Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł dzień, kiedy utraciłem swojego samca Ivanacara. Zniechęciło mnie to mocno do dalszego trzymania tych ryb (zwłaszcza, że czułem się "spełniony" zasypując ponownie Polskę tym gatunkiem rozmnożonym nie na siłe).
 
Bawienie się w RO na nowym mieszkaniu jest trochę uciążliwe i powiem szczerze- samo 405L juz mnie w tym męczy, a co dopiero kolejne litry... I to w takim herbacianym wydaniu.
 
Kiedyś stwierdziłem, że gdybym miał likwidować BW, to chciałbym w tym zbiorniku coś z twardych wód...
 
Możliwości było od groma, ale coś mi nie pasowało w tych alternatywach. A to na SA twarde za mały baniak (pomijając Apisto, których nie chce obecnie), a to CA musiałbym miec monogatunkowe... Ato tamto, pitu pitu.
 
Zawsze lubowałem się w Tanganice i stwierdziłem, że czas na nowy projekt. Coś, co zawsze chciałem mieć w tym biotopie- tło strukturalne! biggrin.gif
 
Co tu więcej mówić... Kupiłem Ceresit CX5, piankę montażową, silikon i styropian... Zrobiłem. 
 
Wymiary 90x45x32cm 
 
Filtracja HMF napędzany Aquael Circulator 500
 
Oświetlenie 2x 3W GU10 LED SMD 6000K
 
Podłoże Piach do piaskownic firmy SOBEX
 

Proces powstawania tła był dokumentowany byle cebulowym aparatem w tel. więc nie pokazuje tego na forum, ale... I tak uważam, że nie ma co tu pokazać. Wycinanie "skał", pokrywanie CX'em, wklejenie do baniaka i tyle. Jest tego od groma w necie...

Widok ogólny akwarium 
d315c78194032de9.jpg

Bardziej z lewej...
27160944ba700449.jpg

Zbliżenie na lewą stronę. Tło po prawej dochodzi do frontu baniaka. Tutaj tego nie ma. Z prostej przyczyny. Chciałem mieć miejsce na termometr i tyle biggrin.gif.

49770d75e05fe966.jpg

Widok z łóżka. Gdy siedzę sobie/ leże smile.gif
f5ab38ba227a7f4d.jpg

No i minitemat, który chcę poruszyć. Generalnie jest to kwestia, która rozwinie się w czasie, ale... trwałość wykonanego tła.

a07138d49e8d4596.jpg

Teraz będzie pitolenie o tle- zaprawie. JEżeli Cię to nie interere, opuść parę linijek

Jak widać tło idealne nie jest- moje pierwsze.

Co zauważyłem podczas tworzenia tego tła. Faktycznie nie można bawić się w nakładanie kolejnych warstw po dobie od położenia poprzedniej.

Ja się skusiłem i żałuje. Miejsca, które poprawiałem w wodzie lubiły sobie odpaść. ALE! Dzieje sie to tylko z CXem, który jest na piance. Nie wiem czy to kwestia samej pianki czy nie. Z styropianem problemu nie miałem i nie mam.

Mam 3 miejsca gdzie zaprawa mi odpada. Udało mi się je względnie zasłonić i tutaj właśnie czas pokaże czy tło bedzie wymagało poprawki czy też nie. 

Stukałem palcem różne miejsca. Tam gdzie początkowo odpadło 2x2cm placki po stuknięciu ubytek robił się większy, nawet do 5cm. Na tym się stopowało i dlatego na razie nie chce się dalej z tym bawić. Skoro reszta sie trzyma to liczę, że tak będzie i z czasem glon przysłoni brzydsze miejsca. Jezeli jednak tło z czasem bedzie sie psuć to prawdopodobnie będę próbował je poprawić. Trudno smile.gif.

Miejmy to jako mój swoisty eksperyment. Pobawie się też tą zaprawą na piance innej firmy i zrobie tez 100% styropianowe tło do czegoś tam. Wyniki będę opisywać tutaj i pozostaną one dla potomnych.

Ale dosyć o tle. Nie wszyscy chcą o tym czytać!

Większość z Was zastanawia się pewnie pod jakie ryby akwarium powstało. Ja otwarcie przyznaje, że NIE WIEM.

Mam trochę możliwości i dlatego jeszcze jest to luźny temat.

Ogólnie spodobały mi się najmniejsze z Julido- Julido trans. "Kisi", których samce osiągają 5-6cm. Zastanawiam się czy nie warto by sprawdzić tych ryb w takim zbiorniku. Zobaczyć czy potrafią stworzyć kolonie.

