Jump to content

Biale plamy u kirysnikow czarnoplamych

tomasz79uk
 Share

Recommended Posts

Witam

Dwa dni temu zauwazylem u kirysnikow czarnoplamych białe plamki po obu stronach tlowia, zaraz za skrzelami. Wszystkie osobniki mają te plamki w tych samych miejscach. Zachowują się normalnie. Obawiam się czy to nie jest ospa gdyż tydzień temu miały ja czarne molinezje. Pozdwyzszylem temp do 29 stopni i plamki na molinezjach zniknęły.

Akwarium 120l

Parametry wody w normie, zero no2 i no3, woda lekko kwaśna pH 6.8, twardość ogólna 28.

Wodę podmieniam co 10 dni, co jakiś czas dodając RO.

Obsada: 3 czarne molly, 5 mieczykow, 5 kirysnikow, 3 zbrojniki i stadko malych zbrojnikow, kilka gupikow ktorych mlode sa pozywieniem dla 2 skalarow, 4 ramirezy.

Roślinność jak na foto. Żadnych problemów z glonami i woda krystalicznie czysta. Normalna temp 25st.

Może ktoś się z tym spotkał?

post-22783-1430857999,32_thumb.jpg

post-22783-1430858035,4_thumb.jpg

post-22783-1430858056,5_thumb.jpg

Dwa dni temu zauwazylem u kirysnikow czarnoplamych białe plamki po obu stronach tlowia, zaraz za skrzelami. Wszystkie osobniki mają te plamki w tych samych miejscach.

Ospa nie występuje symetrycznie, tak że z ryba z dwóch stron ma to w tych samych miejscach i  dwie różne ryby w tych samych...

Obawiam się czy to nie jest ospa gdyż tydzień temu miały ja czarne molinezje. Pozdwyzszylem temp do 29 stopni i plamki na molinezjach zniknęły.

Taka temperatura nie zabija orzęska, zapoznaj się z jego cyklem rozrodczym.

Parametry wody w normie, zero no2 i no3, woda lekko kwaśna pH 6.8, twardość ogólna 28.

To nie są parametry w normie, zobacz jaką masz obsadę i jakiej ona potrzebuje parametrów. Przy okazji polecam sprawdzić testy, bo przy takich twardościach tak niskie pH jest bardzo rzadko spotykane. Jakie to testy?

Po zdjęciu widać, że masz ładną zupę rybną, przydało by się to uporządkować.

Dzięki za odpowiedź. Skoro białe plamki na molinezjach to nie byl orzesek. .. to co to mogło być? Dla mnie plamki wyglądały jak ospa.
Musze przyznać ze testy są juz lekko użyte i mam zamiar kupić nowe. Dostałem je w spadku od kumpla.
A co do zupy... to zdaje sobie z tego sprawę. .. szukam nowego domu dla molinezji i kilku mieczykow. Co masz na myśli mówiąc o porządkach.. z czego zrezygnować?

Rozumiem ze plamy u kirysnikow są zjawiskiem nieznanym:(

Dbaj o pisownię. /Luna

Skoro białe plamki na molinezjach to nie byl orzesek. .. to co to mogło być? Dla mnie plamki wyglądały jak ospa.

Ja nie pisałem o molinezjach tylko o kiryśnikach.

Co masz na myśli mówiąc o porządkach.. z czego zrezygnować?

Załóż temat w obsadach, masz ryby z różnych biotopów o różnych wymaganiach.

Rozumiem ze plamy u kirysnikow są zjawiskiem nieznanym:(

Nie miałem tych ryb więc nie wiem, ale symetryczne rozmieszczenie takiego czegoś na ciele wg. mnie wyklucza jaką kolwiek chorobę.