Jump to content
Sign in to follow this  
hipcio_stg

Tło DIY - Wasze pomysły.

Recommended Posts

W tym temacie sa przedstawiane różnego rodzaju tła. Wszelkie pytania proszę kierować do twórców dzieł, w ich tematach. Proszę nie dopisywanie tutaj niepotrzebnych komentarzy i pytań. Temat zostaje otwarty gdyby ktoś jeszcze miał coś ciekawego do przedstawienia.

 

Tło czyli kolejny ważny element dekoracyjny.

Każdy, kto ma choć troszkę styczności z akwarystyką, zapoznał się z akwariami udekorowanymi w tło. Nie jest ono tak istotne jak oświetlenie, czy żywe rośliny, by zachować równowagę biologiczno-chemiczną ale spełnia rolę czysto wizualną. Z przykrością jednak stwierdzam, że dla wielu początkujących akwarystów walor estetyczny jest ważniejszy od dobra podopiecznych, dlatego wcześniej dodają tło, niż dodatkowe oświetlenie. Podczas procesu ewolucyjnego akwarystów na całym świecie, poziom wystroju jak i sprzętu znacznie się podniósł. Dziś możemy się cieszyć wieloma różnymi gotowymi lub własnoręcznie zrobionymi tłami. Można podzielić tła na dwie główne kategorie:
- zewnętrzne
- wewnętrzne

Zarówno jedne jak i drugie mają swoje złe i dobre strony. Pokrótce postaram się omówić wszystkie za i przeciw.

Tło zewnętrzne - plusy
Głównym atutem tła zewnętrznego jest to, iż nie zabiera cennego miejsca w akwarium, którego przecież nigdy dość. Innym plusem jest łatwy dostęp w celu wymiany na inne, bądź odświeżenia czy umycia. Nie porastają też glonami, co ma miejsce w przypadku teł wewnętrznych. Dodatkową zaletą jest pełna gama produktów dostępnych na rynku do stworzenia własnoręcznego tła, bez obawy o los ryb. Nie trzeba się bać o toksyczność farb, klejów i wszystkich innych materiałów użytych do produkcji. Najważniejsze: ich koszt jest stosunkowo niski (czasami kilka złotych).

Tło zewnętrzne - minusy
Wiadomo, że każdy medal ma dwie strony, więc i w tym przypadku nie będzie inaczej. Minusami takich teł jest sposób montażu. Bardzo często przysparza on wiele problemów, bo tło nie chce dolegać, odkleja się po jakimś czasie lub namaka wodą przy podmianach wody (aby tego uniknąć należy stosować dodatkowo wazelinę, lub olej jadalny). Kolejnym minusem w przypadku tła trójwymiarowego, może stać się fakt, iż nie mieści się między akwarium a ścianę. Jeżeli szafka na której stoi akwarium jest dokładnie takiej samej szerokości co baniak, to pozostaje już tylko opcja płaskiego tła (2D) lub zastosowanie wewnętrznego z jego minusami (o czym za chwilkę). Jeszcze jednym minusem jest możliwość zakurzenia.

Tło wewnętrzne - plusy
Najważniejszym plusem takiego rozwiązania jest efekt wizualny powalający z nóg! Najczęściej jest to gotowe tło strukturalne, które można kupić do konkretnego biotopu. W sprzedaży jest ich wiele, we wszystkich standardowych rozmiarach. Dodaje ono smaku i eliminuje efekt lustra w tylnej ścianie akwarium. Ciężko wykonać ręcznie produkt podobnej klasy.

Tło wewnętrzne - minusy
Mimo wielu pozytywnych wrażeń przy odbiorze wizualnym, jest wiele argumentów, które jednak skłaniają akwarystów do stosowania tła zewnętrznego. Przede wszystkim zabierają bardzo dużo miejsca, tak cennego dla ryb. Niemożliwe jest by tło wewnętrzne ustawić tak, aby ściśle przylegało do szyby. Jeżeli tło nie jest dociśnięte do szyby, to za nią tworzy się tzw. martwa strefa. Woda w niej jest słabo filtrowana ze względu na utrudniony dostęp. Tworzą się tam również złogi amoniaku, które szybko mogą stać się zagrożeniem dla życia ryb! Nowe tła strukturalne mają w tej chwili otwory wyklejone siatką drobnooczkową, by woda mogła swobodnie krążyć, jednak nawet to nie zdaje egzaminu w 100%. Również sporo akwarystów miało przypadek, że jego ulubieniec nie wiadomo jak wpłynął za tło i już zza niego nie wypłynął (bywały np. przypadki dorosłych skalarów ). W takiej sytuacji nawet ciężko później wyciągnąć taką martwą rybę... Koszt tła to ok 200zł, ciężko też o wymiar niestandardowy do klejonych akwariów. Będąc w wodzie, takie tła również brudzą się i obrastają glonami. Trudno się je czyści, a jak kawałek takiego tła się oderwie i spadnie na dno, to sąsiad z dołu może nas o tym powiadomić! Trzeba uważać co wkładamy do akwarium, bo nie wszystkie składniki (kleje, farby) są nieszkodliwe dla flory i fauny!

