Jump to content

Slepczyk jaskiniowy Astyanax fasciatus mexicanus


splend
 Share

Recommended Posts

Ślepczyk jaskiniowy Astyanax fasciatus mexicanus

 

Blind_Cavefish.jpg

 

Rodzina: kąsaczowate Characidae

 

Występowanie: ryba ta występuje w jaskiniowych wodach Meksyku gdzie panuje całkowita ciemność i nie ma roślinności.

 

Długość: do 9 cm

 

Dymorfizm płciowy: samce. są mniejsze i smuklejsze. Dojrzałe samice są pełniejsze w partiach brzusznych.

 

Usposobienie: Ślepczyki jaskiniowe z racji że zamieszkują podziemne wody jaskiń straciły w drodze ewolucji oczy. Mają za to wyostrzone inne zmysły jak węch, smak i dotyk. Charakterystyczną rzeczą u nich jest także brak pigmentu w skórze.

Są to żwawe, towarzyskie, stadne rybki które najlepiej trzymać w akwarium jednogatunkowym.

 

Akwarium: jednogatunkowe. Dla grupki ryb wystarczy akwarium o pojemności 200 l. Akwarium najlepiej jest urządzić na wzór podwodnej jaskini używając do tego kamieni oraz wapiennych skałek. Podłoże powinno być żwirowe. Rośliny są zbędne.

Woda w akwarium powinna mieć następujące parametry: pH 7 - 8,5,  GH 8 - 30 i temperatura 18 - 22*C.

Akwarium z tymi rybami nie może być zbyt mocno oświetlone. Wystarczy zamontować bardzo słabe, stonowane oświetlenie lub tzw oświetlenie nocne. Można również całkowicie zrezygnować z oświetlenia.

 

Rozmnażanie: jest to ryba jajorodna. Tarło najlepiej przeprowadzić w zbiorniku o co najmniej 100 litrowej pojemności. Woda nie powinna być twardsza niż 10*n, a jej pH powinno być w granicach 7,2 - 7,6. Ikra jest rozrzucana po akwarium. Wskazane jest użycie rusztu ikrowego. Po skończonym tarle tarlaki należy odłowić gdyż będą zjadać ikrę. Akwarium z ikrą koniecznie trzeba zaciemnić ponieważ ani ikra, ani narybek nie znoszą światła. Młode rybki wylęgają się po 48 -72 godzinach, a po kolejnych 3 - 5 dniach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Małe rybki początkowo mają oczy które z czasem zanikają. Narybek z początku należy karmić pierwotniakami oraz najdrobniejszymi larwami solowca.

 

Pokarm: ryby te najchętniej przyjmują pokarm żywy i mrożony jak np: rozwielitki czy wodzień. Można je także przyzwyczaić do pobierania suchej karmy.

 

Ciekawostka: Ślepczyk jaskiniowy jest bezoką formą występującego w Meksyku Lustrzenia meksykańskiego Astyanax mexicanus.

Klasyfikacja rodzaju Astyanax uległa wielu zmiana i do dzisiaj nie została jednoznacznie ustalona co doprowadziło do wielu nieścisłości w nazewnictwie.

 

Poniżej normalna forma Astyanax mexicanus ( Lustrzeń meksykański ) oraz forma bezoka Astyanax fasciatus mexicanus ( Ślepczyk jaskiniowy )

 

800px-Astyanax_mexicanus.JPG

 

 

Autor opracowania: splend

Źródło zdjęć: wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...