Skocz do zawartości

Dobór roślinności do zbiornika 112L


raiders
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem w fazie planowania nowego baniaka:

Zbiornik 112L ,podłoże JBL aquabasis plus + piasek Sobex .Oświetlenie 2xT8 18W 6500 + T5 x2 24W Grolux lub wymiana na 3x 24 T5(6500+8500+1000K )

Planowana obsada to 10 otosków + ławica 20-30 Danio Margaritatus + krewetki RC ,ammano

Zastanawiam się nad rozplanowaniem roślinności ma to być "pseudo" holender/roślinniak

1bd499372f4ba9adm.jpg


1. Mały Henio
2. ROtala rotundifolia
3. Pogestemon erectus
4 dipidlis diandra Limnophilę aramatica
5 Microsorium pteropus ? Duży Heniek
6 staugaryne repens
7. ammania sp bonsai

Najwięcej wątpliwości przy pozycji 4 i 5

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam oj tam :)... swiatełko to sprawa otwarta jeszcze rozważam rozbudowę standardowych T8 18W z pokrywy o dodatkowe T5 lub wymianę kompletną T8 na 3x T5 24W wtedy by było 0.64W/L

 

Tak czy siak mniej jak 0.5W/L ,a więcej jak 0.75W/L nie planuję :).

Co do roślin to pozycje 4 zostawiam a na 5 dam dużeko henka

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To weź pod uwagę, że ten nieszczęsny przelicznik ma zastosowanie przy T8, przy T5 masz prawie dwa razy tyle światła przy takim samym współczynniku W/l. Przy 2x24W T5 większość roślin powinna spokojnie urosnąć, a to moim zdaniem już górna granica dla trzymania ryb. Poza tym musiałbyś to światło jakoś porozsuwać, bo na środku będziesz miał solarę, a po bokach i tak nie wszystko urośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Didiplisa rozważ Limnophilę aramatica lub Eustralis stellata, Didiplis to roślina na 2 plan, a poza tym jest dość trudna w hodowli.

Dzięki za podpowiedź ,wezmę to Limnophie ,a w miejsce mirosorium pteropus dam dużego heńka .Rozważam jeszcze ALTERNANTERA REINECKI co by ją wcisnąć miedzy pozycje 4-5-8

To weź pod uwagę, że ten nieszczęsny przelicznik ma zastosowanie przy T8, przy T5 masz prawie dwa razy tyle światła przy takim samym współczynniku W/l. Przy 2x24W T5 większość roślin powinna spokojnie urosnąć, a to moim zdaniem już górna granica dla trzymania ryb. Poza tym musiałbyś to światło jakoś porozsuwać, bo na środku będziesz miał solarę, a po bokach i tak nie wszystko urośnie.

Nie brałem tego pod uwagę ,nie miałem styczności z t5.

To już naprawdę nie wiem co brać czy zestaw T5 2x24 i dołożyć go do obecnych T8 , czy same T5 3x24W ? CHcę aby tego światła było w sam raz ,co2 z butli będzie .

Barwy z przedziału 6500-10000K .

Chcę wydać raz pieniądze a dobrze .

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Didiplis Diandara ma sens przy 0,7w/l nie tyle w kwestii wybarwienia bo to w znacznym stopniu też zasługa nawożenia ale łatwości osiągnięcia odpowiedniego wzrostu rośliny. Oczywiście przy mniejszej liczbie W/L też da radę ale jeśli już się decydujemy na tą roślinę to po co sobie życie utrudniać. Prawdą jest że posiadanie bardziej wymagającej roślinności i pogodzenie jej z obsadą jest praktycznie niemożliwe. Prawdą jest też to,że akwarium bez ryb jest martwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdą jest też to,że akwarium bez ryb jest martwe.

Tutaj można polemizować, ale oczywiście jest to kwestia gustu.

Można stworzyć wspaniałe akwarium holenderskie gdzie ryb nie ma wcale lub obsada ryb jest bardzo mała, a głównym życiem w takim akwarium są odpowiednio skomponowane rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozważam jeszcze ALTERNANTERA REINECKI co by ją wcisnąć miedzy pozycje 4-5-8

Nie bardzo, jest podobna kolorystycznie do otaczających ją 4 i 8.

Może tak w jej miejsce Hygrophilę difformis ? Różni się kolorem i budową liści od reszty.

 

 

Tutaj można polemizować, ale oczywiście jest to kwestia gustu.

Można stworzyć wspaniałe akwarium holenderskie gdzie ryb nie ma wcale lub obsada ryb jest bardzo mała, a głównym życiem w takim akwarium są odpowiednio skomponowane rośliny.

Zgadzam się ze Splendem w 100%

Sam odpaliłem ostatnio w salonie 45L holendra i jest on ozdobą sam w sobie, bez fauny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo, jest podobna kolorystycznie do otaczających ją 4 i 8.

Może tak w jej miejsce Hygrophilę difformis ? Różni się kolorem i budową liści od reszty.

Dzięki za kolejną propozycję ,a jednak nie ,nie będę tam pchał nic na siłę .

 

Pozostaje kwestia tego oświetlenia ..ale to chyba należy założyć osobny temat czy  tu ktoś doradzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie .

Czy jest sens zakładania zbiornika i hodowli roślin z 1 posta przy parametrach wody GH24 KH12 ...... pewnie nie .

 

Dzisiaj zamontowałem filtr RO ale okazało się ze ciśnienie w rurach liche i szału nie ma duży odpad mało RO :(

 

Chyba ze   pchać się w drogi substrat ale czy to zapewni  niższe twardości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku warto Ro robić w nocy gdy jest większe ciśnienie .Mniej ludzi pobiera wodę. Ja osobiście zbiornik wolę prowadzić na RO. z mineralizatorem. Zwłaszcza jak jest na granulacie. Co do parametrów po uwzględnieniu tego co zbija mi gaz, staram się trzymać Ph 6,4

Kh 3 , Gh 6. Dwa lata temu jechałem w HT  na kranowicie  bez mikro tylko Fe . Woda miała Ph 7 Gh12, Kh 8 i też wszystko rosło.  Parametry jakie podąłeś to dość wysoko. Chociaż mam kolegę który ma podobne i ma ładnego Holendra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za odpowiedź ...  Za dużo się naczytałem internetowych informacji  na temat  hodowli roślin a twardości wody :) .Spróbuję sam jak to będzie na   kranovicie czy będzie bujnie rosło ,ale jak będzie żyzne podłoże ,dobre światło  i Co2  to nie powinno być problemu .A  Ro zawsze można później dolać i zmiękczyć wodę jak zajdzie taka potrzeba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...