Skocz do zawartości

Krajowe ryby hodowane w akwariach


splend
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie chciałbym pokrótce przedstawić kilku przedstawicieli naszej rodzimej ichtiofauny, których można z powodzeniem hodować w domowych akwariach. Chciałby jednak zaznaczyć że niektóre z przedstawionych poniżej gatunków podlegają w Polsce ochronie i pozyskiwanie ich ze środowiska naturalnego jest zabronione.

Ciernik Gasterosteus aculeatus

240px-Gasterosteus_aculeatus.jpg

Ta niewielka rybka osiągająca do 9 cm długości może być z powodzeniem hodowana w akwarium o długości co najmniej 80 cm. Dla jednego samca z kilkoma samicami wystarczy standardowy zbiornik 112 litrowy. Temperatura dla tych ryb nie powinna być wyższa niż 20*C. Pod względem parametrów wody jest to gatunek dość plastyczny; jednak najlepsza dla ciernika będzie woda średnio twarda i o pH zbliżonym do 7.
Akwarium dla cierników powinno być częściowo zarośnięte z wolną przestrzenią do pływania. Bardzo ważne jest aby w akwarium z tymi rybami znalazły się rośliny drobnolistne z których samiec będzie budował gniazdo.
Bardzo ciekawe jest tarło u tego gatunku. Samiec buduje z gałązek delikatnych roślin gniazdo w którym wyciera nawet kilka samic. Po skończonym tarle samiec obejmuje opiekę nad gniazdem. W tym czasie należy usunąć z akwarium samice. Po wykluciu się narybku z akwarium należy usunąć także samca.
Ryby te zarówno dorosłe jak i młode przyjmują na ogół tylko pokarm żywy.
Należy pamiętać ze samce tego gatunku są bardzo agresywne i toczą ze sobą nieustanne walki. Z tego względu w akwarium powinien znaleźć się tylko jeden samiec z jedną lub kilkoma samicami.

Cierniczek Pungitius pungitius

240px-Pungitius_pungitius.jpg

Cierniczek jest mniejszy o ciernika i osiąga długość do 6 cm. Jest także łagodniejszy przez co w akwarium można trzymać razem kilka samczyków z samiczkami.
Pozostałe warunki hodowli tej rybki są takie same jak u ciernika.

Słonecznica Leucaspius delineatus

240px-Leucaspius_delineatus_kurta_baing.

Rybka ta osiąga długość do 9 cm. Jest to spokojny i towarzyski gatunek ławicowy. Dla grupki ryb należy przygotować akwarium co najmniej 240 l częściowo zarośnięte z dużą wolną przestrzenią do pływania. Temperatura wody nie może być wyższa niż 20*C. Najlepsza dla tego gatunku będzie woda średnio twardo o pH w granicach 7.
W środowisku naturalnym rybki te odbywają tarło od kwietnia do czerwca. U samca w tym czasie występuje wysypka tarłowa. W czasie tarła samica przykleja ikrę do łodyg roślin. Po skończonym tarle samiec przejmuje opiekę nad ikrą. Młode wylęgają się po około 9 - 12 dniach.
Młode rybki odżywiają się głównie planktonem roślinnym. Dorosłe chętnie zjadają drobne zwierzęta wodne, oraz rośliny.

Kiełb Gobio gobio

240px-Riviergrondel.jpg

Ten stadny, pokojowo usposobiony gatunek doskonale nadaje się do wielogatunkowego akwarium zimnowodnego. Ryby te dorastają do 15 cm długości, z racji tego należy im przygotować odpowiednio duże akwarium udekorowane większymi kamieniami i korzeniami. Rybki te chętnie kopią w poszukiwani pokarmy, zatem najlepszym podłożem będzie zwykły piach. Twardość wody może wynosić od 8 do 20 GH, pH 6,5 - 7,5 i temperatura nie wyższa niż 20*C.
Ryby te składają ikrę na kamieniach i korzeniach. Młode wylęgają się po około 8 dniach.
Kiełbie w akwarium przyjmują różnego rodzaju pokarmy.

Różanka Rhodeus sericeus

240px-Rhodeus_sericeus_L.jpg

Rybka ta osiąga długość 5 - 8 cm. Są to łagodne rybki które można trzymać w grupie składającej się z kilku osobników w akwarium o pojemności około 200 l. Akwarium powinno być częściowo obsadzone roślinami, a na dnie powinna się znaleźć około 10 centymetrowa warstwa piasku. Jest to gatunek nieco bardziej ciepłolubny, jednak woda nie może być cieplejsza niż 24*C. Odpowiednią wodą dla tego gatunku będzie woda średnio twarda o pH około 7.
Bardzo interesujący jest sposób rozmnażania tego gatunku. Aby zachęcić ryby do tarła należy w akwarium umieścić małża ( skójkę lub szczeżuję ). U gotowej do tarła samicy pojawia się 4 - 5 cm długości pokładełko. Ikra jest składana do otworu wpustowego małża gdzie rozwija się około 22 dni. Po wykluciu młode jeszcze przez 4 - 5 dni są przyczepione do skrzeli małża i dopiero po tym czasie wypływają w poszukiwaniu pokarmu.
Ryby te przyjmują prawie każdy pokarm, jednak musi on być urozmaicony.
Różanka w Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Pozyskiwanie jej ze środowiska naturalnego jest zabronione.

