Skocz do zawartości

Zakładanie krewetkarium 25L


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Przyszedł czas na mnie żeby zmienić moją obsadę i chcę mieć krewetki. W końcu :) Ale mam mały problem i wiem że co osoba to inne zdanie.

 

Nie wiem co z podłożem i jego granulacją, nie mogę się zdecydować.

Myślałem o jakimś aktywnym ale nie miałem nigdy takiego i nie wiem jak się go używa czym się zalewa itp. dodam że mam filtr RO. Po prostu nigdy nie miałem z takim czymś styczności. A po drugie jak mam filtr ro to czy mi się opłaca kupować podłoże aktywne.  

Albo jakiś zwykły żwir czarny (mam kulki g-t) ale też jaki pod krewetki?

 

Roślinki jakie mam to zostaną użyte w baniaku: mały heniek, jakiś mech, wątrobowiec (bardzo ładnie mi urósł i będzie na całej bocznej ścianie), ludwigia peruviana i jeszcze dwa rodzaje ale wypadło mi z głowy teraz :P

Akcesoria jakie mam:

Filtr wewnętrzny przerobiony że mam kubeł obok akwarium z ceramiką i przez niego leci woda do akwarium

Termometr

Żwirek jasny (ale chyba nie będzie pasował moim zdaniem)

No i bimbrownia

 

Mam korzeń z graba który mi z czerniał ale chyba to nic złego?

 

Wody 50% bym wlał do świeżego zbiornika żeby szybciej dojrzał. Filtr byłby też nie wyczyszczony.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie bardzo wymagające rośliny chcesz mieć....ale dla krewetek to mchy  a one nie wymagają jakiegoś super podłoża .

Najtańszym kosztem proponował  bym zwykły piasek z marketu np SOBEX  10zl 20KG. Mały heniek potrzebuje światełka i co2  aby coś z tego ładnego było   jak chcesz trawniczek  to może hydrocortyne sp japan szybko rośnie mało wymagająca i trawniczek zrobisz.

 

Jakie krewetki planujesz trzymać jeśli zwykłe RC to tak jak wyże i woda kranówa  jeśli coś bardziej wymagającego to popatrz na dedykowane podłoża dla krewetek + woda RO i trzymanie odpowiednich parametrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie bardzo wymagające rośliny chcesz mieć

takie jak napisałem w poście :) Chyba ci umknęło... z małego heńka chce trawniczek. Wszystko mi rośnie ładnie. Wątrobowiec będzie na całej bocznej ścianie więc to dużo plus jeszcze jeden rodzaj mchu mam. Myślę że wystarczy.

 

Co chodzi o podłoże to myślę nad czarnym, bo ładnie będzie to wszystko się komponować na czarnym tle i podłożu. Nie wiem ile tego i jaki rodzaj. piasek czarny?? Jest takie coś? A może Aqua artu jakieś? Benibachi za drogie. 

 

Co do wody to moja kranówka odpada bo za twarda. Wodę robię filtrem RO + mineralizator pomarańczowy v4. Chociaż nie wiem czy nie będę musiał zmienić go. Czekam dalej na odp ;)

 

A co do krewetek to RC na początek bo nie mam doświadczenia z tymi stworzeniami a one są chyba najlepsze dla początkującego 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy krewetkach dozowanie CO2 odpada.

One lubią dobrze natlenioną wodę.

A co ma jedno do drugiego ?

 

Widziałem kilka baniaków  z  wymagającym zielskiem i CO2 a obsadą były  krewetki.

Ale CO2 podawane z butli ,a nie z Bimbrowni jak autor planuje

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chodzi o co2 z bimbrowni to ja się nie martwię. Na yt jest mam kilka kanałów gdzie ludzie dozują w krewetkarium CO2 z bimbru i nic się nie dzieje krewetkom. Kwestia dobrego zacieru i rozpylania. Nie wydaje mi się żeby to był jakiś problem. Rozumiem jakbym nie miał odpowiedniego ruchu wody i gazował jak szalony. A mój zacier jest słaby bo wiem że to mały zbiornik i można zrobić przyduchę. 

 

Dalej nie wiem co chodzi o podłoże. Moje zapytanie stoi w miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja widziałem krewetkaria gdzie było dozowane CO2 i były zgony i lament "dlaczego krewetki padają?".

Sam miałem krewetkarium z butlą i co tydzień wyjmowałem truchła albo znajdywałem sucharki na podłodze. Pozbyłem się butli i zgony się skończyły.

Krewetki są bardziej wrażliwe od ryb na złe warunki.

Gazowaniu zbiorników mówię stanowcze "nie".

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę podawał CO2 a jak coś będzie nie tak to przestane. Są różne przypadki i zdania. 

Dalej nie wiem co z podłożem, czepiacie się CO2 a na pytanie o podłożu nie ma jakiejś odp... Najwięcej macie do powiedzenia jak coś według was jest złe, typu: " ja miałem tak to Ty też tak będziesz miał". Dziwne że inni podają CO2 i też z bimbru i nie narzekają... 