Albo złote ocellatusy, ryby, które podobały mi się od zawsze...

Myślę też by namnożyć swoje osobiste ExL. sp. ornatipinnis Zambia i zrobić z nich układ 3+3. Może być ciekawie...

Aranżacja
Wiekszą jej część pożera tło. Z racji tego starałem się być minimalistą i nie nawalić nie wiadomo ile kamieni.

Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że np kamień po lewej stronie (przy HMF) średnio pasuje do reszty mimo tego, że jest wysmarowany CX5. To taki tymczasowy głaz, który może z czasem zostanie zastąpiony czymś bardziej odpowiednim. 

No i na środku może dodam jakiś głaz jeszcze, tak by nie było pusto na tym piasku (który swoją drogą aż taki koszmarny nie jest. Chyba nawet ładniejszy od typowego białego).

Muszli nie sypałem wiecej bo nie wiem co chcę za ryby. Albo się doda albo ujmie smile.gif.


Podsumowywując:

-To mój pierwszy projekt z tłem wew. DIY, wyciągnąłem pewne wnioski i prowadze "obserwacje" techniczne biggrin.gif.

-Obsada jest do ustalenia

-Aranżacja może ulec pewnym zmianom

-Mam nadzieje, że z czasem będzie to wyglądać maksymalnie naturalnie. Już przy budowie tła starałem się, by kamienie wyglądały jak mini rumowisko. Udało się?



Pozdrawiam, Pleyu.
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tło palce lizać, mnie się bardzo podoba :D Jedyne, co bym rozważył poeksperymentować, to zwiększyć efekt wspomnianego rumowiska 'podpierając' ten większy kamień strukturalny na środku tła dwoma-trzema kamieniami, wyglądałoby jakby ta sterta faktycznie 'wsypywała' się do akwarium.(?)

 

Co do rozważanej obsady w kwestii wężogłowych czytałem bodajże, że jak na naskalniki są wyjątkowo nienawistne dla swoich pobratymców, ergo po dobraniu się i przetrwaniu więzi pary, a następnie odchowaniu potomstwa, rodzinka mogłaby być dysfunkcyjna i się zawzięcie mordować. Z drugiej strony czytałem też artykuły jakoby te ryby mogły nawet współgrać z muszlowcami w średnich zbiorniczkach i tworzyć szczęśliwe rodziny, więc możliwe, że to kwestia ich indywidualnego charakteru, a piękna na pewno ciężko im odmówić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczena mi opadła ... Pley, czy tobie kiedykolwiek coś nie wyszło?

 

Patrzę na te zdjęcia i tak sobie myślę, że gdyby uciąć trochę światła, wyszłaby taka przyciemniona grota. Takie moje fanaberie :P Strasznie lubię takie gry świetlne w zbiornikach :>

Te kissi rzeczywiście ładne, ciekawy jestem co wybierzesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc nowy temat z tangą pomyślałem sobie "no co tu można wymyślić nowego.. pewnie znowu kilka kamyków i po aranżacji", a tu takie zaskoczenie. Bardzo ładnie wyszło Ci to tło Pley'u :) Podoba mi się klimat w baniaku i czekam na dalszy rozwój. Szacun za robotę! :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to zwiększyć efekt wspomnianego rumowiska 'podpierając' ten większy kamień strukturalny na środku tła dwoma-trzema kamieniami, wyglądałoby jakby ta sterta faktycznie 'wsypywała' się do akwarium.(?)


Bardzo fajny pomysł. Prawdopodobnie skorzystam :). A żeby dodać rumowisku efektu to dodałbym pare tez mniejszych kamieni obok rozsypanych :).

 

Szczena mi opadła ... Pley, czy tobie kiedykolwiek coś nie wyszło?


Wiele rzeczy, ale praktyka robi swoje :). Dziękuje.

 

Pleyu szacunek za włożoną pracę i efekt jaki udało się osiągnąć.


Dzięki wielkie :)

 

a tu takie zaskoczenie. Bardzo ładnie wyszło Ci to tło Pley'u Podoba mi się klimat w baniaku i czekam na dalszy rozwój. Szacun za robotę!


No sam byłem przykładem typowych zbiorników z Tanganiką- niebieskawe oświetlenie, niebieskie tło i tyle. 

Teraz chciałem coś innego :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zbiornik ma miesiąc i 1 dzień.

