Skocz do zawartości

Bojownik jawajski Betta picta


splend
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bojownik jawajski Betta picta

 

betta_picta_male_2.jpg

 

Rodzina: guraminowate ( Osphromenoidae )

 

Występowanie: Jawa i Sumatra

 

Długość: do 6 cm.

 

Dymorfizm płciowy: płetwy samców są zakończone bardziej szpiczasto. Samice są nieco mniejsze i pełniejsze w partiach brzusznych.

 

Usposobienie: jest to spokojna i towarzyska rybka którą można z powodzeniem hodować w parach, w wielogatunkowym akwarium razem ze spokojnymi rybami o podobnych wymaganiach.

 

Akwarium: dla parki ryb wystarczy akwarium o długości co najmniej 40 cm. Akwarium z tymi rybami powinno być częściowo dość gęsto zarośnięte z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania. Powinno ono być również udekorowane korzeniami jak i większymi kamieniami.

Parametry wody powinny być następujące: pH 6-7, GH 4-12 i temperatura 24 -26*C.

 

Rozmnażanie: ryba jajorodna. Bojowniki te w przeciwieństwie do wielu innych gatunków ryb z rodziny guraminowatych nie budują pienistego gniazda. Ikra podobnie jak u gębaczy jest inkubowana w pysku. Do tarła najlepiej przygotować akwarium o długości około 40 cm, gęsto zarośnięte roślinami oraz dość niskim poziomie wody (15-20 cm ) o temperaturze 26-28*C.

Podczas aktu płciowego samica przeważnie składa ikrę do zagiętej płetwy odbytowej samca gdzie ikra jest zapładniana, po czym bierze ją do pyska i wypluwa w stronę samca który ją zbiera i przechowuje w swym pysku. Młode wylęgają się po około 2-3 dniach, ale jeszcze przez około dwa tygodnie przebywają w pysku samca.

Młode rybki kiedy zaczynają już pływać po akwarium są dość duże przez co można je od początku karmić najdrobniejszą artemią, a także bardzo drobną suchą karmą.

Z racji tego ze tzw labirynt umożliwiający tym rybom oddychanie powietrzem atmosferycznym wykształca się u narybku po około trzech tygodniach, akwarium z narybkiem powinno być delikatnie napowietrzane.

W gęsto zarośniętym akwarium jednogatunkowym rybki te przystępują często do tarła samoistnie.

 

Pokarm: można rybom tym podawać zarówno pokarmy żywe mrożone jak i suche. Z żywych i mrożonych pokarmów najlepsze będą larwy komarów, wodzień, rozwielitka.

 

Ciekawostka: oprócz tego gatunku są jeszcze inni przedstawicieli rodziny guraminowatych ( labiryntowców ) którzy podczas rozrodu nie budują typowych dla labiryntowców pienistych gniazd, a za to wzorem gębaczy inkubują ikrę w pysku.

 

Autor opracowania: splend

Źródło zdjęcia Seriouslyfish.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...