 

Mam Twoje zdanie na uwadze i będę tego pilnował. Czekam na odp co chodzi o podłoże... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sam sobie zadać pytanie co chcesz posiadać? Jakie krewetki i jak bardzo wymagające rośliny.

Oraz istotną sprawą jest to ile chcesz przeznaczyć na to pieniędzy.

Jeśli chcesz bardziej wymagające gatunki krewetek  to na pewno łatwiej jest prowadzić taki zbiornik na granulacie typowo pod krewetki.

Co nie znaczy, że na zwykłym  żwirku z RO i dobrym mineralizatorem jest to niemożliwe. Jeśli chcesz mieć roślinne krewetkarium to dobry granulat pod rośliny i tu też istnieje opcja tańsza czyli żwir z własnoręcznie skomponowanym podkładem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie co chodzi o rośliny to macie napisane w pierwszym poście, ręce opadają. To co tam napisane to to chce zostawić. A krewetki RC i też było pisane wyżej. Czytajcie ze zrozumieniem bo z tematu robi się śmietnik i ciężko będzie go ogarnąć.  

 

Wszystko co mam jest napisane w pierwszym poście.

 

Głównie rozchodzi się o podłoże, i mineralizator.

Kupiłem pomarańczowy v4 ale podaje go mniej niż na etykiecie i chciałbym go skończyć bo jest prawie cały. Będzie się nadawał czy musi być jakiś firmowy? 

Podłoże nie wiem jakie i ile do 25L. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja jadę na DISCUS.  Do podmiany raz na 2 tyg ( 8l  wody ) daje 2ml proszku więc mineralizator jest bardzo wydajny. W połączeniu z nim mam w zbiorniku PH ok 6,7 GH 6 KH 3. 

 

 

Tu wszyscy czytają ze zrozumieniem i odpowiedz już padła.

 

Pod krewetki wymagające  -  najlepiej gotowy granulat stabilizujący parametry wody - BENIBACHI

 

Pod RC możesz dać -  piasek, żwirek, a jeśli chcesz mieć bardziej wymagające rośliny dajesz albo podkład pod to albo zalewasz zbiornik na granulacie typowo pod zbiorniki roślinne np. ADA amazonia.  lub  Aqua art.  aquasubstrate II.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do krewetek to RC...

Jeżeli chodzi o rośliny to chyba już wiesz jakie mają wymagania skoro Ci dobrze rosną.

A odnośnie krewetek to dowolne podłoże ( piasek/ bazalt granulacja najlepiej max. 3mm ) i do tego dla roślin kulki g-t, woda kranówka, temp. max. 25C, mineralizator zbędny do kranówki.

Ile podłoża to zależy jaką chcesz warstwę.

Przelicznik: dł.xszer.xwys./1000, czyli przy standardzie 25L akwa i średniej warstwie podłoża 40x25x5/1000=5L

Edytowane przez Sławek121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. hmm no dobra ale substrat np ASII+ zalewa się kranówką czy mogę Wodą z RO? Bo mam RO i chciałbym żeby był dalej używany w sumie to jestem zmuszony używać RO bo w kranie mam gh około 30'n (dosłownie). I tak sobie myślę czy samo RO + mineralizator pomarańczowy v4 wystarczy. W sumie podłoże chyba zrobi swoje?? 

 

A i dzięki za przelicznik :)) użyłem kalkulatora ale nie byłem pewny jego przeliczenia więc wolałem isę upewnić

 

2. W lato jest gorąco i często mam 30'C w baniaku i czy krewetki wytrzymają to? 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASII+ zalej sobie 50% kranovitem + 50% RO ...żadne mineralizatory  nie są ci potrzebne tym bardziej ze chcesz trzymać RC  które spokojnie dają radę na zwykłej kranówce bez żadnych udziwnień .

 

AS II +  nie polecam  .Miałem ten substrat .... jest to gotowe podłoże pod roślinki  które rzekomo  jest rzyzne przez 3 lata  u mnie po roku stało się jałowe

 

Daj zwykły kwarcowy piach + kulki GT pod rośliny  wodę zalej 50 % kranovit +% 50 % RO  najprościej i najlepiej pod to co chcesz trzymać .

 

 

Co do temp możesz wodę chłodzić  np montując wentylator nad lustrem wody 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj zwykły kwarcowy piach + kulki GT pod rośliny

właśnie tak myślałem nad tym rozwiązaniem. Chciałem benibachi ale za drogo jak dla mnie. Myślałem o ASII+ ale są podzielone opinie. Jak mówisz że słaby to nie bd stosował. 

 

 

wodę zalej 50 % kranovit +% 50 %

 za dużo bo wraz jest za twarda. Lałem 1L kranovitu na 4L destylki żeby było w miarę ale po jakimś czasie zaczęły się pokazywać nitki delikatne dlatego teraz daje mineralizator i 100% RO. 

