Jump to content

Ancistrus sp.


edmun
 Share

Recommended Posts

Lordam a tak z ciekawości zapytam, możesz podrzucić jakąś informację czym różnią się od siebie ancistrusy od zbrojników i od plecostomusów?

Zbrojnik niebieski to akurat z łacińskiej nazwy Ancistrus dolichopterus, który w angielskim nazewnictwie to Starlight Ancitrus, natomiast popularny angielski Bristlenose Pleco to Ancistrus temminckii, który należy do tej samej rodziny, a jest po prostu inną odmianą. Za to z innej ręki, często mylony to zbrojnik lamparci czyli Pterygoplichthys gibbiceps

Szukam jakiegoś fajnego podsumowania, bo zbrojników jest około 800 różnych, natomiast plecostomus to synonimowa nazwa, którą nie uważam za osobną odmianę, ale mogę się mylić, bo często lecę z pamięci.

 

Mógłby ktoś podrzucić jakiś fajny tytuł książki lub opracowania? (żałuję, że nie kupiłem sobie takiego plakatu kiedyś w akwarystycznym na którym było sfotografowane i opisane chyba z 40 różnych zbrojników)

 

Twoje pytanie nie dotyczy działu Karmienie, zatem utworzyłam dla niego osobny temat w odpowiednim miejscu. /Luna

Link to comment
Share on other sites

 

 

ancistrusy od zbrojników i od plecostomusów?


Ancistrus (Rodzaj) jak i Plecostomus (gatunek) są ZBROJNIKAMI ;).

 

Zbrojnik niebieski to akurat z łacińskiej nazwy Ancistrus dolichopterus, który w angielskim nazewnictwie to Starlight Ancitrus, natomiast popularny angielski Bristlenose Pleco to Ancistrus temminckii, który należy do tej samej rodziny


Ale warto dodać, że prawdziwy Zbrojnik niebieski jest rzadki, a popularna ryba, którą można dostać pod tą nazwą to tzw. Ancistrus sp. - nieopisany gatunek Ancistrusa. Bastard, który powstał z krzyżówki paru gatunków zbrojników z RODZAJU (nie rodziny) Ancistrus.

 

natomiast plecostomus to synonimowa nazwa, którą nie uważam za osobną odmianę, ale mogę się mylić, bo często lecę z pamięci.


Plecostomus to odrębny gatunek. Często mylony z L. pardalis (Zbrojnik królewski). Są bardzo podobne, a jedna z najbardziej rzucających się w oczy różnic, to ilość promieni na płetwie grzbietowej.

Plecostomus jest bardzo rzadki.

 

Mógłby ktoś podrzucić jakiś fajny tytuł książki lub opracowania? (żałuję, że nie kupiłem sobie takiego plakatu kiedyś w akwarystycznym na którym było sfotografowane i opisane chyba z 40 różnych zbrojników)


Planetcatfish ;). Tam masz ładnie opisane zbrojniki. Niektóre z nich nie mają swoich nazw gatunkowych (sp. / cf. ) więc są określane mianem "eLek". 

Każdy zbrojnik ma swoje Określenie "L" lub "LDA" - np Masz pare gatunków z rodzaju Panaque. Jeden z nich to np L-190, a inny L-191. Itd itd ;).

Temat rzeka. To raczej szukaj for tematycznych (zbrojnikowych). 
Link to comment
Share on other sites

W zasadzie Pley wyczerpał temat.
"Zbrojnik niebieski" de facto nim nie jest, ten zbrojas ma poprawną nazwę ancistrus sp. Jest on krzyżówką kilku gatunków ancistrusów w tym m.in. multispinisa czy dolichotperusa. Udało się uwydatnić najlepsze cech tych zbrojników i mamy w efekcie rybę, która jest przetrwać tak naprawdę w każdym akwarium, może jeść wszystko i przeżyje (co nie znaczy, że należy tak zrobić!!!). Ancistrusy są roślinożercami i nie należy ich karmić mięsem, a już na pewno nie ochotką czy sercami wołowymi (żadnych ryb nie wolno sercami, wątrobą etc.).

Czemu Zbrojnik niebieski? Powód jest prosty. Pewien niemiecki naukowiec odkrył zbrojnika, którego nazwał Ancistrus Dolichopterus i nadał mu nazwę niemiecką Blauer Antennenwels. Tak wygląda zbrojnik niebieski czyli Ancistrus Dolichopterus

3e6028f76bd1a55d.jpg

Oczywiście zaczęto krzyżować te zbrojniki i jedną z protoplast był ww. Dolichopterus. SP. miał wiele cech Dolichopterusa m.in. rozmiar, białe końcówki płetw, liczba promieni płetwi grzbietowej i niesłusznie zaczęto mu przypisywać nazwę drugi człon dolichopterus. Dopiero po latach nazwano go Ancistusem Sp., a z racji faktu, że Zbrojnik Niebieski (Blauer) była przypisana do Dolichopterusa to oczywiście przy nim została. Jednak w dalszym ciągu mylnie nazywa się ancistrusa sp. mianem Dolichopterusa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki Pley i Lordam.

W jakiej to niewiedzy człowiek często żyje :)

Nie wiem czemu, ale mimo że są to zazwyczaj bardzo skryte ryby które pojawiają się w "dzień" rzadko na widoku, to mam do nich wielkie zamiłowanie :)

Najgorzej tylko, że w akwarystycznych często są tylko młodziki do kupienia i nigdy nie wiadomo czy kupujesz parkę czy nie np. dwóch samców.

Jestem w trakcie poszukiwania samicy zbrojnika weloniastego (longfin bristlenose pleco) i nie jest łatwo.

 

Jeszcze raz wielkie, wielkie dzięki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...