Jak widać jedno i drugie rozwiązanie mają swoje za i przeciw, jednak nie idzie uzyskać pięknego efektu bez tła. Akwaryści na całym świecie zaczęli więc myśleć nad tym, co może stanowić tło. Zasadą prób i błędów powstało wiele rozmaitych opcji:

Dla tła zewnętrznego możemy zastosować:
- gotową fototapetę ciętą z metra (niezbyt efektowna, słabo kontrastuje roślinki i rybki - jednak lepsze to niż nic )
0_cbadc08cac2a5a9e5dca07242ffd386a.jpg


- płaską kartkę brystolu (kolorystyka wedle gustu, najczęściej czarne matowe lub niebieskie/fioletowe, własna kompozycja)
niebieskie
czarne

- pognieciony papier luźno ustawiony za akwarium
przykład

- przyklejony czarny worek od śmieci (może i niekonwencjonalny, ale dostępny i tani ) przykład

- Wszelakie konstrukcje DIY z materiałów podręcznych :
1. Naklejone kamienie na plexi lub inny materiał (najlepiej wodoodporny)
przykład

2. Wytopione w styropianie struktury przypominające skały i pomalowane na dowolny kolor
przykład

3. Nakładane kolejne warstwy namoczonego papieru i uformowaniu faktury tła, pomalowane na dowolny kolor
przykład

Tła wewnętrzne to:
- gotowe struktury dostępne w sklepach zoologicznych (różne biotopy, nietoksyczne)
przykład

- Własnoręcznie produkcje z pianki poliuretanowej, zagruntowane wodoodpornym podkładem typu Ceresit CR65 ostatecznie pomalowane farbami firmy Faust lub Aksil (z atestem na kontakt z wodą pitną)
przykład 1
przykład 2

- inny dotąd nie omawiany sposób - żywe tło z mchu. Można kupić siatkę ogrodniczą o małych oczkach, przymocować kilka przyssawek i po drugiej stronie siatki przywiązać gałązki mchu np. świątecznego. Po rozrośnięciu wygląda bardzo efektownie i naturalnie
przykład

Dodam na koniec, że tło jest ważne, bo właśnie na nim wyostrza się piękne ubarwienie roślin i rybek. Jak sami zauważyliście gro teł jest czarne. Można zadać pytanie dlaczego? Już odpowiadam: (może powiem coś, co wywoła dyskusję, ale to prawda ;)) Czerń nie jest kolorem :!::shock: Wszystkie kolory w definicji odbijają światło, a czerń go pochłania. Dlatego inne kolory na czerni wyglądają bardziej efektownie, jednak każdy ma swój gust i aranżuje wystrój wg własnych upodobań. Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić problem wyboru tła, a załączone przykłady nakłonią do wodzy fantazji i kolejnych (nowych) pomysłów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozwolicie, że również podzielę się swoim tłem :)

Tło to naturalny piaskowiec, całość skonstruowana tak, żeby za tłem nie było martwego pola i żeby dowolne ryby (młode i dorosłe ale np słabsze) mogły przeżyć na dowolnie wybranej głębokości. Czasami niektórych ryb nie widzę całymi tygodniami :D

Tło ma niestety trzy minusy:

1. waga - w przypadku akwarium 150 cm to dodatkowe jakieś 20 kg.

2. glony. Oczywiście nie ma mowy o wyjęciu i czyszczeniu kamieni. Można jedynie obserwować, jak kamienie najpierw pokrywają się okrzemkami, później zielenieją, mszeją itd. by na koniec znów stać się czyste i rozpocząć cały cykl od nowa :)

Pozdrawiam

3. od cholery roboty ze spasowaniem "na wymiar" i przygotowaniem kamieni.