 

 

Co do temp możesz wodę chłodzić  np montując wentylator nad lustrem wody 

no tak ale sensu nie ma żeby chodził cały dzień... ciekawe czy można go zrobić z automatu żeby się wł. Np czujnik w wodzie i jak by dobijało do 30' to by się załączał wiatrak i zbijał temp do np 25' i się wyłączał. Pomysł dobry tylko gorzej u mnie z wykonaniem. 

 

Dzięki za odp na moje główne pytania. Mam jeszcze kilka ale muszę sobie ułożyć pomysły i będę pytał dalej. 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny a zwłaszcza mchy najlepiej rosną do 25C. Zresztą jest zasada, czym masz niższą temperaturę tym glony mają gorzej.

Ja granulaty zalewałem i kranem i RO  i jeden i drugi sposób   miał plusy i minusy.

 

Tak wygląda moje krewetkarium 25l.

 

Miłego oglądania :)

 

Tu 9 miesięcy po zalaniu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8

 

Tak obecnie 500 dni po zalaniu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

 

Dziś zbiornik przeszedł spore koszenie, następne za 2 miesiące. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator mam z chłodzenia procka i do 25L powinien wystarczyć. Co do regulatora porozglądam się za tym no chyba że znajdę coś innego. W sumie potrzeba mi tylko na "sezon" więc nie chce kapusty wydawać nie wiadomo ile. Chociaż ten drogi nie jest szczerze mówiąc, myślałem że są drogie...

 

Weder Twojego baniaczka tylko pozazdrościć... ja chce dać wątrobowca na całą boczną scianę, trawniczek z małego heńka z przodu. A dalej jeszcze nie wiem.

 

Zamówiłem sobie żwirek kwarcowy czarny 0,8 - 1,2mm grubości jak dobrze pamiętam. Mam nadzieje że będzie dobry.

Mam pytanie odnośnie usypania lekkich górek żeby podłoże nie było płaskie... jak wy to robicie? Bo mi z czasem się wyrównuje do jednego poziomu. Jakie macie patenty?

 

Edit:

 

Dodatkowo popaczyłem alledrogo i jest tam dużo jakiś pierdół dla krewetek... kora cynamonu, liście różnorakie... aż łeb boli od wyboru. Co było by mi potrzebne na początek dla krewetek żeby im smakowało?

Myślałem nad bananowcem, ketapangiem, i korą ketapangu. Tak na początek, plus jakieś warzywa będą w diecie. W sumie łatwiej wykarmić krewetki niż rybki bo jedzą wszystko :)

 

Regulamin 6.2. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suche liście dębu lub orzecha włoskiego, gotowana marchewka, banan, groszek mrożony, papryka, jarmuż, pokrzywa.
Z gotowych pokarmów mogę polecić Hikari Shrimp Cuisine i całą linię Shrimp Nature.
Samemu też można sporządzić dobry pokarm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Suche liście dębu lub orzecha włoskiego
czy mogę zerwać je z drzewa i po prostu położyć na słońcu żeby dobrze przeschły? Bo szkoda kupować jak można mieć samemu. Mogę jeszcze dać w piekarnik na kilka stopni. 
A co do pokrzywy to rozumiem że taka zwykła suszona na słońcu czy to jakiś specjalny pokarm?

Weder chciałbym im dać jak najlepiej ale na chwilę obecną znajdę coś tańszego chyba że bd miał gotówkę na wydatki to kupie trochę sobie na zapas kilka rodzajów. Co chodzi o świeży pokarm to moja dziewczyna ma wielki ogród i dużo tego bo mieszka na wsi, co najlepsze ani ksztyny nawozu nie widzi uprawa. Wszystko naturalne i piękne :)
A co chodzi o karmienie jak często je karmicie? Zastanawiam się nad Red Cherry lub Crystal Red
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrzywa może być świeża. Dobrze by było ją przed podaniem sparzyć.

Jeśli chodzi o liście to najlepiej zbierać je na jesieni lub w zimę. Są wtedy suche, martwe i nie zawierają szkodliwych dla krewetek soków.
Nigdy nie suszyłem świeżych liści, więc Ci nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A teraz mam inny problem widzę że mój maluch już nie ma mocy i na dole szkło się rozchodzi na łączeniach i lekko odstaje z każdej str. Góra jest jak nowa. I teraz nie wiem czy kupić jakąś kostkę do 40cm czy kupić 45L zwykłe proste. Tylko i wyłącznie pod krewetki. Jak uważacie? Akwarium stoi na biurku więc kostka byłaby lepsza ale drugiej opcji nie przekreślam.

Znalazłem 35x35x35 albo 30x30x35 tylko jaka grubość szkła? 4mm wystarczy? Bo 6mm to już grubsza kasa :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...