrznych i jeden na kubełku i w żadnym nie muszę "już" odmulać... no... ostatni raz trzeba było 4-5 tygodni temu.

 

Dawid, przejrzyj podobne posty i poczytaj odpowiedzi. Żaden filtr czy specyfik nie zastąpi właściciela. Można poprowadzić zbiornik tak, by zminimalizować zabiegi pielęgnacyjne (tak właśnie zakładam kolejny, największy z moich, zbiornik) ale na to składa się kilka rzeczy, dobór mieszkańców oraz roślin, porowate podłoże pomaga ale i tak trzeba doglądać.

Fajnie byłoby gdybyś odpowiedział i opisał lepiej twój zbiornik bo my się tu produkujemy a nie wiadomo czy nawet to widzisz:)

 

DavyJones ma rację w tym, że kubełek jest lepszy (zależy jak patrzeć ale tu się zgodzę) ale z trochę innych powodów niż sprzątanie (więcej miejsca na filtrację przekłada się bezpośrednio na ilość obsady). No i masz dobry system więc wymiana na inny to, według mnie, przestrzał. Wiele osób stawia zbiorniki na kaskadach i mają się dobrze. Po prostu szkoda wymieniać jeżeli chodzi prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kaskada jest filtrem wewnętrznym?

 

Cały czas mowa o kubełku.

 

Mam drugie akwarium na filtrach zewnętrznych i w żadnym nie odmulałem podłoża, bo nie było takiej potrzeby.

 

 Dokładnie to. Nie było takiej potrzeby. Filtr nie ma tu nic do gadania

 

Jeśli twierdzisz, że filtracja nie ma nic do gadania w kwestii czystości podłoża to nie wiesz o czym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się nie kłócić bo to niczego do tematu nie wnosi:

Mam 3 zbiorniki, 2 na wewnętrznych filtrach i jedne na kubełku. Ostatnio (4-5 tygodni temu) zbierałem wężykiem odpady z tego na kubełku. Z pozostałych nie było potrzeby od dwóch miesięcy już (na początku pewnie, że trzeba było... ale to normalne bo nie wykształciło się jeszcze odpowiednio dużo bakterii rozkładających detrytus) nie z powodu filtra tylko z powodu odpowiedniej flory bakteryjnej w podłożu.

Po zdjęciu widzę, że masz w zbiorniku podłoże porowate więc idealne dla takich bakterii... mi się udało to samo ze zwykłym piaskiem i nie dzięki filtrom.

Poprzyj twoje zdanie logicznym dowodem a nie twierdzeniem "ja tak mam i działa" bo widocznie nie wiesz jakie procesy biologiczne zachodzą w zbiorniku.

 

By pomóc OP wytłumaczę proces a Davy może wytknąć błędy:)

Ryby produkują odchody, dochodzi do tego materia z rozkładających się elementów roślinnych oraz pokarmu.

Całość powoli opada na dno i jeżeli nie zostanie wyłapane przez filtr dzięki ruchowi wody to osadzi się na roślinach i podłożu.

W podłożu znajdują się bakterie rozkładające odpady organiczne na związki pierwsze nie toksyczne oraz toksyczne takie jak amoniak.

Dalej reakcja zachodzi dzięki bakteriom nitryfikacyjnym i tego tłumaczyć nie trzeba raczej.

Jeżeli dasz radę wyłapać wszystkie szczątki organiczne zanim osiądą na dnie to super (niestety w większości przypadków nie daje się).

Nie twierdzę, że nie da się "nie czyścić dna" bo da się, sam tak mam ale nie dzięki filtrowi. Tyle na ten temat.

 

Na bazie tego co się nauczyłem od innych (jak dbać o zbiorniki) i z własnego doświadczenia twierdzę, że wiem co mówię.

Filtr wyłapie zawiesiny, które albo nie spadną na dno albo są na tyle lekkie by dać się porwać prądem.

Jeżeli nie dowiemy się więcej o zbiorniku to możemy się tylko domyślać co do przyczyny produkcji takich ilości odpadów.

 

Napisałem co myślę. Wydanie dodatkowych 300 zł by OP wrócił za chwilkę na forum z tym samym problemem jest przegięciem. Wymiana filtra nie posprząta akwarium bo wydaje mi się, że tutaj inna przyczyna jest.

