Skocz do zawartości

[100l] Problemy z nawożeniem


WitoldM
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Problemy z nawożeniem. 

 

Zbiornik: 100L (Standardowe profilowane, 80x40x35 bodaj) 

Oświetlenie: 4x18W T8 2x10000K 2x6500K 10H/dobę 

Grzałka: W związku z ostatnią falą upałów się pozbyłem 

 

Podłoże: 1cm warstwa gliny i na to najzwyklejszy bazalt, około 7cm grubości 

 

Obsada: To co mi zostało z poprzednich czyli 

-4x Kirysek pstry 

-2x Neon innesa 

-1x Jakiś bystrzyk 

-2x Pawie oczko + 3x średniej wielkości pawie oczka + 20-30 sztuk narybku 

 

Roślinki: 

-Hygrophila Polysperma 

-Anubias (jaki konkretnie nie wiem) 

-Moczarka kanadyjska 

-Vallisneria spiralis 

-Rotala rotudifolia 

-Ludwigia repens 

-Cryptocoryne wendtii 

-Cryptocoryne parva 

-Jakiś Ceratopteris, chyba cornuta ale głowy nie dam 

-Hydrocotyle leucocephalla 

 

Co2:Butla, jakieś 2b/s, całodobowo, dyfuzor lipowy 

Filtracja: Mechaniczny z deszczownicą, ale pojęcia nie mam jaki, FZN-2 Biologia, w całości wypełniony ceramiką(około 2l), mechaniczny czyszczę raz na tydzień-dwa, biologicznego nie czyściłem odkąd został zainstalowany. 

Karmienie: Od 2 dni mają lekką głodówkę raz dziennie znikomą ilością(są w stanie zjeść w minutę), wcześniej podobnie znikomymi porcjami 3x dziennie, zmieniłem im dietę bo gupiki zjadają wtedy więcej glonów, suchy pokarm 

Podmiany: Co tydzień 50% 

Pielęgnacja: Nie odmulam, czyszczę szyby co jakiś czas, robię przycinki hygrophili, pozbywam się liści które są w złym stanie, czyszczę filtr mechaniczny co jakiś czas. 

 

Woda: 

PH - 7.2 

GH - 25 

KH - 13 

Nh3 - 0(Lekkie zabarwienie testu jest, ale w kranówie mam to samo, nie wiem czy test nie wykrywa chloraminy, albo po prostu ma taki odcień przy zerowym amoniaku) 

NO2 - 0 

NO3 - 20 

PO4 - 2 

 

Wedle wodociągów mam około 380 mg/l caco3 i 20mg/l magnezu, uzupełniłem więc magnez do około 40mg/l. 

(Jeśli się nie pomyliłem 380mg/l caco3 to 150 samego ca, czyli po podzieleniu na 4 wychodzi 40mg/l około) 

Nawożenie: 

Potas: 13mg/l tydzień 

NO3: brak 

PO4: brak 

Fe: 0,5mg/l tydzień 

Mikro: wedle dawki na opakowaniu, kupiłem gotowca na allegro, niestety nie wiem co w nim jest, wiem, że ma w sobie poniżej 0,1mg/l żelaza, dawkuję raz na 2 dni i wtedy pomijam dawkę żelaza. 

NO3 i PO4 nie podaję, bo mam chyba w porządku a od kilku dni te wartości stoją w miejscu. 

 

Zbiornik wystartował w maju, stopniowo zwiększałem światełko, na początku miałem krótkie nitki, potem masakrycznie dużo długich, obecnie mam sporo krótkich, jednakże znacznie spowolniły wzrost. 

Jednakże same glony mnie średnio interesują(znikną jak będzie roślinności dobrze). 

 

Problemy: 

-Hygrophila, zaczyna gubić dolne liście, dzieje się to dość szybko, w dolnych liściach pojawia się spora dziura, po czym w 2-3 dni cały liść jest wchłaniany, roślinka rośnie szybko, około 3-4 cm/dzień. Dodatkowo, roślina ma bardzo długie międzywęźla, 4-10cm, liście się lekko zawijają na brzegach, niektóre są fioletowe(dotyczy starych i młodych) lub zdeformowane(dotyczy głównie starych). 

-Anubias, zarósł sobie nitkami, poza tym rośnie normalnie powoli, jak to ma w zwyczaju 

-Moczarka, po kupieniu zgniły prawie wszystkie liście, nowe pędy które wyrosły ze starych roślin wyglądają już normalnie. 

-Vallisneria spiralis, tragedia, liście odpadały, robiły się brązowo/białe, zarosły glonami, rośnie, ale niektóre nowe liście są całkiem białe. Niektóre jednak zaczynają rosnąć i nie wykazują takich oznak, na pewno rośnie w korzenie, może po prostu potrzebuje czasu. Usuwam liście które są totalnie zniszczone (staram się ograniczać syf w akwarium). 

