Skocz do zawartości

Pierw brązowe glony a teraz zielone .... problem ze światłem ?


Tosia119
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium założone 25 lutego 2015,  25 litrów , rybki 4 kiryski i bojownik, ozdoby: korzeń z drzewa owocowego, żwirek z białego kamienia, roślinki : moczarka kanadyjska , jakaś odmiana trawy ,i chyba żabienica Amazońska.
Rybki karmię raz dziennie pokarmem suchym mięsnym oraz roślinnym. Wode zmieniam 6l co tydzień lub dwa tyg.
Najpierw miałam światło 3W i wystapiły brązowe glony ... poczytałam i zmieniłam zgodnie z litrażem na 15 W i wystąpiły glony zielone. Potem zmniejszyłam do 11 W i nadl pojawiają się zielone. Jakie w takim razie powinnno być oświetlenie ?

Jeśli macie odpisać mi ,że za małe akwarium na te rybki to sobie darujcie i nie piszcie nic. Szukam pomocy z glonami a nie z obsadą.

post-22504-0-62929500-1436952077_thumb.jpg

post-22504-0-21344600-1436952083_thumb.jpg

post-22504-0-25358000-1436952242_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawienie się glonów w akwarium to nie tylko problem światła. Mogą mieć na to wpływ i inne czynniki jak np: zbyt wysoki poziom azotanów i fosforanów ( testy na NO3 i PO4 ), dodatkowe oświetlenie akwarium promieniami slonecznymi, przenawożenie roślin.

 

Moim zdaniem najbardziej rozsądne oświetlenie tego akwarium z tych które podałaś to jest 11W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli macie odpisać mi ,że za małe akwarium na te rybki to sobie darujcie i nie piszcie nic. Szukam pomocy z glonami a nie z obsadą.

 

Masz w akwarium cztery duże sumy i mało roślin. Do tego przeprowadzasz żałośnie małe podmiany wody. Glony to tylko logiczne następstwo takiego stanu rzeczy.

 

Podmiany wody minimum 5 litrów dwa razy w tygodniu by zmniejszyć ilość pożywki dla glonów, zredukuj długość świecenia. Lub pozbądź się kirysków, które są winne takiego stanu rzeczy. Opcja 2 jest łatwiejsza i lepsza dla samych ryb, no ale na upartego i welonkę w kuli "da się" trzymać. :P

 

Nie wspominając już o fakcie, że kiryski potrzebują piasku i na Twoim podłożu zedrą sobie wąsy.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jesteś pewna, że te zielone to glony a nie cyjanobakterie?

Nie napisałaś nic o czasie świecenia, ani o barwie zastosowanych źródeł światła.

 

Przyczyn może być wiele, choćby niewłaściwe podłoże (wpływające na parametry wody: twardości i pH), brak nawożenia roślin "od podłoża". Niezdrowe rośliny to dobra wróżba dla glonów.

 

Serio jesteś dumna z tego akwarium? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam dumna na poczatku,bo wydałam własne zarobione ciężko pieniądze na marzenie z dzieciństwa.
  Glony  pojawiły się nie odrazu tylko po jakiś 2-3 miesiącach. Zmienie to co dam rade, podmiany wody 2x w tyg po 6 litrów itd.  Używałam nawozu dla roślin dla ich wzrostu, światło paliło się najpierw 11 godzin potem 10 godzin. Kolor 2700k. Ale to ta żarówka obena tamtych nie pamiętam.

Na każdym forum akwarystycznym zawsze mądrują się ci co mają akwaria po 200 litrów . Okej stać was na to to proszę bardzo nie zabraniam, ale na litość boską dajcie innym szansę z mniejszym litrażem ... Jak nie chcecie katować wogóle ryb to nie kupujcie bo nawet 200l jest za małe bo nigdy nie zastąpicie im wolności.


Jeśli macie ochotę to pomóżcie mi i tyle. Czy ktoś może mi wyjaśnić co to są te cyjanobakterie? Pierwsze o nich słysze. Jeśli to one są w moim akwarium to jak je zwalczyć ?

