Jump to content

Strzelczyk indyjski Texotes jaculatrix


splend
 Share

Recommended Posts

Strzelczyk indyjski Toxotes jaculatrix

 

240px-Toxotes_jaculatrix.jpg

 

Rodzina: Strzelczykowate ( Toxotidae )

 

Występowanie: Od Azji południowo - wschodniej po Australię.

 

Długość: W środowisku naturalnym może dochodzić do 30 cm. W akwariach rzadko dorasta do 20cm. Na ogół jest to 16 - 18 cm.

 

Dymorfizm płciowy: Bardzo trudny do rozróżnienia.

 

Usposobienie: Ryby te trzymane pojedynczo lub parami mogą być agresywne, szczególnie w stosunku do mniejszych mieszkańców akwarium. Trzymane w większej grupie składającej się z osobników podobnej wielkości( bo tak powinno trzymać się te ryby ) są na ogół pokojowo nastawione.

Strzelczyki indyjskie przebywają w przypowierzchniowej części akwarium.

 

Akwarium: Dla gromadki ryb akwarium powinno mieć pojemność 300 l i długość co najmniej 150cm. Niektórzy hodowcy zalecają aby akwarium nie napełniać całkowicie wodą, a pozostawić z kilkadziesiąt cm pomiędzy taflą wody, a górną krawędzią akwarium. Wtedy takie akwarium można udekorować wystającymi z wody korzeniami oraz roślinami wyrastającymi ponad taflę wody co pozwoli dostarczyć hodowcy ciekawych obserwacji w postaci niesamowitego sposobu zdobywania pożywienia przez te ryby. Akwarium z tymi rybami powinno być dobrze przykryte.

Woda w akwarium powinna mieć temperaturę nie niższą niż 25*C i nie wyższą niż 30*C, pH 7-8,5 oraz GH 10 - 20. Wskazany jest dodatek soli do wody w ilości 1 łyżeczki na 5 litrów wody. Z tego względu do dekoracji akwarium powinny być użyte rośliny odporne na zasolenie.

 

Rozmnażanie: Do tej pory nie odnotowano rozmnażania tych ryb w warunkach akwariowych.

 

Pokarm: Ryby te w środowisku naturalnym mają niezwykły sposób pobierania pokarmu. Strzelczyk widząc siedzącego na gałęzi nad powierzchnią wody owada, wystrzeliwuje w jego stronę z pyszczka strumień wody, strącając w ten sposób swą ofiarę do wody po czym ją zjada z jej powierzchni. W warunkach akwariowych można rybom tym podawać tylko pokarm żywy lub mrożony pamiętając o tym że strzelczyk pobiera pożywienie tylko z powierzchni wody. Jeśli uda nam się udekorować akwarium z pozostawioną wolną przestrzenią między taflą wody a pokrywą można wtedy umieścić na wystających z wody korzeniach ( gałęziach )  żywe owady, mogą być to nawet muchy, co pozwoli strzelczykom na samodzielne zdobywanie pokarmu, a nam dostarczy ciekawych obserwacji.

 

Ciekawostka: Ryby te potrafią celnie wystrzelić strumień wody na wysokość nawet do 2 metrów, biorąc przy tym poprawkę na załamanie światła między wodą, a powietrzem.

 

Autor opracowania: splend

Autor zdjęcia: wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...