-Rotala rotudifolia, rośnie tragicznie wolno, większość starych liści albo zarosła glonem, albo się rozpuściła. Nowe jednak wyglądają ok, z tym, że rosną w niezauważalnym tempie. Prawdopodobnie był to emers, więc się nie dziwie. Jednak tempo wzrostu młodych pędów jest podejrzanie wolne. 

-Ludwigia repens, rośnie dość wolno, stare liście albo odpadły, albo zgniły, nowe wyglądają ok, rośnie względnie szybko, jednak ma dziwne żółto-zielono-różowe liście. Część z nich się lekko deformuje, stożki wyglądają ok. 

-Cryptocoryne wendtii, raczej standard, trochę choruje, ale nowe liście wyglądają całkiem ok. 

-Cryptocoryne parva, rośnie, ale nowe liście robią się żółte, albo zarastają glonem, może choruje, dał bym jej trochę czasu. 

-Ceratopteris, pomijając leciutkie, wręcz pomijalne dziury na liściach, rośnie super, jakiś czas temu była blado-zielona, więc zacząłem podawać więcej żelaza i mikro(do poziomu jaki mam teraz). Po tym zrobiła się ładnie soczysto zielona. Zdecydowanie rośnie najlepiej ze wszystkich roślin. 

-Hydrocotyle leucocephalla, wzrost dobry. Starsze liście lekko brązowieją na brzegach. Młode są blade, jednakże nerwy zostają zielone. Po pewnym czasie od podawania więcej mikro i żelaza, jest jakby lepiej, każdy następny liść jest już w trochę lepszym stanie. 

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc:) 

http://www25.zippyshare.com/v/Hdb2KmiT/file.html 

http://www25.zippyshare.com/v/frhzarvY/file.html 

http://www25.zippyshare.com/v/7wM0Wtk1/file.html 

http://www25.zippyshare.com/v/RxKvd0PW/file.html 

http://www25.zippyshare.com/v/XrFg3LLR/file.html 

http://www25.zippyshare.com/v/UcKiJhiq/file.html 

http://www25.zippyshare.com/v/Pv95NxaC/file.html 

http://www25.zippyshare.com/v/fP9pJHXz/file.html 

http://www25.zippyshare.com/v/1zyio8JO/file.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie w nawożeniu jest problem.

Podłoże bym zmienił, jak widać służy tylko glonom (za chwilę dojdą jeszcze krasnorosty), taki dziwny ten bazalt. ;)

I świetlówki wymienił. Teoretycznie dużo światła, a roślinom go brakuje: zobacz jak rotala ciągnie do światła, barwa 10000k jest słaba, rośliny jej "nie widzą". Przydałoby się też popracować nad rozmieszczeniem roślin względem ich zapotrzebowania na światło, sadzenie np. rotali przy bocznych ścianach to jak widać średni pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże, na jakie i dlaczego. Coś szerzej bym prosił, bo z tym by się wiązał restart, do zrobienia, aczkolwiek sporo czasu to trwa.

Rotala jest prawie na środku, więc nie czaję za bardzo, to hygrophila jest po lewo. Rotali to prawie nie widać na tych fotach, ma może ze 3-4 cm.

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to piasek czy żwirek to nie ma znacznia, ważne aby pod korzeniami roślin dać np kulki nawozowe/gliniano-torfowe, a rośliny będą pięknie rosły. Przy okazji piasek jest bardzo uniwersalnym podłożem i wymaganym dla ryb dennych i pielęgniczek (przekopytanie dna i czyszczenie skrzeli - naturalne zachowania). Co do oświetlenia to tak jak Ahr pisał, świetlówki 10000K dają barwę której nie widzą rośliny. Zmień na 6500K lub 8000K. Pooglądaj sobie akwaria postawione na piasku :) sama natura. Polecam ze szczerego serca takie rozwiązanie :) Osobiście nie wyobrażam sobie inne podłoża dla ryb. Powodzonka.

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Co do oświetlenia to tak jak Ahr pisał, świetlówki 10000K dają barwę której nie widzą rośliny. Zmień na 6500K lub 8000K.

Ciekawe ... teoria .

 

WitoldM twoje  problemy z glonami to wynik zaniedbań  w codziennej pielęgnacji  szyby powinieneś przecierać co tydzień przy podmianie ,filtr mechaniczny czyścić przy  każdej podmianie ,odmulanie dna przy każdej podmianie w ten bazalt wchodzi cały syf  i cholernie ciężko go wyciągnąć ,a w twoim przypadku przy próbie odmulenia zapewne wyciągniesz nieco gliny do słupa wody .Na piasku takich kłopotów nie ma  syf  bardzo fajnie zbiera się wężykiem z powierzchni dna i nie trzeba odmulać przewracając dna .

