Jump to content

Białe pęcherze na płetwie

Kanaste
 Share

Recommended Posts

Witam, Mam problem ze zidentyfikowaniem choroby u 2 gupików.
U pierwszego pojawiły się dwie kropki na górnej płetwie, przypominają one białe pęcherze. Nie jest to na pewno ospa, są one duże i nie są puchate, więc pleśniawkę też wykluczam. Zauważyłam to wieczorem, a niestety zbiornik na kwarantannę mogłam załatwić dopiero na drugi dzień. Drugi gupik zaraził się przez noc i na chwilę obecną ma jedną kropkę na ogonie. Jeżeli się dobrze przyjrzy u pierwszego po drugiej stronie płetwy widać miniaturową kropkę, czyli tak jakby pęcherz przechodził na wylot. Co to może być i jak leczyć?
Są już oddzielone i dostały cmf, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy, a nie chciałabym aby się to rozwinęło.
Zbiornik zastępczy ma napowietrzenie.

Oryginalny zbiornik ma 54l, mam go od 7 miesięcy. Dojrzewał tydzień i pierwotnie mieszkały tam same triopsy.
Do triopsów po ponad miesiącu zaczęła dochodzić reszta obsady.
Wiadomo, że te skorupiaki niestety żyją krótko więc na chwile obecną mieszkają tam:

-7 gupików
-2 piskorki (bardzo aktywne (prócz południa) i lubiące wylegiwać się z przodu akwarium)
-3 kirysy (Na zdjęciu ich nie widać, bo uciekły w roślinność przy wyławianiu chorych osobników)
-1 Ancistrus samiec
-1 Krewetka filtrująca (Czasem wyjdzie na filtr, ale głównie siedzi w skałce)
Ostatnia rybka trafiła tam ok. miesiąc temu

PH- ok. 7 (test paskowy)
Twardość wody wg. wodociągów 7,4
Temp. 22
Innych parametrów nie znam.

Karmienie :
2 razy w tygodniu mrożona ochotka
Codziennie pokarm suchy mieszanka ( tetra pro: energy;color;algae; TetraMin; TetraGuppy; Tropical- malawi, wieloskładnikowy; Katrinex suszony gamarus; Dajana krill)
Dla rybek dennych co 2/3 dni TetraWaferMix, Tropical supervit mini granulat, tropical shrimp stick (na przemiennie)

Podmiana wody zazwyczaj po około półtorej tygodnia. 20 % Dodawane są wtedy Prime,Stability, Biocoryn,Garnelen Aktiv, odrobine soli z aloesem bo to zawsze lekki stres.
Dla roślinek codziennie dawka Water Boost complex plus.

Mam nadzieję, że po podaniu wszelkich informacji o zbiorniku uda się komuś wpaść na to co to za choroba i jak ją wyleczyć.
Do tej pory ryby na nic nie chorowały w ogólnym zbiorniku.
Z góry dziękuję

post-22932-0-49032900-1432932838_thumb.jpg

post-22932-0-36315800-1432932841_thumb.jpg

post-22932-0-76148200-1432932843_thumb.jpg

post-22932-0-40642800-1432932846_thumb.jpg

post-22932-0-64056700-1432932849_thumb.jpg

Witaj, 

zawsze lekki stres.

lekki stres to te ryby mają ale ze względu na wielkość akwarium... krewetka filtrująca, zbrojnik minimum 100l (80x35cm dno). Kirysy zależy jakie, ale to ryby osiągające i 10 cm. Piskorki również rybki, którym by przydało większe dno, niż jak myślę jest u Ciebie 60x30, poza tym to ryby siedzące w piasku a nie żwirku(!). Dla krewetki filtrującej za niska temperatura.

Podmiana wody zazwyczaj po około półtorej tygodnia. 20 % Dodawane są wtedy Prime,Stability, Biocoryn,Garnelen Aktiv, odrobine soli z aloesem

Szkoda kasy, wystarczy jak chlor odparuje, czyli woda będzie odstana, 24h wystarczy.

Dojrzewał tydzień

Yyy... :shock: poważnie? "Dojrzewał" - czas przeszły niedokonany;-) pytanie czy dojrzał, bo to trochę mało..., cykl azotowy zazwyczaj dopiero po tygodniu osiąga apogeum stężenia NO... i dopiero potem opada.

Nie jest to na pewno ospa

Skąd wiesz, że to nie jest ospa?  Mnie to wygląda na ospę. Poczytaj sobie http://www.superakwarium.pl/ospa-rybia-8211-ichthyophthirius-multifiliis-id638.html

Edited by TLB

Z tego co mi wiadomo kirys rośnie do 6 cm i jest to nawet na tej stronie z opisem rybek http://www.superakwarium.pl/kirysek-spizowy-id415.html
Bo ospę nie raz widziałam. Odróżnię Ci ospę, chorobkę bawełnianą (niestety w późnym stadium) i pleśniawkę. Ospa jest dużo miejsza i kropki rozchodzą się po całej rybie, a nie 2 wielkie bąble i tyle.

Co do dojrzewania, to zanim trafiły tam ryby to napewno już dojrzał. Jak pisałam wpierw mieszkały tam triopsy które zasadniczo nie mają wymagań. Żyją w kałurzach, a są najczęściej chodowane w faunaboxach, albo słajach, gdzie jedynym wymaganiem jest odpowiednia temp. do wylęgu cysty. 

Co do krewetki, to nigdy jej nie planowałam. Dostałam ją w prezęcie, a przecież jej nie spuszczę w toalecie.

Co do piskorka to na takim podłorzu były w zoologu (i nawet się w nim zakopywały) a nie zauważyłam aby u mnie coś takiego robiły. Jeżeli są aktywne, lubią leniwie pływać w 8 raz na jakiś czas( i nie mówie tu o szybkim pływaniu jak przy stresie lub zmianie ciśnienia), mają ogromny apetyt i się nie chowają to chyba nie jest ten żwir dla nich problemem. Jest on od 1 mm do 5 mm i nie mają żadnych otarć na brzuszkach.

To może teraz wróćmy do tematu i zastanówmy się co to może być i jak leczyć.  

To jeżeli jak piszesz triops nie ma wymagań to skąd wiesz, że akwa dojrzało...? W tej sytuacji owe stworzenie nie będzie dawało oznak, że coś jest nie tak w akwa... Zoologi nie są najlepszym miejscem do obserwacji warunków życia zwierząt... Wręcz przeciwnie, jeżeli w akwa w zoologu widzę sztuczne zamki czy plastikową roślinę to chyba coś to sugeruje...hmmm... No nic, wracajac do tematu ja bym w każdym razie stawiał na ospę...

Wysłane z mojego LG-D722

Edited by TLB
  • Like 1

• 2 weeks later...

Hej, temat wciąż otwarty. Kończy się 2 tygodniowa kuracja cmf'em a pęcherze tylko się zmniejszyły o połowę ale wciąż nie schodzą. Czym to może być i czym to leczyć. Nie chcę ich wpuszczać do ogólnego zbiornika póki to mają, a już im się znudził zbiornik na kwarantanne ;)