Z góry dzięki za każdą odpowiedź, bo liczę się z nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdym forum akwarystycznym zawsze mądrują się ci co mają akwaria po 200 litrów . Okej stać was na to to proszę bardzo nie zabraniam, ale na litość boską dajcie innym szansę z mniejszym litrażem ... Jak nie chcecie katować wogóle ryb to nie kupujcie bo nawet 200l jest za małe bo nigdy nie zastąpicie im wolności.

 

 

Jeśli macie ochotę to pomóżcie mi i tyle. Czy ktoś może mi wyjaśnić co to są te cyjanobakterie? Pierwsze o nich słysze. Jeśli to one są w moim akwarium to jak je zwalczyć ?

 

Z góry dzięki za każdą odpowiedź, bo liczę się z nimi.

 

O matko z córką, następni. Tu Cię pewnie zaskoczę, bo obecnie naprawdę funkcjonalnego litrażu mam około 60 litrów rozłożone na 2 akwaria - i jestem z natury centusiem, więc to Twoje "ci co mają akwaria po 200 litrów" jest nie na miejscu i ogólnie wychodzisz na hipokrytkę, bo atakujesz ludzi z dużymi zbiornikami, a oskarżasz nas, że dyskryminujemy Cię ze względu na mały litraż. :P Właściwie to mały litraż wymaga proporcjonalnie większego nakładu pracy i ostrożności w prowadzeniu, więc sama sobie podnosisz poprzeczkę, a nie chcesz posłuchać, gdy wytyka Ci się błędy będące przyczyną Twoich problemów.

 

Jest od groma żyjątek wodnych, które można trzymać w nawet takim 25-litrowym nanoakwarium. Np. bojownik, którego obecnie posiadasz. Tutaj chodzi tylko o to, że jest też multum gatunków, które wymagają większego 'wybiegu' i nie jest to wydumane widzimisię akwarystów, którzy poza akwarystyką nie mają nic do roboty - jako ludzie (Niespodzianka!) tez żyjemy w społeczeństwie i pracujemy, przestań zakładać, że masz do czynienia z bandą pomyleńców, bo nie wychodzi to na dobre przepływowi informacji. To nasze hobby. Do tego, proszę, odstąp od przerysowywania rzeczywistości. Koszt założenia akwarium 25 litrów dla ryb, z całym nowym osprzętem oscyluje pomiędzy 120 a 250 złotych zaleznie od jakości i ilości sprzętu. Koszt założenia mojej 112tki wyniósł (odejmując szafkę) mniej, niż 400. Używane akwaria nie gryzą, to zwykle zmniejsza wydatki do 2/3, o ile nie do połowy. Akwarystyka przestała być rygorystycznie drogim hobby i jeśli wiesz, czego szukasz i nie dajesz się naciągać sprzedawcom, wystartowanie zbiornika nie kosztuje wiele - na pewno założenie i utrzymanie nawet dużego akwarium wyniesie mniej, niż zakup i utrzymanie rasowego psa

 

Pomagamy Ci, problem pojawia się, gdy Ty jesteś przekonana, że to, co robisz jest słuszne. Nie jest. To akwarium nie jest w stanie biologicznie wydolić z nakładem ryb, jaki mu zafundowałaś. Do tego trzymasz kiryski - ryby kopiące w piasku i czyszczące sobie nim skrzela - na kanciastym, dużym żwirze. Trochę taki ekwiwalent do wyprowadzania psa na spacer po rozgrzanym asfalcie, dzień w dzień. Mylisz pojęcie "za małe akwarium" z "1000 litrów na centymetr ryby" i, jak wiele osób przed Tobą, uważasz, że dziesiątki lat akwarystyki hobbyści mogą sobie wsadzić, bo Ty i tak będziesz trzymać grupkę sumów, które osiągają 7 centymetrów i, za przeproszeniem, srają na potęgę, w 25-litrowym akwarium, w którym netto wody przy dobrych lotach wyciągasz 18 litrów. Problemy z jakimi się zmagasz są wynikiem złego zagospodarowania akwarium, nie pozbędziesz się ich, jeśli będziesz się upierać przy takim prowadzeniu zbiornika - jednocześnie będziesz się czuć obrażona tym, że ludzie z większym doświadczeniem ośmielają się z Twoimi pomysłami nie zgadzać, co samo w sobie jest odrobinę absurdalne.