Inna sprawa że warto mieć w obsadzie  np Otoski i Krewetki Ammano

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalczanie-glonow/658-przewodnik-glony-w-akwarium.html#1

 

Kolejna sprawa to filtracja  według mnie jest za słaba 

 

Co do parametrów to No3 -20 ok  ,ale PO4 zszedł bym do tych 1,5  oraz podniósł Fe do 1 .

Jaką masz rozpuszczalność Co2 w wodzie ?  masz jakiś stały test aby to sprawdzić  ?

 

Co do oświetlenia to  zamienił bym jedną 10K na typowo roślinną 8-8,5k dał ją na środek i poczekał na efekty . A najlepiej by było przejść na T5 24W lub PowerLed 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co2 - Można policzyć(mi wychodzi około 20mg/l), przy większej ilości jest lekka przyducha, sprawdzałem parametry rano i wieczorem, nie ma większej różnicy, co pozwala mi sądzić, że co2 jest sporo. Rośliny bąblują ostro.

Szyby przecieram czasem częściej, filtr mechaniczny napisałem że czyszczę raz na tydzień-dwa, spada wydajność to czyszczę.

Gliny nie wciągnę bo jest pod 6-7cm warstwą żwiru. I dodatkowo oddzielona od brzegów akwa.

Krewecie i otoski, tak myślę o tym, ale wolał bym najpierw roślinki jakoś ogarnąć.

Co do 10000K, no właśnie tak myślałem że Sylvania Aquastar plus 6500K będzie odpowiednie.

Odmulanie, hmm, no poeksperymentuję, nie robię tego, bo wiele ludzi pisze, że w akwa które ma być docelowo roślinniakiem to się mija z celem.

Filtracja, może Ja tego nie łapię, ale jeśli jest amoniak i no2 niewykrywalne, to filtracja jest chyba ok. Inna sprawa, że myślałem nad budową kubełka i na pewno to w końcu zrobię.

PO4 zejdę do 1.5 i zobaczę co się zmieni.

Fe, Ja się zastanawiam czy to przypadkiem nie jest jego nadmiar, dziury w roślinach to podobno objaw zatrucia żelazem.

Piszcie co myślicie i jakiś plan sobie sporządzę, dzięki za odzew :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich uwag:

 

 

Oświetlenie: 4x18W T8 2x10000K 2x6500K 10H/dobę

 

Trochę te 10 tys. K nie pasuje. Zmień na 6500K

 

Podłoże: 1cm warstwa gliny i na to najzwyklejszy bazalt, około 7cm grubości

 

 

Tu się zatrzymam, ale jednocześnie nie będę wdawać się w szczegóły naukowe. Dlaczego zastosowałeś glinę ? Pewnie sam nie wiesz. Bogate podłoże ? G.... prawda. Jest jedynie bogate w żelazo. Sprawdź skład w necie. Od strony kompleksów sorpcyjnych jest nawet pozytywnie wskazane. Bogate w żelazo.

 

Skład chemiczny gliny :

 

- SiO2   55,00 - 62,14 % 

- Al2O3   15,70 - 17,70 %

TiO2   0,70 - 0,90 %

- Fe2O3   6,09 - 7,90 %

- MnO   0,04 - 0,17 %

MgO   2,20 - 3,20 %

- CaO   0,33 - 0,81 %

-Na2O   0,06 - 0,26 %

- K2O   2,90 - 3,50 %

- P2O5   0,05 - 0,18 %

- strata praż.     7,04 - 13,40 %

 

skład mineralogiczny (kompleksy sorpcyjne):

 

- kwarc 17-25 %

- kaolinit 3 - 10 %

- illit 3 - 10 %

- hematyt 3 - 5 %

- plagioklaz < 3 %

- skaleń potasowy < 3 %

- goethyt < 2 %

- anataz < 5 %

- minerały mieszanopakietowe(wermikulit/chloryt, smektyt/illit)   32-53 %

- faza amorficzna 15 %

 

Podmiany: Co tydzień 50%

 

Po kiego aż tyle ? Prowadzisz nawożenie metodą EI ?

 

Woda: 
PH - 7.2 
GH - 25 
KH - 13 
Nh3 - 0(Lekkie zabarwienie testu jest, ale w kranówie mam to samo, nie wiem czy test nie wykrywa chloraminy, albo po prostu ma taki odcień przy zerowym amoniaku) 
NO2 - 0 
NO3 - 20 
PO4 - 2

 

Nh3 nie przejmuj się. Przy dojrzałym akwarium jest nieszkodliwe. Poczytaj o procesie dojrzewania. Dowiesz skąd ono się bierze.