Jakie wnioski? Oszczędność nie popłaca. Taka pierdoła ( pianka ), a jaką może stanowić różnice...

Moja pianka (najtańsza) nie tworzyła dobrej przyczepnosci dla ceresitu, więc ten odpadał. 
Ostatecznie dziś na chwile spuściłem wodę, poprawiłem pare kamieni CXem i zaleje zaraz spowrotem. 
Jeden kamień niestety się odkleił, więc go już nie mocowałem, ale to mała strata.

Projekt uważam za średnio udany i stwierdziłem, że jeżeli teraz po zalaniu odpadną mi kolejne elementy tła to będę się starać by glony zakryły niedoskonałości mojej robocizny.


Obsada już niemalże ustalona. Pierwszy gatunek już na pokładzie, niedługo wyląduje w tym zbiorniku smile.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

83d6e6524ceb5ebf.jpg

Glon dopiero złapała jedna skała. Jeszcze trzeba poczekać z 2-3 miesiące i będzie to wyglądać naturalnie. Mam nadzieje, że glon pokryje niektóre zacieki, które powstały podczas poprawiania tła, a zauważyłem je dopiero po ponownym zalaniu szkła :D.

Ustawiłem inaczej "Żarówki" GU10 LED. Świecą nie bezpośrednio nad taflą, a pod kątem 30 stopni. Daje to świetne refleksy, których niestety na zdjęciu nie ujrzycie.

Ciągle jednak myślę nad obsadą. Chyba naprawdę wrzuce tutaj małe Julidy bo chciałbym by skały były wykorzystane.
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciągle jednak myślę nad obsadą. Chyba naprawdę wrzuce tutaj małe Julidy bo chciałbym by skały były wykorzystane.

No Julido to fajny pomysł, zwłaszcza ze względu na aranż i to że tworzą coś na kształt koloni co przy jednogatunkowym baniaku ma znaczenie w moim przekonaniu. Ale dla nich to chyba tych skał musiałbyś dołożyć nieco, nie sądzisz?

A jeśli Julido to który gatunek? Bo ja mam ornatusy i piękniejszych kolorów nie mogę sobie wśród mniejszych Julido wyobrazić (żółty brzuszek i niebieskawe płetwy robią wrażenie ;) ).

 

A propos Julido to moje się zaczęły trzeć dopiero jak im w ich skałach dałem anubiasa który zapuścił sporo korzeni. Może też pomyśl o takich 1-2 anubiasowych akcentach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubie zielska w Tanganice, a zwłaszcza Anubiasów, które są z Afryki Zachodniej :).
Skał nie muszę dodawać imho to samo tło jest wykonane w taki sposób, by zapewnić dużo szczelin.

Ja chce najmniejsze Julidy i w związku z tym eksperymentowałbym z obsadą. Chce Julidochromis transcistrus "Kissi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz od początku moje zdanie, ale i tak pospamuję Ci w temacie ;p

Bardzo fajny pomysł i wykonanie całości, zaś efekt końcowy zdecydowanie wart włożonej w niego pracy.

Dodanie większej ilości kamieni było dobrym posunięciem.

 

Co do obsady to znając Ciebie i Twój gust na pewno będzie na co popatrzeć :)

Wiesz co ja bym tu na Twoim miejscu wpuściła :D (tak, jestem strasznie monotematyczna).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wybrałbym ocellatusy. Znajomy ma własnie połączenie wielkookich muszlaków z wężogłowami i zachowanie rybek jest bardzo ciekawe bo ani jedne ani drugie nie odpuszczają :D. Żaden gatunek nie chce dać się zdominować. Trzyma je w 100l i wszystko jest cacy. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Widać, że skłonność do skałek pozostała, bo jak na SA to aranż mocno skalny :)

Szkoda mi Twojej tangi, bo była cudna... ale rozumiem też potrzebę odmiany, dlatego duży plus za ten baniaczek, bo jest bardzo ciekawy :)

Miałem borelki w swoim SA, bardzo ładne i spokojne ryby (żałuję że przez jakieś choróbsko straciłem swoje SA :( ).

Kiedy planujesz je wprowadzić i w jakim układzie? (bo ja bym się tu pokusił o coś rzędu 3+3)

 

PS. Czemu jako towarzyszące dałeś akurat endlerki? Producenci żywej karmy?? :P

Mnie by tu bardziej pasowało stadnko bystrzyków amandy, ich pomarańcz pięknie by się komponował z Twoim aranżem i kontrastował z borelkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...