Skocz do zawartości

Za mało podłoża


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem substrat aqua art substrate II + jeden worek do typowego akwarium 54l. Wydaje mi się, że jest to za mało. Mam jeszcze żwirek biały granulacja 3-5mm, który teraz leży w akwarium. Czy mógłbym na dół dać trochę żwiru na dno, a na to substrat? Niestety nie dokupię następnego worka substratu.

Dziękuję za pomoc:D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry, ale chciałbym aby do podłoża docierała woda, ponieważ podłoże obniża gh i buforuje pH. Oby dwa parametry są u mnie wysokie, więc mi na tym zależy. Mój pomysł jest taki żeby zmieszać podłoża i pójść na kompromis. Czy takie coś wypali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieszanie to raczej średni pomysł, po pierwsze wątpliwie estetyczny, a po drugie żwir z czasem i tak powinien się znaleźć pod spodem (raczej ma większą gęstość).

Na cudowne działanie względem GH czy pH bym specjalnie nie liczył, za to na pochłanianie fosforu czy innych pierwiastków owszem. Intensywna kontrola parametrów będzie wskazana, zresztą sam to pewnie stwierdzisz po pewnym czasie. Poszukaj w necie informacji jak prawidłowo wystartować z tym podłożem, może uda Ci się uniknąć wielu błędów i rozczarowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czyli jest to już gotowe ( żyzne ) podłoże dla roślin, czyli tzw. substrat.

W takim razie ja bym dał go na dno i przykrył innym zwykłym podłożem.

A to dlatego, że korzenie roślin będą w tej niższej warstwie i w niej będą "szukać" składników odżywczych.

Przepraszam, ale uwazam, że zasypywanie ASII to maksymalna głupota. 

 

Jeśli nie masz kasy dokupić jeszcze jednego worka AS, lepiej dać coś pod spód, niż spierdzielić cały efekt i działanie ładnego dość podłoża AS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przepraszam, ale uwazam, że zasypywanie ASII to maksymalna głupota.

 

Masz prawo tak uważać ;)

 

Jednak kulek g-t/ pałeczek/ torfu/ ziemi czy innych substratów nie rzuca się na podłoże, właśnie z tego względu, żeby korzenie roślin miały do nich bezpośredni dostęp.

A to czy ten AS jest ładny to już kwestia gustu, zawsze można zasypać go takim podłożem jakie się komu podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...