 

Wedle wodociągów mam około 380 mg/l caco3 i 20mg/l magnezu, uzupełniłem więc magnez do około 40mg/l. 
(Jeśli się nie pomyliłem 380mg/l caco3 to 150 samego ca, czyli po podzieleniu na 4 wychodzi 40mg/l około)

 

 

Masz twardość 21,3 st. niem. Samego wapnia Ca2+ jest 152,1 mg/l. Zatem Ca:Mg = 4: 1. Zatem 38mg/l Mg. Dobrze policzyłeś.
 

 

Potas: 13mg/l tydzień 

 

Tu należy się poważnie zastanowić czy może nie przedawkowałeś lub za mało go nie ma. Może być zamieszanie na linii Ca:Mg:K

 

 

Fe: 0,5mg/l tydzień 

 

Po co aż tyle. Masz kilka roślin na krzyż. Masz sporo w glinie. Jeśli będą braki to wlejesz.

 

 


Mikro: wedle dawki na opakowaniu, kupiłem gotowca na allegro, niestety nie wiem co w nim jest, wiem, że ma w sobie poniżej 0,1mg/l żelaza, dawkuję raz na 2 dni i wtedy pomijam dawkę żelaza. 

 

Uroki internetu.

 

Podsumowanie moim zdaniem:

1. Sytuacja jest do opanowania.

2. Trzeba ogarnąć Ca:Mg:K. Sprawdź czy stożki wzrostu nie zamierają. Być może za mało K jest.

3. Ogranicz Fe. To, że lejesz nie znaczy, że rośliny mogą wchłonąć go. Współwytrącanie P i Fe.

4. Zielony pył na szybach (GDA). Obniż Ca i P.

 

I tested the water and I discovered a complex imbalance related to1) Ca: mg, too much Ca and 2) No3:Po4, too much Po4.
Three days later after we worked out on this imbalances the problem was solved.

 

 

 

Niektórzy uważają, że Ca:Mg powinno być odwrotne, tj. 1:4.

 

 

Teraz twoja decyzja: Walczysz czy robisz restart.

 

Ps. Filtracja jest ok. No2 niewykrywalne

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sytuacja wygląda tak.
Byłem w sklepie akwarystycznym który mi poleciła obsługa z drugiego sklepu. Gość zaczął ze mną rozmawiać co się dzieje w moim akwarium i rozmawiał ze mną z godzinę. Według niego problemem była glina i jej wpływ na żelazo w akwarium. Z tego co byłem mu w stanie wytłumaczyć, on strzelał w potas albo żelazo. Wróciłem do domu postanowiłem zrobić test i zalałem tygodniową dawkę żelaza w jednym strzale. Rośliny na drugi dzień strzeliły do góry. Jako, że miałem wyjazd do Anglii na prawie miesiąc, przed samym wyjazdem spuściłem wodę ze zbiornika wyjąłem rośliny, pozbyłem się gliny (syf straszny). Dałem tylko żwir bez kombinacji ,a na to piach(kiryski, może kiedyś jakieś pielęgniczki małe będą jak się sytuacja wyklaruje). Posadziłem rośliny, zalałem wodą ze zbiornika. Skontrolowałem testami wodę uzupełniłem nawozy. Zostawiłem kartkę z dawkami bratu, żeby co tydzień nawoził.
Po powrocie w zbiorniku było tyle zielska, że nie byłem w stanie zobaczyć w ogóle ryb. Nawozów w wodzie zero. Rośliny zeżarły wszystko. Oczywiście część roślin z braku papu zaczęła od dołu gnić. Ale te które wcześniej totalnie nie rosły się popodnosiły. Oczywiście wyskoczyły glony lekko(0 NO3 i jakieś 0,25 PO4), ale nie martwię się tym specjalnie. Wg. mnie za całe zamieszanie była odpowiedzialna glina i teraz wszystko wygląda jak wg. tego co piszą ludzie w internecie.

-Tak nawoziłem EI (z tym, że liczyłem ile mi pobierają rośliny, da się to zrobić robiąc testy codziennie i ładując wyniki w excela, korzystając z krzywych regresji liniowej).
-Filtracja, no tak myślałem, zresztą niektórzy twierdzą, że lepiej rośliny nawozić azotem w postaci amonowej, o ile akwa jest ustabilizowane.
-Świetlówki, wstrzymam się w związku z efektami.
-Mikro zmienię przy najbliższej okazji.
-Ca, Mg i twartość. Prawdopodobnie jak trochę z roślinami powalczę zaopatrzę się w RO i zacznę obniżać twardość (neony i jakieś pielęgnice w planach).

Za rady oczywiście dziękuję, z ciekawostek, o glinie czytałem w wielu miejscach w internecie stąd pomysł, jednakże doświadczenia z nią miałem (jak widać) kiepskie.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...