Koza Cobitis taenia

240px-Steinbeisser_001.jpg

Ryba ta osiąga długość do 12 cm. Wymaga akwarium o długości 100 cm, koniecznie z piaszczystym podłożem i udekorowanego roślinami, korzeniami, a także płaskimi kamieniami ułożonymi w ten sposób, aby umożliwiały rybie możliwość ukrycia się. Woda w akwarium nie może być cieplejsza niż 18*C. Jej twardość może wynosić od 8 - 18 GH, a pH 7 - 8.
Ryba ta jest gatunkiem na ogól łagodnym, prowadzącym nocny tryb życia.
Tarło ryby te odbywają wśród korzeni roślin pływających przy poziomie wody około 15 cm, jednak w niewoli rzadko przystępują do tarła. Młode wylęgają się po 4 - 5 dniach i żerują przy dnie w poszukiwaniu pokarmu. Dorosłe jak i młode najchętniej przyjmują pokarm żywy, ale mogą też zjadać opadły na dno pokarm suchy.
Koza w Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Pozyskiwanie jej ze środowiska naturalnego jest zabronione.

Strzebla potokowa Phoxinus phoxinus

strzebla_potokowa.jpg

Rybka ta osiąga długość do około 14 cm. Jest to żwawa i towarzyska rybka ławicowa nadająca się do trzymania w odpowiednio dużym zimnowodnym akwarium. Akwarium można udekorować większymi kamieniami, a jako podłoże zastosować piach lub żwir ( rybki te nie ryją w podłożu ). Woda w akwarium powinna mieć temperaturę od 6 do 18*C, pH 6,5 - 7,5 i GH 8 - 20. Woda powinna być bardzo czysta i dobrze natleniana.
W środowisku naturalnym ryby te przystępują do tarła od kwietnia do czerwca. W tym czasie u samców występuje intensywne ubarwienie godowe, a u obu płci pojawia się wysypka tarłowa. Ikra w ilości do 1000 sztuk jest składana w płytkiej wodzie na większych kamieniach lub na żwirowym podłożu, rzadziej na roślinach. Młode wylęgają się po 5 - 10 dniach.
Strzeble potokowe w akwarium można karmić drobnymi skorupiakami, larwami owadów, a także pokarmami suchymi.
Ryby te w Polsce są objęte ochroną i pozyskiwanie ich ze środowiska naturalnego jest zabronione.

Piekielnica Alburnoides bipunctatus

piekielnica.jpg

Rybka ta dorasta do 14 cm długości. Jest to gatunek ławicowy przebywający zarówno w przypowierzchniowej, środkowej jak i przydennej części akwarium. Z tego powodu akwarium powinno być przestronne, udekorowane większymi kamieniami, korzeniami oraz mocnymi roślinami. Rybom tym najlepiej odpowiada żwirowe podłoże i takie właśnie powinno znaleźć się w akwarium z tymi rybami.
Temperatura wody w akwarium powinna byc w granicach 4 - 18*C, pH 6,5 - 7,5, GH 8 - 10.
W naturze ryby te przystępują do tarła od maja do czerwca, a ikra składana jest w płytkiej wodzie nad żwirowym podłożem.
Ryby te w akwarium przyjmują najchętniej pokarm żywy, ale można również podawać im pokarmy suche.
Gatunek ten w Polsce jest objęty ochroną, a co za tym idzie pozyskiwanie go ze środowiska naturalnego jest zabronione.

Śliz Barbatula barbatula

Barbatula_barbatula_k%C3%B6vi_cs%C3%ADk.

Ryby te przeciętnie dorastają do 18 cm długości. Są to ryby przydenne które powinno się trzymać w długich akwariach z piaszczystym lub żwirowym podłożem. Akwarium powinno być udekorowane płaskimi kamieniami ułożonymi w ten sposób aby ryb miały możliwość ukryci się pod nimi. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 17 - 20*C, pH 7 - 8, GH 10 - 20. Woda powinna być czysta i dobrze napowietrzana.
Ryby te w środowisku naturalnym przystępują do tarła w kwietniu i maju, a kleista ikra w ilości nawet do 3000 sztuk składana najczęściej w trzech porcjach jest rozrzucana na kamieniach i żwirze. Po skończonym tarle samiec przejmuje opiekę nad ikrą. Młode wylęgają się po kilku dniach.
Ryby te w akwariach przyjmują na ogół pokarm żywy. Pokarm suchy jest przyjmowany niechętnie.
W Polsce gatunek ten jest objęty częściową ochroną gatunkową.

Ukleja Alburnus alburnus

ukleja.jpg

Rybka ta dorasta przeciętnie do 20 cm długości. Jest to spokojny ławicowy gatunek który można hodować w zimnowodnym akwarium o pojemności co najmniej 300 litrów. Akwarium należy udekorować roślinami, większymi kamieniami, a także korzeniami. Woda w akwarium powinna być średnio twardo o pH w granicach 7 i temperaturze do 20*C.
Gatunek ten w naturze odbywa tarło od maja do czerwca. Samica może złożyć nawet do 10 000 ( dziesięciu tysięcy ) ziaren ikry która jest przyklejana do roślin lub podłoża. Tarło jest rozciągnięte w czasie i powtarza się co 10 - 14 dni.
Ryby te najchętniej zjadają pokarm żywy w postaci opadłych do wody owadów, a także larwami owadów.
Gatunek ten w Polsce nie podlega ochronie.


Źródło zdjęć - internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...