Tyle z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamu, nie wiem jakie ty masz filtry, ale nawet moje JBL e901, które mają słabiutki przepływ wyłapują osady z podłoża, ponieważ jak napisane jest np na stronie SuperAkwarium "Najlepiej tak ułożyć podłoże, aby tworzyło lekki spad. Spad ten pomaga w zbieraniu mułu w jednym, wygodnym do czyszczenia miejscu" i ja tak właśnie zrobiłem. W tym miejscu gdzie  "spad ten pomaga w zbieraniu mułu w jednym, wygodnym do czyszczenia miejscu"  mam umieszczone wloty w/w JBL'i, więc zasysają ten muł do kubłów i dno jest czyste. Bardziej logicznie wytłumaczyć się tego nie da. Mam nadzieję, że zrozumiałeś.

 

Edit: jeszcze link do cytatu: http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/zasady-doboru-podloza-do-akwarium-id17.html

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I trzeba było tak od razu.

Gdybyś napisał o spadzie to by nie było nieporozumienia.

Jeżeli by zastosować podobną metodę zamiast wydawać 300 zł na cały nowy kubeł można by przedłużyć rurkę kaskady i dołożyć do zbiornika małą (circulator 500?) turbinę tak by strumień wody pozwalał na osadzanie się w konkretnym miejscu. To by działało tak jak wylot/wlot kubełka. Nie wiem tylko, czy powrót wody z kaskady nie będzie rozpraszał odpadów... tańsza to wersja i to bardzo.

Jednocześnie jeżeli Dawid będzie ruszał podłoże to warto by zrobić tak jak pisze Davy.

Do przemyślenia przez OP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje że się tak rozpisaliście. Ze względu na moją pracę nie mam za dużo czasu by się nim zająć ale wkótce zmieniam szefa więc będę codziennie doglądał.

Do tej pory do zbierania śmieci z podłoża używałem zwykłego wężyka ale syf również zbierał się głębiej. Ostatnio zakupiłem odmulacz i trochę je wzruszyłem. Tydzień temu dokupiłem kilka rybek i obecnie znajduje się w nim:

3 x płaskobok

1 x skalar

4 x welon

3 x kirysek

2 x sumik

2 x ślimak

13 x neon

Jak wcześniej wspomniałem posiadam filtr fzn2 oraz napowietrzacz eheim 200

co do roślinek to mam tylko dwie żabienice i anubiasa które po wymianie podłoża przestały rosnąć. Wcześniej musiałem co pewien czas je przeżadzać. Co polecacie na przyśpieszenie ich wzrostu?

 

Na koniec dodam że w sprawie akwarium jestem zupełnym laikiem, założyłem je bo u szwagra akwarium mi się spodobało i mnie namówił.

 

PS zgadza się wcześniejsze podłoże to manado  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tydzień temu dokupiłem kilka rybek i obecnie znajduje się w nim:

Na dzieńdobry powiem Ci, że znawcą od obsad to ja nie jestem ale na pierwszy rzut oka widać, że fatalnie sobie to wymyśliłeś (chodzi mi o to, że parametry wody dla wymienionych ryb bardzo się różnią, już nie wchodzę w wielkość akwarium, bo to Twoje jest też za małe)...

 

 

 

co do roślinek to mam tylko dwie żabienice i anubiasa

Żabienice muszą odbudować system korzeniowy, a anubias jak zasypałeś kłącze piaskiem też mógł stanąć, chyba że zmieniły się parametry wody to również się nie dziw.

 

 

 

Co polecacie na przyśpieszenie ich wzrostu?

Jak żabienica ma cokolwiek pod korzeniami (chociażby kulki G-T (nie czytałem na jakie podłoże zmieniłeś)) a anubias cokolwiek w słupie wody, to polecam tylko czas i cierpliwość.

 

 

 

Na koniec dodam że w sprawie akwarium jestem zupełnym laikiem, założyłem je bo u szwagra akwarium mi się spodobało i mnie namówił.

Fajnie, cieszy to, że się tym zaraziłeś, tylko stwórz Swoim podopiecznym odpowiednie warunki, jak nie jesteś w stanie tego zrobić to je oddaj (i tak coś musisz oddać bo nie pogodzisz wymagań dotyczących parametrów wody, nawet jak zmienisz akwa na większe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...