 

--

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem,że jest temat o tle z kory,ale chciałbym przedstawić swój pomysł na takie tło.Jeśli jednak nie pasuje jako nowy temat,to proszę o przeniesienie go do innego:)

Więc tak:

Potrzeba nam:
-styropian ja miałem o grubości 2cm,może oczywiście być grubszy:)
-zaprawa klejowa [mały worek]
-kawałki kory [dość sporo,zależy od wielkości tła i oczywiście suche]
-wiaderko
-woda
-coś do mieszania [ja miałem dużą łyżkę]


Zaczynamy:

1.Przycinamy styropian do wym.naszego akwa i przymierzamy czy będzie pasować
2.Rozrabiamy zaprawę we wiaderku
3.Nakładamy na styropian
4.Na nałożoną warstwę zaprawy układamy kawałki kory i przyciskamy chwilę
5.Po skończeniu układania zostawiamy nasze tło do wyschnięcia tak długo jak pisze na worku


Tutaj efekt mojej pracy :) Ja użyłem małych kawałków kory w większości sosnowych,oczywiście możecie wybrać inne ,to kwestia gustu i dostępności ;)
Proszę o opinie i sugestie :)post-2629-13685156196978_thumb.jpg
post-2629-13685156197688_thumb.jpg
post-2629-13685156198104_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak zrobić samemu tło do swojego baniaczka??? Oto jest pytanie.

Po tym jak zakupiłem sobie akwarium narożne 350 litrowe postanowiłem, że muszę sobie sprawić tło strukturalne. Po udanym zakupie (jak myślałem) nadszedł czas na zamontowanie go w środku akwarium. Wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, iż przyglądając się swoim rybkom zobaczyłem , że za tłem też pływają moje okazy. Nie powiem ale wyprowadziło mnie z równowagi. Dźwiganie tej olbrzymiej pokrywy i próba ich wyłowienia była nie lada wyczynem. Po zabezpieczeniu góry akwarium miałem spokój na pewien czas kiedy to nie zobaczyłem małego glonojada sunącego po szybie :). Oczywiście gdzie za tłem :/. Cała ta sytuacja przyczyniła się do tego, iż postanowiłem takie tło zrobić samemu tyle, że lepiej hehehe. Musiałem zrobić tło, które będzie efektowne a zarazem będzie dawało możliwość jego przyklejenia do szyby co zlikwiduje problem wpływania ryb za tło co ma miejsce w tłach zakupionych w sklepach zoologicznych.

Materiały jakich użyłem do skonstruowania swojego tła to: styropian o szerokości 2cm, silikon akwarystyczny zakupiony w castoramie ponieważ w sklepie zoologicznym jest drogi i w małych tubkach no i kamienie (łupek słoneczny chyba taka nazwa była zakupionych przeze mnie kamyczków). Ponieważ mam akwarium narożne o wymiarach 87x87x61 to też musiałem stworzyć dwie takie ściany. Nadrobiłem zabawę z dzieciństwa jeśli chodzi o układanie "klocków" hehehe. Cała konstrukcja zajęła mi około 5 dni. Po tym jak kamyczki przykleiłem do styropianu, pojawił się problem jak albo czym zalać szczeliny, które było widać na styropianie. Myślałem i myślałem i Eurekaaaaa. Potrzebowałem czegoś co nie będzie źle wpływać na parametry wody co jest niezmierne ważne jeżeli chodzi o nasze rybki :). W końcu wmyśliłem, że stopie świeczkę i zmieszam ją z małymi kamiennymi granulkami. Muszę przyznać, że pomysł był wyśmienity. Najlepsze co się okazało to to, że cała konstrukcja została dzięki tej czynności porządnie wzmocniona :).

Na całe tło zużyłem niecałe 25kg kamyczków bo tyle ich kupiłem za jedyne 10 zł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Efekt mojej pracy możecie zobaczyć na zdjęciach. Mam nadzieję, że opisane przeze mnie czynności pomogą Wam w stworzeniu samemu własnego tła co daje dodatkową satysfakcję muszę przyznać.

Pozdrawiam

Adam

 

 

http://forum.superakwarium.pl/download.php?id=6732

 

http://forum.superakwarium.pl/download.php?id=6731

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tym temacie sa przedstawiane różnego rodzaju tła. Wszelkie pytania proszę kierować do twórców dzieł, w ich tematach. Proszę nie dopisywanie tutaj niepotrzebnych komentarzy i pytań. Temat zostawiam otwarty gdyby ktoś jeszcze miał coś ciekawego do przedstawienia. Pozostałe, nic nie wnoszące posty będą usuwane!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

jako kolor na zewnatrz mozna takze uzyc szkla lakierowanego-lacobel, koszt ok 70 zl/m^2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witka, ja do zrobienia mojego tła użyłem :

- 4x kaseton styropianowy z nie regularną fakturą,

- kilka patyków z podwórka,

- parę kamyków i żwirek,

- do mocowania elementów wykorzystałem drut oraz dwu stronną taśmę klejącą.

 

Oto wynik :

 

Dołączona grafika

 

 

a tak wygląda za akwarium :

 

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam,

Adam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja recepta :) :
Najpierw sklejamy skrzynkę z płyty pilśniowej i listewek...Przycięli w obi :) . Oczywiście skrzynka pod wymiar tylnej szyby grubości około 2 cm żeby weszła pod otwory na kable w pokrywie (po małej przeróbce rzecz jasna). Do klejenia użyłem wikolu... Górną listewkę sobie darowałem bo myślałem że zainstaluję oświetlenie na górze...Wyszło mi inaczej :)

HPIM9134.jpg

HPIM8922.JPG

Tył skrzynki pomalowałem na czarno sprayem.

