Skocz do zawartości

Problem z żabienicami


SOP3L
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Szybko opiszę z czym ma problem:

 

Trzy tygodnie temu zamontowałem dodatkowe oświetlenie do mojego akwa w postaci 2 halogenów ledowych. Rośliny ruszyły jak szalone. Po 2 tygodniach zmniejszyłem długość świecenia z 12h na 10h. Po trzech dniach w żabienicach zaczęły robić mi się przeźroczyste plamy na liściach, które później przekształcały się w z dziury do tego stopnia, że wszystkie liście tak jakby się rozpuściły.

 

Teraz trochę o akwa:

- 54l

- świetlówka 15W + 2x7W LED barwa zimna biała

- aktualnie 10h świecenia

- nawożenie CARBO 3-5ml dziennie + PROFITO 8ml co tydzień po podmianie

- obsada:

   *10 x Neon Innesa

   *4 x kirys panda

   *ok 20x krewetka Red Cherry

 

Domyślam się, że rośliny dostały dodatkowy bodziec świetlny, ktory spowodował ich szybszy wzrost a co za tym idzie rośliny pobierały więcej składników odżywczych z wody co doprowadziło do częściowego wyjałowienia jej z micro i macro i rośliny zaczęły gnic?

 

Proszę o wasze opinie. 

 

 

W załączniku zdjęcia:

 

 


 


Edytowane przez SOP3L
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 
Domyślam się, że rośliny dostały dodatkowy bodziec świetlny, ktory spowodował ich szybszy wzrost a co za tym idzie rośliny pobierały więcej składników odżywczych z wody co doprowadziło do częściowego wyjałowienia jej z micro i macro i rośliny zaczęły gnic?
 
Proszę o wasze opinie. 
 

Bardzo dobrze wyciągasz wnioski ,dałeś roślinkom światło DUŻO światłą to teraz daj im jeść .

 

A co do samego światła to jeśli dobrze liczę(7 W led to  zwykłe 14W świetlówkowe ?) to masz prawie 0.8W/L  bez Co2 przy takim świetle to sorry .... carbo nic ci tu nie da ...stawiaj  bimbrownie  i daj roślinom nawozy ,choćby kulki G-T

 

Na temat  tego gruzowiska/podłoża i kirysów panda się nie wypowiadam :eek: :eek: :eek:

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skąd wiesz jakie mam jeszcze rośliny?
Jakbyś dokładnie opisał akwa, to byłoby wszystko jasne. ;)

 

 

 

czarny piasek frakcji 0,3 - 0,8mm.
Nie ma takiego piasku. Więc z pewnością jest niewłaściwy dla  kirysków.

 

Co do roślin, to możliwe że brakuje im makro, skoro podajesz mikro i węgiel. Potas można dać w ciemno, resztę pokazałyby testy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SOP3L, dnia 16 Cze 2015 - 19:24, napisał:snapback.png

czarny piasek frakcji 0,3 - 0,8mm.

Nie ma takiego piasku

 

 

 

Jak nie ma? W aukcji pisało, że jest to czarny piasek kwarcowy frakcji 0,3 - 0,8mm (tak wiem, nie ma czarnego kwarcu więc jest to zapewne bazalt). Niestety nie ma już tej aukcji na której go kupowałem więc nie pokażę jak wygląda...

 

 

 

SOP3L, dnia 17 Cze 2015 - 20:51, napisał:snapback.png

Skąd wiesz jakie mam jeszcze rośliny?  ;)

Widzę po zdjęciu, pomimo tego, że to tylko wycinek akwarium domyślam się czego można się spodziewać w dalszej części.

Sam kiedyś też zaczynałem, więc wiem jak wygląda takie akwarium.  :)

 

 

 

Może nie jestem jakimś znawcą akwarystyki, bo człowiek uczy się całe życie, ale nie jest to też moje pierwsze akwarium ;-)

Edytowane przez SOP3L
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tak wiem, nie ma czarnego kwarcu więc jest to zapewne bazalt

A bazalt ma ostre krawędzie, więc...

 

 

 

Może nie jestem jakimś znawcą akwarystyki, bo człowiek uczy się całe życie, ale nie jest to też moje pierwsze akwarium ;-)

Nie tylko Ty ja też się uczę, ale trochę tego już "przeszedłem" i mniej więcej wiem czego się spodziewać.

Żeby pokazać mi, że się po prostu mylę zrób zdjęcie całego akwarium. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co widnieje na zdjęciu to nie jest żabienica tylko tak jak pisał Mapet  kryptokoryna. Ona potrzebuje żyznego bogatego w wartości odżywcze podłoża. To, co widać na zdjęciu to wygłodniała roślina i typowy objaw "choroby zwartek". Ona ciągnie więcej z podłoża niż wody, ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy. Poza tym kryptokoryna jest bardzo czuła na zmianę warunków bytowych, wiem to pod sobie. Wystarczyło dołożyć dodatkowe oświetlenie, aby roślinka marniała. Po miesiącu zaczęła się odbijać i rozrosła się ogromnie. Dołożyłem drugą świetlówkę z barwą ciepłą i znowu marniała, aby po miesiącu odbić. W sklepie zoologicznym eksperymentowaliśmy z tymi roślinkami. Są moce jak się dobrze ukorzenią, ale nawet najmniejsza zmiana im szkodzi, ale gdy ma dobre podłoże odbija błyskawicznie 

Edytowane przez attack89
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...