 

Teraz, cyjanobakterie - urocze żyjątka, które pokrywają akwarium pajęczynowatym, grubym, zielonym kożuchem. Pojawiają się, gdy akwarium jest niedobór lub występują duże wahania azotu (co przy 4 sumach i bojowniku wydaje się możliwe). Jałowe podłoże i nadmiar PO4 też są dla nich zaproszeniem, jak również nadmiar świecenia. Zaciemnij akwarium na 5-7 dni i zredukuj karmienie. Pozbądź się kirysków, by nie bruździły Ci w wodzie. Zrób sporą (10 litrów) podmianę wody na świeżą, odsysając jednocześnie odmulaczem zielony kożuch. Na wypadek powrotu, powtórz procedurę.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jaki masz filtr?

- 25 l dla bojka do przyjęcia, ale gdybyś mu w miarę możliwości sprawiła trochę większe akwarium, to na pewno by wykorzystywał całe.

- Na teraz możesz śmiało dodać sporo roślin pływających typu moczarka, rogatek. Nie tylko posadzić w podłożu, ale również położyć je na tafli. Bojowniki lubią w czymś takim buszować i przeciskać się przez plątaninę chwastów. Do tych, które masz, to żabienica i to liche coś po prawej stronie raczej ciągną pokarm z podłoża, więc daj im raz na dwa miesiące pod korzenie 1-2 kulki/tabletki nawozowe. Żadnego nawozu w płynie nie lej.

- Podłoże dla bojka, o ile nie zmienia parametrów wody, może zostać. Mnie się ono nie podoba za grosz (kolor i zbyt duże ziarna dla tak małego litrażu), ale to kwestia gustu - byle ten gust nie szkodził rybom.

- Dobrze byłoby zaopatrzyć się w kropelkowe testy.

- Kiryski naprawdę oddaj - spiżowe są za duże do 25l. To zbyt aktywne i wszędobylskie rybki, żeby je kisić na tak małej powierzchni dna. Do tego podłoże, tak jak już powyżej wspominano parkrotnie, nie jest im specjalnie przyjazne.

- Po skorygowaniu obsady i ustabilizowaniu akwarium, wystarczą już mniejsze podmiany - bojowniki lubią raczej starą wodę, czyli nieznacznie odświeżaną (tutaj myślę, że 3-4 litry na ok. tydzień to max).

- Zajrzyj do galerii. Parę osób na tym forum miało niewielkie akwaria tylko dla jednego bojownika. Może coś tam cię zainspiruje.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wypowiedź w najmniejszym stopniu nie miała na celu urażenie czy dogryzienie komuś. Najwyraźniej przez swoje negatywne nastawienie niepotrzebnie tak to odbierasz. Chciałem tylko zasugerować, że wiele rzeczy mogłabyś zrobić inaczej/może lepiej/z pewnością ciekawiej, i to nie ponosząc jakichś wielkich kosztów.

 

Nikt nie zaczyna jako guru w tym czym się zajmuje, często uczymy się na błędach, chociaż niepotrzebnie własnych zamiast cudzych. Ja niestety uczyłem się na własnych, z glonami znam się dobrze, wydałem mnóstwo pieniędzy zupełnie niepotrzebnie, zanim doszedłem do wniosku się, że najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze.

