Jump to content

Mnóstwo pytań, powrót do korzeni.


Recommended Posts

Witam, dostałem od starszego brata akwarium 80x40x40 z pokrywą standardową z oświetleniem 2x 18w + grzałką z termostatem a także filtr, który ma swoje dobre czasy już za sobą. Chciałbym odnowić to akwarium dlatego, prosiłbym was o dozę cierpliwości i w miarę możliwości pomoc, ponieważ miałem doświadczenie już z akwarystyką i akurat sprzedawcą w moim mieście nie ufam.

 

Woda w Kranie ma: 

Barwa [uPtCo] 2

Mętność [NTU] 0.45

pH 7.66

Przewodność [μS/cm] 440 

Amonowy jon [mg/l] <0.05

Azotany[mg/l] 11,0

Azotyny[mg/l]  0,02

Mangan[mg/] 0,025

Żelazo[mg/l] <0,02

Twardość ogólna [dH lub n°]   12,30

 

Pytania:

1) Czy filtr kubełkowy jbl e901, będzie jak najbardziej dobry do tego akwarium? Wybrałem mocniejszy z racji tego, że może jeśli wszystko się uda w przyszłości przesiąde się na większy baniak.

2) Czy parametry w kranie będą odpowiednie dla akwarium o biotypie Tanganika? 

3) Jaką obsadę mógłbym posiadać?

4) Czy piasek do piaskownicy kupiony w Leroy Merlin będzię dobry jako podłożę? Mam do wyboru 2 rodzaję ( taki bardziej miekki, przyjemniejszy w dotyku i szorstki ) 

 

Oczywiście myślę też o akwarium low tech w którym byłoby zielono, dlatego też pytania w związku z tym.

1) Jakie mam zakupić oświetlenie aby było odpowiednie, żeby rośliny rosły ( Oczywiścię mogę nawozić ale chciałbym odpuścić CO2 )

2) W takim przypadku jaka obsada? Interesowałaby mnie jakaś ciekawa ryba denna żyjąca w stadzie a także ryba stadna żyjąca w górnych strefach akwarium.

 

Mam zamiar teraz zamówić ten filtr ale póki tego nie zrobiłem to mój budżet na początek restartu to załóżmy 700-800 zł. Pozdrawiam 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1) Czy filtr kubełkowy jbl e901, będzie jak najbardziej dobry do tego akwarium? Wybrałem mocniejszy z racji tego, że może jeśli wszystko się uda w przyszłości przesiąde się na większy baniak. 2) Czy parametry w kranie będą odpowiednie dla akwarium o biotypie Tanganika?  3) Jaką obsadę mógłbym posiadać? 4) Czy piasek do piaskownicy kupiony w Leroy Merlin będzię dobry jako podłożę? Mam do wyboru 2 rodzaję ( taki bardziej miekki, przyjemniejszy w dotyku i szorstki )    Oczywiście myślę też o akwarium low tech w którym byłoby zielono, dlatego też pytania w związku z tym. 1) Jakie mam zakupić oświetlenie aby było odpowiednie, żeby rośliny rosły ( Oczywiścię mogę nawozić ale chciałbym odpuścić CO2 ) 2) W takim przypadku jaka obsada? Interesowałaby mnie jakaś ciekawa ryba denna żyjąca w stadzie a także ryba stadna żyjąca w górnych strefach akwarium.

 

1. Powinien wystarczyć.

2. Waha się między 8.66 a 9.06

3. Przykro mi, nie odpowiem bo na Tanganice się nie znam ;)

4. Ja bym kupiła akwarystyczny, wiadomo, mniejsze ryzyko? nie cytujcie mnie teraz i nie pytajcie dlaczego, bo nie wiem XD

Ale jak byś przepłukaj kilkanaście razy no to coś by było. Wydaje mi się że ryby wolą bardziej delikatny, bo szorstki może ranić ryby denne :) (tak jak ostre kamyczki kiryski)

 

1.Ja nie używam CO2 tylko nawożę i mam 15W w 25 :)

2. Tu też nie pomogę :)

 

Na stronie znajdziesz w tabeli parametery do Tanganiki itp. itd.:

http://www.tanganika.pl/site/tanganika/woda.html

 

Jak nie wiesz to nie doradzaj (jak w przypadku piasku), takie wymuszone pisanie postu może przynieść więcej szkody jak pożytku. Mapet

Link to comment
Share on other sites

JBL e901 to generalnie słaby filtr. Mam takie dwa w roślinnym 200l i żałuję, że nie kupiłem jednego, innej firmy  o większym przepływie. Szybko zapychają się węże, trzeba je dość często czyścić. W instrukcji do JBL e901 jest napisane, że po włożeniu wkładów przepływ filtra to 450l/h. Do akwarium z pielęgnicami jakie planujesz,  stanowczo za mało.  Taki przepływ to też za mało do roślinniaka. Przy akwarium o długości 100cm - i dwóch filtrach - brak ruchu wody w drugim końcu zbiornika - a wkłady mam "fabryczne". Pierwszy, który kupiłem miał jeszcze uszczelkę pod głowicą, która przepuszczała lewą wodę. Proste doświadczenie: kubek z pokarmem dla ryb do wlotu filtra, a na wylocie pojawiają się płatki pokarmu - wszystko jasne. Dokupienie podstawki bezuszczelkowej rozwiązało ten problem. Więc tego filtra polecić nie mogę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...