Skocz do zawartości

Plany zbiornika 450l LT


przemeee
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam zbiornik 150x50x60h i chce z niego zrobić typowy zbiornik LT.

Akwarystyką zajmuje się już bardzo długo (10lat). Posiadalem akwarium biotopowe BW, holenderskie i na początku towarzyskie. Teraz po raz pierwszy chciałbym spróbować swoich sił w LT bo 450l z światłem 0,7W/L + Co2 i ciągle nawożenia i podmiany odpadają.

Więc jak narazie przedstawię swoje plany i poglądy i poproszę o ich skorygowania.

 

Na dno będzie ziemią ogrodowa (na ziemię najlepiej chciałbym piasek zwykły z marketu, ale czytałem że lepszy będzie żwir (jaki?).

Oświetlenie to wbudowane w pokrywie 2x36 W I dodałbym 2x80 W t5 co dałoby 0,51W/L. Myślę, że idealnie pod LT z wysokością 60cm.

Filtr mam jbl e1500 więc myślę,że z deszczownicą będzie ok.

Rośliny planuje nie jakieś bardzo wymagające. W akwarium będzie mnóstwo korzeni i obsadzie je mchami, anubiasami i Microsorium więc korzenie na których je umieszczę dadzą rośliny w górę o 15cm i światło będzie mocniejsze.

Do tego echindorusy,zwartki,kryptokryny,nurzańce.

Jakieś łodygowe typu ludwigia, cabomba i jakieś jeszcze dadzą radę???

Jak narazie to tyle z moich przemyśleń. Proszę o przeanalizowanie moich "rozkmin".

Czy wypali taki plan???

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na dno będzie ziemią ogrodowa (na ziemię najlepiej chciałbym piasek zwykły z marketu, ale czytałem że lepszy będzie żwir (jaki?).

Możesz dać piasek, jest równie dobry jak żwir, a nawet z wielu powodów lepszy :) Żwir ma tylko tę przewagę że się tak nie brudzi, bo odchody ryb spadają pomiędzy ziarna.

 

 

 

Do tego echindorusy,zwartki,kryptokryny,nurzańce. Jakieś łodygowe typu ludwigia, cabomba i jakieś jeszcze dadzą radę???

U mnie w małym LT daje radę Ludwigia repens, rotala green, bacopa, heteranthera zosterifolia, staurogyne repens i echinodorus tenellus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Żwir ma tylko tę przewagę że się tak nie brudzi, bo odchody ryb spadają pomiędzy ziarna.

Ja nie uważam, że to jest przewaga żwiru. ;) Później wychodzą problemy z podniesionym DOC (glony z tego powodu) i czasami nawet chorobami ryb od tego, bo to tam gnije...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Limak86, dnia 16 Cze 2015 - 07:53, napisał: Żwir ma tylko tę przewagę że się tak nie brudzi, bo odchody ryb spadają pomiędzy ziarna. Ja nie uważam, że to jest przewaga żwiru. ;) Później wychodzą problemy z podniesionym DOC (glony z tego powodu) i czasami nawet chorobami ryb od tego, bo to tam gnije...

Nie polemizuję, że możesz mieć rację :) Niemniej to co napisałem jest powtórzeniem teorii choćby Pani Diany Walstad o LT, która utrzymuje, że wszelkie szczątki (np. odcięte korzenie roślin) i odchody stanowią "zasilenie" dla powoli wyjałowiającego się podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...