HPIM8920.JPG

Kiedy skrzynka jest gotowa trzeba rozplanować ułożenie kamieni, kory lub czegokolwiek innego...Układamy i zdejmujemy ze skrzynki ukladając na podłodze w takiej samej konfiguracji. Lejemy klej na powierzchnię skrzynki (ten sam wikol), rozprowadzamy równomiernie nie zbyt grubą ale też nie zbyt cienką warstwą. Grubsza warstwa będzie dłużej schnąć ale jeśli chcemy umieścić tam cięższe dekoracje to lepiej, żeby miało je co trzymać :) . Układamy kamienie według wcześniej ustalonego schematu a następnie sypiemy żwirek (można użyć np kaszy gryczanej, efekt również fajny). Kiedy klej wyschnie stawiamy tło w pionie tak żeby usunąć z niego nieprzyklejony żwirek i sprawdzić czy wszystko trzyma się jak należy...
Następnie instalujemy oświetlenie (opcjonalnie). Ja przykleiłem mocowania do listewek LED wikolem. Można przykręcić małymi wkrętami tak żeby nie przeszły na drugą stronę.

HPIM8919.JPG

Tło gotowe...

HPIM8917.JPG

A tak wygląda tło z kory, bez skrzyni po prostu przyklejona do pilśni :

HPIM9135.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja poprostu wykorzystalem folie do przyciemniania szyb w aucie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może komuś się przyda.

Na płytę styropianową nakładamy stare gazety i formujemy.

Na to wkładamy papier toaletowy lub inny chłonny materiał, np. bibułę.

Aby papier lepiej przylegał do uformowanej makulatury możemy spryskać go wodą.

Na koniec malujemy tło na wybrany przez nas kolor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tło zewnętrzne - proste, szybkie i tanie. Kawałek kartonu, na który naciągam dwie warstwy pogniecionej folii (w tym przpadku niebieski worek). Każdą folię z osobna przyklejam taśmą z tyłu kartonu.

Efekt:

 

viewtopic.php?f=22&p=377246#p377246

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej

Chciałbym wrzucić swoje tło, które wykonałem do 25l kostki, w której mam zamiar trzymać samca bojownika.

Materiały:

3 drewniane listewki

drewniana sklejka o wymiarach ściany akwarium

klej w spray`u

czarny spray

kamienie

styropian 2cm

Wykonanie:

Zbiłem skrzynkę w której wkleiłem kawałek styropianu. Następnie pomalowałem go na czarno ( Uwaga może się przytrafić że farba zniszczy styropian musi być jak najmniej toksyczna ). Po wyschnięciu nałożyłem klej na którym przymocowałem kamienie. Poczekałem aż zwiąże. Przemalowałem 2 razy i gotowe ;)

Na zdjęciu nie wygląda może efektownie ale za kostką, w której jest woda tworzy się ładny efekt ;) ;)

Dołączona grafika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Papier większego formatu, pogiąłem i pomalowałem lakierem w spraju wg własnego upodobania (na brąz). Następnie po wyschnięciu przykleiłem do płyty kartonowej (np. z pudła po telewizorze).

 

Dołączona grafika

 

Aby tak przygotowane tło trzymało się ścianek akwarium, zaklinowałem wykałaczkami o spód pokrywy i zabezpieczyłem taśma klejącą.

Górę podtrzymuje pokrywa, ale dodatkowo na brzegach zastosowałem taśmę dwustronną, o szerokości odpowiadającej fabrycznemu łączeniu szyb akwarium.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Całość wygląda tak:

 

Dołączona grafika

 

Powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tuż po zalaniu wygladało jak w mojej stopce.

 

Aktualne zdjęcie:

 

 

Dołączona grafika

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to efekt mojej wczorajszej zabawy z tłem do 25L.

Tło jest zrobione z połówek Gałęzatki, przyszytych ( nie wiązanych, żeby nie było widać żyłki ).

Fota na sucho, z akwa wrzucę jak będę miał lepszy aparat ;)

Powiem tylko, że po włożeniu do akwa te szczeliny między nimi są mało widoczne, a po zrośnięciu przestaną w ogóle istnieć.

 

DSCF6181J_nwpswee.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Efekt mojej zabawy z łupkiem, pleksiglasem i klejem akwarystycznym.


 


SAM_0502.JPG


Share this post


Link to post
Share on other sites

Efekt połączenia płyty G-K, gipsu, barwnika i styropianu

 

iFWS8kh.jpg

Edited by Gorzo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×