Jump to content
Lordam

Karmienie zbrojników roślinożernych

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie,

często zadawane są pytania 'czym karmić moje glonojady?'. Tak naprawdę nie ma właściwej odpowiedzi na te pytanie. W tym artykule przedstawię Wam listę produktów, którymi można i należy karmić swoje roślinożerne zbrojniki.

Do roślinożerców zaliczamy przede wszystkim:

- Ancistrusy (183, 181, 180, 184, 213, 32, Rio paraquay, Sp etc..)

- Sturisomy

- Rineloricarie

Są jeszcze inne zbrojniki, których dieta opiera się głównie na pokarmach roślinnych, lecz są dużo rzadziej spotykane.
Pamiętajmy, że roślinnym należy też karmić wszystkożerców (peckoltie) czy drewnojady (panaque).

Zaczynamy.

 

Na początku należy pamiętać, że pod żadnym pozorem rybom nie podaje się mięsa zwierząt stałocieplnych (ssaków i ptaków), ponieważ układ pokarmowy naszych podopiecznych nie jest dostosowany do trawienia tej materii. Podawanie np. serc wołowych czy wątroby skutkuje otłuszczeniem organów wewnętrznych i może zakończyć się szybkim zgonem.

 

W przypadku ww. zbrojników podajemy przede wszystkim pokarmy tabletkowane + warzywa:

- Cukinia

- Ogórek

- Papryka

- Szpinak

- Kapusta

- Sałata

- Marchew

- Bób

Należy pamiętać o dokładnym wymyciu warzyw przed podaniem, jeżeli są bardzo twarde jak kalafior czy marchew to należy je sparzyć lub podgotować. Warzywa można trzymać w akwarium od 12 do 48 godzin. Jednak nie każde warzywo może być taką samą długą ilość czasu w akwa. Cukinia wytrzymuje i 2 dni, a kalafior po kilku już zaczyna oddawać straszny smród.

 

Jeżeli zapewnimy naszym podopiecznym odpowiednie warzywka to można się zastanowić co z gotowych produktów można im podać.

Skupię się na kilku markach, które sprawdziłem i których jestem pewien.

 

Hikari Algae Wafers

Jest to moim zdaniem najlepszy pokarm dla roślinożernych zbrojników. Długo wytrzymuje w wodzie, nie pyli, tylko lekko nabrzmiewa, a przede wszystkim jest bardzo aromatyczny. Tabletki są dużej wielkości. Paczka 250 gramów kosztuje w granicach 45-50 zł. Jest to stosunkowo drogi, lecz wydajny pokarm, w który warto zainwestować.

042055213288-AlgaeWafers-8.8oz-250g-2132

 

Tropical Pleco's Tabin

Są to bardzo duże tabletki, które łatwo się kruszą. Warto w nie zainwestować, jeżeli mamy u siebie narybek zbrojników. Ze względu na jego kruchliwość bardzo łatwo podawać go maluchom. Ryby generalnie chętnie go jedzą. Wadą jest jego 'pylność' i fakt, że szybko się rozpływa

plecostabin.jpg

 

Tetra Pleco Xl wafers

Wg relacji moich znajomych bardzo dobry pokarm, lecz u mnie ryby raczej za nim nie przepadały. Pomimo kilkukrotnej głodówki nie potrafiłem ich przekonać do tej pozycji. Tabletki są średniej wielkości, stosunkowo długo zostają w swojej wyjściowej formie.

big_pleco_xl_tablets.png?lm=1394027208

 

Tetra PlecoMin

Obok pokarmu Hikari zdecydowanie najlepsza pozycja z 'rośliniaków'. Tabletki są malutkie, dobrze się kruszą, ale zostają w swojej formie jeżeli ich się nie pokruszy. Idealne do skarmiania narybku i młodych zbrojasów. Niestety za jakością idzie wysoka cena. Malutki pojemniczek tego pokarmu kosztuje kilkanaście złotych. Warto zainwestować i podawać narybkowi lub jako uzupełnienie diety.

tetra-plecomin-pokarm-w-formie-tabletek-

 

Sera Pleco Crisps

Miałem duży pojemnik tego pokarmu z dodatkiem szyszki olchy i materii drewnianej. Sturisomy i l-183 bardzo dobrze się z nim zapoznały. Inne zbrojniki miały problem. Charakterystyczny zapach suszonego drewna. Pozycja średniobudżetowa.

SER00592-2-500x500.jpg

 

Tropical Green Algae Wafers

Średniej jakości kolejny pokarm z 'stajni' Tropicala. Ryby stosunkowo aktywnie na niego reagowały. Podobnie jak Pleco's Tabin krótko utrzymuje się w wodzie.

23658.jpg

 

 

Są to pokarmy, które przetestowałem na swoich rybach i które mogę spokojnie polecić. Który z nich jest najlepszy? Zdecydowanie Hikari Algae Wafers, następnie Tetra PlecoMin. Pozostałe pozycje w zależności od potrzeb należy stosować.

 

Pamiętajmy, że kluczem jest zróżnicowana dieta. Obecnie podaje swoim rybom 4 pokarmy roślinne + 2 mięsne + warzywa.

