Skocz do zawartości

450L ocena doboru roślin.


Adamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, został mi tydzień (może dwa) do zalania zbiornika 450L (60cm wysoki/głęboki zleży jak się patrzy).

Oświetlać będę 2*80w świetlówki białe + belka power led (czerwone/niebieskie roślinne +białe, 30w razem) jako doświetlająca. Widziałem taki zestaw w akcji na podobnym zbiorniku (dłuższym ale też 60cm) i się sprawdzał ale z innymi roślinami.

Substrat + drobny żwir/piasek (nie zdecydowałem jeszcze).

 

Dobrałem sobie zestaw roślin na bazie informacji z netu ale chciałbym zapytać czy ktoś hodujący właśnie te roślinki ma jakieś uwagi co do nich lub w ogóle jakieś podpowiedzi. Starałem się dobrać cieniolubne. Na forum jest lista ale są tam rośliny wymagające dobrego oświetlenia a mimo to ludzie piszą, że rosną ładnie przy słabszym oświetleniu.

 

Ceratophyllum demersum

Cryptocoryne legroi

Cryptocoryne indonesii

Egeria densa

Mech Fox moss (Fissidens fox)

Mech Erect moss (Vesicularia reticulata)

Sagittaria subulata

Wątrobowiec Pelia (Monosolenium tenerum)

Wątrobowiec SuBwassertang (Lomariopsis lineata)

Echinodorus amazonicus [dwie, albo dwie różne]

Cryptocoryne green crisped leaf

Microsorium trident

Limnophila sessiliflora (Limnofila bezszypułkowa)

 

Wklejka prosto z mojej listy. Byłoby jeszcze miejsce więc jak ktoś ma pomysł to słucham.
Nie pytam czy to będzie rosnąć u mnie bo tego nikt nie wie ale może są jeszcze jakieś roślinki cieniolubne, które można by do listy dołożyć.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zaglądnąłeś może tutaj :) ?

 

 

Na forum jest lista ale są tam rośliny wymagające dobrego oświetlenia a mimo to ludzie piszą, że rosną ładnie przy słabszym oświetleni

;)

 

A w temacie:

Przy tym świetle większość z tej listy powinna śmigać.

Odpuścił bym tylko Egerię i Limnophilę.

1 lubi chłodną wodę, 2 przy takim świetle ma długie międzywęźla i ładnie to nie wygląda.

 

Weź też  pod uwagę to:

 

 

A może jakieś fajne anubiasy, hygrophila polysperma, bolbitis, najas, nurzaniec jakiś (w takim akwarium fajnie będzie wyglądała gigantea)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odpuścił bym tylko Egerię i Limnophilę.

Dzięki, zdjęte z listy.

Myślałem, że Limo tak rośnie gdy się ją przycina (nowe łodyżki rosnące ze skróconej) zamiast ucinać czubek i sadzić go ponownie. Widocznie byłem w błędzie.

 

Przekopałem forumową listę ale wolałem się zapytać hodowców co do roślin gdy nie byłem pewien.

Dołożyłem do listy

hygrophila polysperma

Bolbitis Heudelota

Najas quadelupensis

 

Mam pytanie co do Nurzańców i Anubiasów.

Nurzaniec tak mi się rozrósł, że miałem problem z opanowaniem go a nie chciałbym by mi przykrywał powierzchnie (jednocześnie ucinane liście na długość umierały) a ucinanie liści u podłoża (lub wycinanie nowych odrostów) było trochę kłopotliwe w mniejszym 112l zbiorniku (nie moim). Jeżeli dam Nurzańca na tył gdzieś a z przodu dam coś średniej wielkości, nurzaniec nie przebije się i nie zdominuje mniejszej rośliny? Mam i tak dość mało światła a pływające liście jeszcze go zabiorą.

 

Anubiasy miałem, problem był, że pokrywały się ciemno zielonymi glonami dość szybko. Fakt, że to było 2 miesiące po stabilizacji... teraz może nie byłoby problemów. Odcinałem mocno zaglonione liście, ostatecznie został mi jeden (a szkoda, bo z tej łodyżki mi ładnie zakwitł tydzień wcześniej). Ostatecznie anubias poszedł z akwarium. Do pomyślenia, może przy większej liczbie roślin sobie poradzi lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurzańce stety lub niestety rozrastają się i tego raczej nie zmienimy. Według mnie gigantea jest o tyle lepsza, że nie rozrasta się aż tak szybko, a przez to, że ma grube rozłogi dużo przyjemniej mi się je przycinało.

Z anubiasem miałem ten sam problem, ale od momentu kiedy zacząłem je przestawiac w najciemniejsze miejsca w akwarium/cienie innych roślin temat w zasadzie zażegnałem ;)

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...