Taki glon może być wynikiem wielu różnych czynników, wyeliminowanie jednego z nich może nie dać efektu, zazwyczaj potrzeba rozwiązania wielu elementów. Bardzo często można przeczytać porady w stylu: "utrzymuj w odpowiednich proporcjach parametry wody i będzie ok", a tu pojawia się rozczarowanie bo parametry jak w książce, a glony dalej mają się nieźle. Czasami wystarczy zmiana oświetlenia, jego barwy, mocy, czasu świecenia, czasami zwiększenie podmian albo zmniejszenie karmienia. Takie akwarium to dość skomplikowane (choć w sumie proste) środowisko. Często dość łatwo znaleźć ten "złoty środek", a czasami trzeba trochę pobłądzić.

 

Moja propozycja jest taka:

1. Dobrze byłoby wymienić podłoże, ja polecam piach gdyż/albowiem/ponieważ moim zdaniem to najlepsze podłoże i dla ryb i dla roślin. Serio, serio. Znam się na tym. ;) Poza tym optycznie nie pomniejszy Ci akwarium jak ten "gruz" co masz teraz. Worek piachu w markecie kosztuje 10zł, potrzebujesz 1/4 takiego worka. Nawet jak weźmiesz jakiś piach z piaskownicy (tylko poobserwuj czy oprócz dzieci nie bawią się tam zwierzęta ;)) i go dobrze wypłuczesz, wyparzysz to będzie lepszy niż ten marmur. I może nawet za darmo.

Ta żabienica z pewnością lepiej będzie miała w takim podłożu, może nawet zacznie rosnąć a nie umierać. Do tego jakieś kulki gliniano-torfowe pod korzenie i od strony roślin mamy luz.

2. Oświetlenie. Zdecydowanie sprawdź barwę. Do tego akwarium 11W barwy 6500K to wystarczające źródło światła (a jak postawisz akwa przy oknie to nawet wymagające rośliny dadzą radę). Czas świecenia to z reguły 10h max, to do przetestowania na własnym zbiorniku, powoli wydłużając/skracając czas świecenia. Też jest to ważny element tej układanki, wpływający na kondycję roślin a ta z kolei na złe samopoczucie glonów.

3. Rośliny. Warto by było ich sporo, ułatwi to prowadzenie zbiornika. Postaraj się zdobyć jakieś szczepki mikrozorium, "posadzone" na korzeniu stosunkowo szybko się rozrastają zapewniając skutecznie redukcję nawozów ze słupa wody. Poszukaj roślin mniej wymagających, drobniejszych (tak aby optycznie nie pomniejszały zbiornika). Często można dostać za przysłowiową złotówkę nadwyżki z przycinki od kogoś z okolicy.

4. Obsada. Tu już wiesz co. Lepiej mniej jak więcej, myślę że mała ławica rybek odpowiednich do takiego litrażu dałaby lepszy efekt niż 2-3 za duże ryby.

 

Tyle mogę z mojej strony podpowiedzieć, co z tym zrobisz (czy radami innych osób) to już tylko Twoja sprawa.

Też mam małe akwarium, też popełniałem błędy. Ale to możesz sprawdzić w moim temacie który mam w podpisie.

A dodatkowo podrzucę do linka galerii pewnej osoby która na nasze forum zawitała z problemami z glonami i chorującymi rybami. Co wyszło z tego i jak zmieniło się jej akwarium możesz zobaczyć na fotkach. http://forum.superakwarium.pl/gallery/album/117-112-l/Szkoda, że obraziła się o jakąś pierdołę...

Powodzenia.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady.

Wymieniłam podłoże na piasek. Taki ze sklepu akwarystycznego ale wygląda jak ten z piaskownicy.
Rybki karmię mniej i rzadziej.  (może być raz dziennie ,co drugi dzień?Wcześniej karmiłam codziennie raz i sypałam chyba za dużo.)

Żarówka została narazie ta 11w. Światło pali się max 10h.
Wodę podmieniać będę do 5 dni po 6-7 litrów.

Narazie nie widać by się coś glonowatego pojawiało. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...