 

Jeżeli chodzi o żywienie moich ancistrusów to wygląda ono następująco

2 x w tyg cukinia (czasami papryka lub marchew)

3 x w tyg Hikari Algae Wafers

2 x w tyg Tropical Pleco's Tabin

2 x w tyg Sera Pleco Crisps

1 x w tyg Tropical Green Algae Wafers

1 x Hikari Carniviore

1 x Tropical Carniviore

 

Pokarmy zazwyczaj podaję parami. np 1 Hikari + 1 Tropical.

1-2 dni w tygodniu są bez pokarmu. Czasami przez 5-8 dni w ogóle nie karmię ryb, aby się w pełni oczyściły bądź, zachęcić je do tarła.

Ostatnia rzecz.

Mamy zbrojniki roślinożerne, lecz nie znaczy to, że nie możemy im podawać pokarmów mięsnych, a wręcz przeciwnie. Pokarmy na bazie mięsa można i należy podawać przy czym trzeba zachować umiar. U mnie pokarm mięsny stanowi 10-15% całej ilości podawanego pokarmu. Podaję go tylko jako stymulant do tarła. 
Jeżeli chodzi o mrożonki podaję:

- Oczlik

- Rozwielitka

- Szklarka

- Kryl

- Solowiec

Tak jak wcześniej mówiłem, są to znikome ilości pokarmu, ale pojawia się on w ich diecie. Pamiętajcie, żadnych serc, wątrób i ochotek:)

 

Źródło:

Opracowanie: Lordam

Zdjęcia: Internet

Edited by Lordam
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat ciekawy, ale myślę że należałoby sprecyzować kwestię choćby papryki. Jak wiadomo są różne papryki - słodkie, ostre czy nawet papryczki chili. Czy według Ciebie jako bądź co bądź osoby doświadczonej w hodowli tych ryb, do karmienia można używać obojętnie jakiej papryki czy tylko papryki słodkiej. Z tego co ja wiem to papryki ostre do tego celu się nie nadają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słuszna uwaga.

Tak oczywiście miałem na myśli zwykłą, słodką paprykę. Zazwyczaj używam czerwoną, ponieważ jest najsłodsza i najbardziej krucha, a przy tym ma najbardziej intensywny zapach.
Jeszcze odnośnie zapachu, jest on bardzo ważny przy doborze pokarmu. Produkty o słodkim zapachu są dużo chętniej spożywane przez ryby, niż pokarmy o 'mdłym' zapachu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajnie, że dzielisz się swoim doświadczeniem.

Ciekawy temat, podpinam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prócz w/w warzyw polecam również brokuł i brukselkę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roślinożerne ryby i krewetki dobrze reaguja na rukole, rzucaja sie jak na kiełbase :D zbrojniki tez ? ?

 

Madziu, znasz zasady już chyba na pamięć, bo zawsze obrywasz za to samo.

Zacznij dbać o pisownię, bo następnym razem dam Ci od razu dwa osty na zapas. /Luna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rukoli nie próbowałem, ale rośnie w doniczce na oknie więc jak podrośnie to wrzucę.

Kalafior i inne brokuły mają jedną wadę tj. szybko się psują i dają okropny zapach fermentowanego warzywa, lecz oczywiście się nadają do podawania zbrojom;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja polecam dynię, mrożę sobie, dla rybek wyjmuje jakąś większą kostkę dosłownie chwilę gotuje i na widelec - najczęśniej dopycham marchewką, żeby się nie zsunęła.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 13.05.2015 o 13:53, Lordam napisał:

Na początku należy pamiętać, że pod żadnym pozorem rybom nie podaje się mięsa zwierząt stałocieplnych (ssaków i ptaków), ponieważ układ pokarmowy naszych podopiecznych nie jest dostosowany do trawienia tej materii.

Aż dziw że jeszcze nie odezwali się hodowcy dyskowców. 

Gotowana marchewka przekrojona wzdłuż. Po jednej nocy zostaje tylko skórka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie czytałam tego tematu - ale pamiętam, że mój zbrojnik  kiedyś lubił mięso z kurczaka. Moje gurami złote i brzanki zresztą też. Obecne gurami mają za słabe pyszczki i nie wiem, jak długo musiałabym to mięso gotować, aby mogły je pogryźć. 

 

A warzyw mój zbrojnik ostatnio nie jada. Marchewki i sałaty nigdy nie jadł. Zajadał się surowym chrzanem za to. Z pokarmów gotowych - tylko z Tropicala Grrena Algae Wafers - kiedyś kupiłam inne, to tylko machnął ogonem i odpłynął, a po 5 minutach rozpuściły się. Te trzymają się nawet kilka godzin. Zresztą teraz zostały wzbogacone o liście ketapangu. Może dlatego mam lepszą wodę w akwarium :) 

 

PS.:Nie wiem, czy to drewnojad - ale korzenia w akwarium nie życzył sobie. 

Edited by Dzierzka666

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój wcinał tylko warzywa szczególni marchewkę bo miałem jej dużo ale teraz testuje cukinie na nim. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×